Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 4

Post »

Widzę, że pomidor Oko Tygrysa zrobił największe wrażenie :uszy Zdjęcie wyświetlone blisko 150 razy ;:oj
Wcale mnie to nie dziwi, jest niesamowity, kolory się przenikają, bardzo atrakcyjna skórka i wnętrze. Do tego orzeźwiający owocowy smak, świetny pomidor sałatkowy, owoce dochodzą do 500g.
Jeszcze ujęcie w zbliżeniu :tan


Obrazek


Tu rozkrojony z odmianą Fioletowy Tygrys ;:215

Obrazek
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 4

Post »

agaM pisze:Witaj Aria,
przejrzałam kilka poprzednich stron i powiem Ci, że bardzo ładnie nazwałaś odmiany pomidorków, które wyprowadziłaś z kozulowych krzyżówek. Pomidorki ładnie i apetycznie też wyglądają. GRATULUJĘ ;:138

Inne odmiany, o których wspomniałaś bez zdjęć: Ariadna, August
Dzięki za odpowiedź
Pomidor August wygląda tak



Obrazek

Ma tylko dwa kolory ale w mocnym natężeniu, krzak wysoki, dobrze wiąże, plenny, owoce do 500g jak widać na obrazku.
Soczysty, duża ilość galaretki, efektowny pomidor sałatkowy.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 4

Post »

Na dworze odwilż,przynajmniej u mnie,ciepło coraz cieplej i widzę że w wątku kozulkowym też ciepło a nawet gorąco.Sądzę że to pierwsze symptomy że może wiosna zawita do nas wcześniej niż się spodziewamy i pójdziemy w grządki aż się będzie za nami kurzyło. ;:306 :;230

Nie omieszkam zabrać głosu w sprawie ostatniej dyskusji.Nie mam osobiście nic przeciwko temu że aria nadała nazwy odmianom dla własnej wiedzy a nasiona ma wyłącznie dla własnego użytku.Nie wiem jak w smaku,ale to co pokazujesz na zdjęciach bardzo ładnie się prezentuje. ;:108 ;:333

Sam uprawiam kilka a sporo posiadam jeszcze nasion odmian które dopiero planuję wysiać.Dwie K68 i K142 są u mnie corocznie i są już odmianami ustalonymi.Jeśli uznam że pora nadejszła bym przestał się posługiwać numerami to zapytam Anię czy zechce nadać im jakąś ładną nazwę bo taka jest kolej rzeczy.
Sam od kilku lat zacząłem bawić się w tworzenie nowych krzyżówek.U jednych mniej u innych więcej czasu zajmie zanim się w pełni ustalą,ale kiedyś to nastąpi,jeśli nie u mnie to u osób które moje krzyżówki posiadają.Suma sumarum jak to już nastąpi decydujący głos w sprawie nadania nazwy będę miał ja.To tak na logikę.
I to by było na tyle tego krótkiego wywodu z mniemanologii stosowanej. ;:306
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 4

Post »

Faworyt, dziękuję :wit

Patrząc na to co się z ludźmi dzieje kiedy widzą ustaloną odmianę z krzyżówek Kozuli :pogon to wcale się nie dziwię, że nie spieszysz się narazić :lol:

Znalazłam jeszcze parę zdjęć Augusta, oglądajcie, uprawiajcie krzyżówki Kozuli bo są tego warte. A jeśli potrzebujecie porady odnośnie ustalania i selekcji, piszcie na PW, podzielę się doświadczeniem :uszy


Obrazek
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 4

Post »

