Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1913
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Tak jest o ile wiem z jeżyną Thornes Evergreen że odbija z kolcami. Moje jeżyny, a mam 4 odmiany, nigdy nie odbiły kolczastymi pędami. Rozmnażają się na potęgę, nie nadążam usuwać i wszystko co wyrasta jest bezkolcowe.
Z wierzchołków też się korzeni jak nie zauważę i nie przytnę jakiegoś pędu i leży na ziemi . Uprawiam jeżyny 8 lat, sadziłam 5 krzaczków różnych odmian. Jedną odmianę usunęłam z trudem bo wciąż odrastała z korzonków które zostały w ziemi. Nie podobały mi się owoce, były małe i kwaśne.
Resztę odmian na początku jak się porozmnażały, przesadzałam ale zrobił się taki nadmiar jeżyn że zaczęłam usuwać te sadzonki co porozsadzałam ale wciąż odrastają i to szybciej niż chwasty. ;:130
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Mogę potwierdzić jeżyna Thornles Evergreen odbija kolczata do korzenia. Ja swoje 10 szt Orkan wykarczowałem. Były bardzo plenne, ale owoce mało słodkie. Polar jest dobrą odmianą, ma słodkie i duże owoce. Prawie nie daje odrostów, chyba ze się przetnie w ziemi korzenie.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Nie pamiętam jaka odmiana była u mnie ale nie była to Thornles Evergreen. Coś innego. Ale została taka kolczasta. Owoce w tym roku zobaczymy. Nie jest co prawda taka chamska jak jeżyna dzika.. nie za grube rękawiczki skórzane i spokojnie idzie przy nich robić. Rosnie silnie. Zostawiłem trzy pędy.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Z moich doświadczeń, Polar nie ukorzenia się z wierzchołka pędu. Daje niewiele odrostów korzeniowych po przecięciu korzeni. Po wykarczowaniu Orkan miałem sporo odrostów które zachwaszczały inne uprawy.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1913
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Mam jeden krzew który mi się nie rozmnaża bo rośnie pionowo w górę jakoś z 2 metry długości a końcówki pędów tam gdzie są cieńsze tworzą taki parasol nad głową. Próbowałam ukorzenić te końcówki i nie chciały wypuszczać korzonków. Pędów ma dużo ,co roku więcej, koło 20. Owocuje pod koniec lipca, owoce ma duże 8-9 gr i słodkie z lekkim kwaskiem. Czy to może być Polar?

Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Tak. To może być Polar. U mnie ta odmiana ma większe owoce do 5cm.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1913
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Dzięki, dobrze wiedzieć. ;:333
Może te owoce byłyby większe ale obok lasek brzozowy, korzenie ciągną się daleko i pod jeżynami i pod całym pewnie ogrodem. Susza latem też robi swoje. Chociaż z uwagi na cień od brzózek jako tako owocują bo te co w pełnym słońcu rosły to zupełne suchary.
Dodam że owoce z domniemanego Polara mocniej cierpią i parzą się od słońca niż reszta odmian. Mam jeszcze Loch Ness i Triple Crown oraz NN której jeszcze nie zidentyfikowałam. Ma duże owoce jak Polar ale owocuje późno , koniec sierpnia, wrzesień. Rośnie podobnie, mocniej się rozgałęzia, krzew tworzy taki szeroki grzyb.Tripple Crown jest dla mnie najsmaczniejsza, bardzo aromatyczna.
A tak teraz wygląda ta moja NN wrześniowa.

Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Mam 1 Polar w pełnym słońcu. Od południa owoce są w większości przypalone. Patent mam na to taki, Teraz na przedwiośniu ucinam pędy o połowę tak do 150cm wys. Pedy owocujące latem będą lekko zacienione przez nowe przyrosty. Jest nieco więcej kłopotu przy zbiorze owoców. Trzeba się przeciskać między tymi, wysokimi pędami. Owoce są wtedy wyśmienite, wielkie i słodkie ale i miękkie. Idealne jako owoc deserowy. Do mrożenie też się nadają.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

green90000 pisze: 24 lut 2024, o 17:54 Dziękuję wszystkim za porady. Pokopałem po internecie i zdecydowałem, że latem przykopię świeży pęd, który urośnie w nadchodzącym sezonie.
źródło: Andrzej Sarwa - SAD INNY NIŻ WSZYSTKIE
cytat:

Na początku sierpnia częściowo zdrewniałe tegoroczne przy-
rosty przyginamy do ziemi, a ich końce sadzimy do dołków
na głębokość około 10 cm, umocowując je rozwidlonymi pa-
tykami, aby nie zostały wyrwane do góry. Dołki, do których
zostały posadzone końce pędów, przysypujemy ziemią,
ugniatamy ją i dbamy, aby nie zarosła chwastami. Raz w ty-
godniu - o ile panuje susza - zagłębione w ziemi gałązki obfi-
cie podlewamy. Na ogół dostatecznie liczne i silne korzenie
pojawiają się na sadzonkach wierzchołkowych do jesieni.
Wtedy odcinamy sadzonki od rośliny macierzystej i przenosi-
my na miejsce stałe.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Ja postępuję trochę inaczej. Jesienią odcinam zbędne pędy od krzewu matecznego. Takie pędy mają 100-170cm dł. Usuwam liście z dolnej części pędów. Pędy umieszczam w wiaderku z wodą w namiocie foliowym (po pomidorach). Wierzchołki umieszczam w skrzynkach z ziemią na gł. ok. 5cm. Obficie podlewam i czkam do późnej jesieni. Jak zaczną się spore przymrozki wszystkie pędy przycinam za krawędzią skrzynki pozostawiając 5-10cm starego pędu. Skrzynkę okrywam suchymi liśćmi i zostawiam do wiosny. Wiosną delikatnie rozdzielam ukorzenione sadzonki i wysadzam pojedynczo do doniczek. Takie sadzonki rosną szybko początkowo pod namiotem. Do jesieni mają ponad metr przyrostu i znakomicie nadają się do wysadzenia na stałe miejsce.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”