Thuje szmaragd zółkną od środka- i inne problemy w uprawie

Drzewa ozdobne
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuja Szmaragd problemy w uprawie

Post »

Może ta czarna włóknina bez ściółki zbytnio się nagrzewa i korzenie się 'duszą' :roll: Widocznie tym przy blaszanym ogrodzeniu tak nie pali.
Nacięcia włókniny bardzo małe, jakie one miały bryły korzeniowe?
tobek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 cze 2018, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuja Szmaragd problemy w uprawie

Post »

selli7 pisze:Może ta czarna włóknina bez ściółki zbytnio się nagrzewa i korzenie się 'duszą' :roll: Widocznie tym przy blaszanym ogrodzeniu tak nie pali.
Nacięcia włókniny bardzo małe, jakie one miały bryły korzeniowe?
Głowna łodyga krzewów ma około centymetra średnicy. Bryły korzeniowe były wielkości 3 kurzych jaj jeśli miałbym to do czegoś przyrównac w momencie sadzenia czyli około 1.5miesiąca temu. Dodawałem ziemi kupionej specjalnie pod te krzewy w szkółce leśniej podczas sadzenia. Otwory w włokninie są dosyć duze (myślę że 10x10cm spokojnie, cięta na krzyż) Włoknina była kładziona dosyć niedawno (może tydzień temu czyli około miesiąca po posadzeniu) - drzewka zaczeły marnieć dużo wcześniej przed włókniną, nie niepokoił bym się tym jednym umierającym gdyby reszta nie zaczynała pożółkiwać. Strona marniejąca jest faktycznie mniej nasłoneczniona, ale czy szmaragdy nie lubią czasem słonecznych stanowisk?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuja Szmaragd problemy w uprawie

Post »

Połowa kwietnia to nieco za późny termin na kopane drzewka, tym bardziej w tym roku gdy wcześnie zrobiło się zbyt ciepło.Bryła korzeniowa powinna być ok. wielkości średnicy drzewka w jego najszerszej części korony, a więc objętość 3 kurzych jaj na 40 cm drzewko to zdecydowanie za mało.Owszem żywotnik lubi słońce, ale do czasu dobrego ukorzenienia lepiej gdy jest go jak najmniej.Dla zimozielonych i iglaków zaleca się nawet cieniowanie.Jeśli do operacji słonecznej i transpiracji dodamy niewystarczającą ilość korzeni, to drzewko usycha.Przy sporej ilości pewnie jedne wykopano lepiej inne gorzej i jest jak jest.
Sadząc drzewka wiosną kopane z gruntu powinno się je wykopywać z jak największą bryłą korzeniową, możliwie nienaruszoną, nieobsypującą się od korzeni.
MichalA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 cze 2018, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Szmaragd problemy w uprawie

Post »

Szanowni Państwo,


Ostatnio pojawiły się przebarwienia i tuje wydają się usychać. Poniżej zdjęcia z mikroskopu. Szkodnik czy susza? Ziemia piaszczysta, raczej sucha, kwaśna.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Alpen12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 mar 2019, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Tuje szmaragd pytanie o stan

Post »

Witam, półtora roku temu kupiłem sadzonki tuji szmaragd za 1 zł i posadzilem na działce.
Mam pytanie czy ich rozwój wygląda prawidłowo i co mogę zrobić aby bardziej sie rozrastaly.(przycinanie)
Tuje mają od 35 do 50 cm ale w porównaniu do innych tuj na Internecie lub innych działkach to moje są jakieś chude od dolu i nie przypominają stożkowego wyglądu.
Z góry dziękuję za odpowiedz


Obrazek
Obrazek

Obrazek
Piecha21
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 cze 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Gliniasty teren, agrowłóknina, tuje szmaragd

Post »

Witam !

Dylemat z tujami ciąg dalszy :D Pierwsze moje pytanie dotyczy agrowłókniny. Teren u mnie jest dosyć gliniasty więc zastanawiam się czy rozkładać agrołókninę ( średnio mam czas na plewienie ) lecz boję się że przez gliniasty teren ( woda ciężko odparowuje ) + do tego agrowłóknina to już w ogóle może być masakra ? Co byście doradzili ?

Drugi to mój problem to w sumie dalej problem gliny. Tuje sadziłem tak. Dziura, do dziury torf, potem tuja i obsypywałem torfem i na górę trochę ziemi z wykopu. Co prawda nie jest to taka typowa glina ale na górze zrobiło trochę zbitą strukturę i nawet ciężko się podlewa ponieważ woda rozlewa się na boki. Musze podlewać przy samym pniu. Czy rozluźnić tą ziemię na górze grabkami i porobić trochę otworów w ziemi ?

Pozdrawiam
Jacek
Bonus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 wrz 2019, o 10:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Przysychają gałązki na końcach - tuja szmaragd

Post »

2 tygodnie temu podsypałem nawozem zimowym moje drzewka, 3 dni temu zobaczyłem że coś z nimi zaczyna się dziać nie tak, jakby końcówki zaczęły przysychać. To może być jakaś choroba, pryskać czymś? Igłami pod drzewkami prosze się nie przejmować, czyściłem drzewka w środku z uschniętych igieł.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Przysychają gałązki na końcach - tuja szmaragd

Post »

Czyżby pobudziłeś je do wegetacji?
Bonus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 wrz 2019, o 10:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przysychają gałązki na końcach - tuja szmaragd

Post »

Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Przysychają gałązki na końcach - tuja szmaragd

Post »

7% azotu to bardzo dużo na tą porę, ale iglaki jeszcze powinny z nim poradzić przed zimą.
Bonus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 wrz 2019, o 10:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przysychają gałązki na końcach - tuja szmaragd

Post »

Można profilaktycznie spryskać Ridimil Gold MZ Pepite, w razie gdyby to była infekcja?
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Tuja Szmaragd problemy w uprawie

Post »

Moje po tym jak oczko kopie.... świadomie chyba jak kopałem ..korzenie naruszyłem.. jednak tu będzie coś innego ;:138


Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Storzpawel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 paź 2019, o 17:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuja Szmaragd problemy w uprawie

Post »

Dobry wieczor wszystkim,

3 Lata temu przesadzilem duze, dorosle osobniki szmaragd chcac stworzyc z nich szpaler. Nawoze 2 razy w roku, podlewam regularnie ale one same w sobie sa lyse miejscami. Na jesien bardziej to widac. W tym roku ogrodnik po bokach je przycial kilka cm z kazdej strony.

Mam tylko pytanie czy sie w sobie zarosna, zageszcza takie osobniki 15 letnie. Z gory moge przyciac kilka cm max. Zalezy mi na wysokosci aby od tej sasiadki sie zaslonic. Martwi mnie, ze robi sie rzadkie w sobie i takie przeswity sa.
Prosze o opinie. Bardzo mi na nich zalezy. Nie chcialbym ich usuwac :(

Prosze mi wierzyc ze z bliska wszystko widac na wylot. Zalezy mi aby jeśli sie da cale byly gestsze w sobie.

Pozdrawiam serdecznie
Pawel.
Obrazek


Na tym forum piszemy poprawnie po polsku, więc proszę używać wszystkich polskich liter /mod. N.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”