Myślę Witku, że dziewczynom nie chodzi o to, że Aria nie mogła nadać swoich nazw i nasiona ma tylko dla siebie.
Pewnie, ze mogła, ustaliła odmianę, więc jest jej.
Chodzi o to, że każdy z nas ma swoje preferencje.
Startując z F1 czy F2 jest tyle możliwości, każdy wysiewa tylko po 1-4 krzaki danej krzyżówki, więc na co się trafi lub co wybierzemy jest loterią.
Wspomniany " Pod palmami" K/117 rozszczepił się na mnóstwo wariacji.
Magda pokazała swoje, ja, Kasia i jeszcze nie mamy kompletu tego co z tej krzyżówki wyjdzie.
Miło jest sprawdzić co wyrosło koleżance.
Mało kto ma możliwość wysiewać w kolejnych pokoleniach tyle sztuk, by mieć wszystkie kombinacje, i tu ukłon do Magdzi ;:180
Jak to jest z tym dziedziczeniem?
W F1 wystarczy 1 szt pod warunkiem, że skrzyżowało się dwie odmiany ustalone, w F2 4 a przy pechu więcej niż 4, a potem w F3 -16?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8676
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 4

Post »

:wit Słuchajcie a taki np. Czekista , przecież to też krzyżówka kozulowa ,
której nazwa już się przyjęła w terminologii forumowej .
Aria pisz na forum o swoich doświadczeniach .
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 4

Post »

aria
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem" jak mówił Nikodem Dyzma prezes banku zbożowego. ;:224
Jak wspomniałem wcześniej mam dwie ustalone już krzyżówki Ani kozuli i wielokrotnie w ostatnich sezonach je przedstawiałem.Nazewnictwo pozostawiam twórczyni.
Spieszyć nie spieszyć,czarne to czarne a białe to białe.To co mam do powiedzenia jeśli uważam za słuszne - mówię,więc nie ma dla mnie takiego tematu jak narażanie się.Nawiasem mówiąc poza sensem głównym o którym pisałem podejrzewam że popularność kozulek w tym sezonie w związku z tym zamieszaniem znacząco powinno wzrosnąć.
Beatko Wiem co dziewczyny mają na myśli a aria może posiadać nazewnictwo i nasiona dla własnych potrzeb.Ja niczego nie neguję.
Chcę tylko podkreślić że docelowa nazwa danej krzyżówki po ustaleniu należy do jego twórcy bądź za jego zgodą i to jest sens główny tego co napisałem.Oczywiście istnieje jeszcze takie coś jak rozszczepienia,błędy,pomyłki.Wtedy następuje bałagan nad którym ktoś musiałby czuwać.


Odmiana nazwana/ustalona gdzie wiemy kim byli rodzice,nie było po drodze rozszczepień idzie w świat od Pana X.W podobnym czasie Pani Y,Z I ja pomyśleliśmy że też wartałoby wymyśleć jakąś nazwę.Jedna odmiana - cztery nazwy,bajzel totalny.Pół biedy jeśli przy nazwie odmiany pojawią się też rodzice.
Post napisałem właśnie po to żeby przestrzec przed czymś takim.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 4

Post »

No i co z tego mielibyśmy Oko Lwa, Tygrysa, Pantery, Rybie oko lub Oko Proroka i wszystkie oka z tych samych rodziców.
To znaczyłoby tylko tyle, że są rozszczepienia i każdy stawiana inne cechy.
Ja mam cztery ustalone Kozulki ale nazywam je po staremu, np K/136 ustalony. Ale to tylko z lenistwa.
Zresztą każdy orze jak może.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 4

Post »

:wit A ja podziwiam wszystkich cierpliwych i wytrwałych ,którzy selekcjonują krzyżówki i doprowadzają je do ustalonej odmiany.
Ja takich zalet nie posiadam i szczerze zazdroszczę tym, którzy mają takie swoje wyprodukowane do końca odmiany, które zaczęła Kozula.
Od Ari nie dowiemy się z jakiej krzyżówki powstały jej "klejnoty" ,ale np od Fawortya i innych forumków już tak, za co jestem im bardzo wdzięczna , bo wiem czego mogę się spodziewać ,co z wczesnych efekt uzyskam, prowadząc je u siebie do końca.
A po to to forum jest ,żeby dzielić się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą.
Asia
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 4

Post »

whitedame pisze:Myślę Witku, że dziewczynom nie chodzi o to, że Aria nie mogła nadać swoich nazw i nasiona ma tylko dla siebie.
Pewnie, ze mogła, ustaliła odmianę, więc jest jej.
Chodzi o to, że każdy z nas ma swoje preferencje.
Startując z F1 czy F2 jest tyle możliwości, każdy wysiewa tylko po 1-4 krzaki danej krzyżówki, więc na co się trafi lub co wybierzemy jest loterią.
Wspomniany " Pod palmami" K/117 rozszczepił się na mnóstwo wariacji.
Magda pokazała swoje, ja, Kasia i jeszcze nie mamy kompletu tego co z tej krzyżówki wyjdzie.
Miło jest sprawdzić co wyrosło koleżance.
Mało kto ma możliwość wysiewać w kolejnych pokoleniach tyle sztuk, by mieć wszystkie kombinacje, i tu ukłon do Magdzi ;:180
Jak to jest z tym dziedziczeniem?
W F1 wystarczy 1 szt pod warunkiem, że skrzyżowało się dwie odmiany ustalone, w F2 4 a przy pechu więcej niż 4, a potem w F3 -16?

Beatko,

Jeśli w pokoleniu F2 próbujemy uzyskać 2 cechy recesywne (a szansa na uzyskanie każdej z tych cech to 1 na 4) to będzie nam potrzeba 16 roślin, jeśli 3 cechy recesywne to 64 rośliny :)

W pokoleniu F2 można oczekiwać, że 1 na 4 rośliny będzie miała jedną cechę recesywną, 1 na 16 dwie cechy, 1 na 64 trzy cechy...
W pokoleniu F3 można oczekiwać, że 1 na 16 roślin będzie miała jedną cechę recesywną, 1 na 64 dwie cechy, 1 na 256 trzy cechy...
W pokoleniu F4 można oczekiwać, że 1 na 64 roślin będzie miała jedną cechę recesywną, 1 na 256 dwie cechy, 1 na 1024 trzy cechy...

dlatego najlepiej zaczynać od wysiewu jak najwcześniejszych eFek, żeby sobie wybrać dokładnie to co chcemy, bo wtedy szansa jest największa, bo przecież im mniej roślin tym łatwiej znaleźć :) a jak już raz znajdziemy to wybieramy nasiona z tego co znaleźliśmy i wysiewamy kolejne pokolenie tylko z tych nasion. I szukamy znowu, ale już dużo łatwiej znaleźć, bo coraz więcej egzemplarzy w kolejnych pokoleniach będzie tę cechę miało. Z każdym bowiem pokoleniem cecha recesywna z poprzedniego pokolenia staje się dominującą w kolejnym... :D

To przykład: krzyżujemy pomidora o regularnych liściach i żółtych owocach z pomidorem o ziemniaczanych liściach i czerwonych owocach.

Oczekujemy w F2 pomidora o ziemniaczanych liściach i żółtych owocach więc: dla uzyskania samych ziemniaczanych liści potrzebujemy w pokoleniu F2 posadzić 4 rośliny (bo ziemniaczany liść to cecha recesywna i się ujawni dopiero w pokoleniu F2 w 1 na 4 rośliny, czerwony kolor owocu to cecha dominująca więc się ujawni od razu w pokoleniu F1). A jeśli chcemy i ziemniaczane liście i żółty kolor owocu w F2 to powinniśmy posadzić 16 roślin :D

więcej w moim wątku wiadomo gdzie...
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 4

Post »

Czasem między odmianami są bardzo niewielkie różnice, na talerzu leżą pomidorki dwu odmian Oko Tygrysa i Fioletowy Tygrys :D

Obrazek
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 4

Post »

Dzięki Magdziu za merytoryczny wykład.
Oznacza on ni mniej ni więcej, że jeśli chcemy uzyskać pożądany efekt należy sadzić zdecydowanie więcej niż 1-2 egzemplarze danej krzyżówki. Bo wtedy mamy tylko to co los chciał nam dać.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 4

Post »

Odmiana Fioletowy Dziubek, dekoracyjne lampiony w pięknym kolorze, plenne i smaczne :D

Obrazek



Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”