Kaktusy i sukulenty zimą.

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

No to ryzykujesz. Ja tak w zeszłym roku straciłem kilka aloesów, jak temperatura w nocy nagle spadła do minus 6. Nie było co później ratować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Pilnuję bardzo temp.
Muszę odchudzić spiżarkę :evil: :wink: co wcale nie jest takie proste :) .
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Faktycznie, ryzyko. Ale skoro jesteś na miejscu i temperatury pilnujesz...

O ile o kaktusy z większości rodzajów byłbym jeszcze w miarę spokojny to o sukulenty już nie - z doświadczenia wiem że spadki temperatur poniżej 6-8 stopni nie są dla nich dobre, nawet te okresowe. Twoje widocznie przywykły. :wink:
Sonia0409
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 lis 2020, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Puławy

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Hej,
Mam takie pytanko, czy jak kaktusy poprzesadzałam w grudniu do nowego podłoża, to im się nic nie stało i prawdopodobnie powinny zakwitnąć w lecie? Bo pąki kwiatowe tworzą podczas zimowego spoczynku i sobie tak pomyślałam że właśnie w tym czasie były naruszone.

Dzięki z góry za odpowiedź. :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Kaktusy i inne sukulenty można bez problemu przesadzać i nie powinno to zbytnio wpłynąć na kwitnienie w sezonie.
Pamiętaj, że kwitnienie jest uzależnione przede wszystkim od niskiej temperatury zimowania, zwykle poniżej około 10 - 12 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mpoliwka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sie 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Dzień dobry,

mam kilka pytań dotyczących końcówki zimowania i wybudzania roślin, a jako, że nie ma głupich pytań postanowiłem poprosić o pomoc. Forum mam przeczytane, ale wolę się jeszcze upewnić - dziękuję za podpowiedzi. :)
1. Moje kaktusy w tym tygodniu zaczęły szósty miesiąc zimowania. Warunki jakie mają to parapet na dużym oknie południowym (około 5-6 metrów kwadratowych). W nocy temperatura zimowania to około 12-15 stopni. Posadzone są w podłożu 1 działka ziemi do kaktusów, 4 działki żwirku. Część z nich się mniej lub bardziej pomarszczyła, wyglądają na chudsze, ale nic im nie dolega. Nie mają nawet milimetra żadnego wydłużenia. Opuncje mocno sflaczały. Aktualnie mam wrażenie, że powoli zaczyna się robić wiosna. Teraz na zewnątrz jest 8 stopni, a kaktusy mają na parapecie 26 stopni. W tym tygodniu ma być słonecznie i ponad 10 stopni. Na parapecie będą miały około 30 stopni. Czy to jest odpowiedni moment żeby rozpocząć wybudzanie roślin? Zamierzam spryskiwać podłoże codziennie przez okres około 2 tygodni, a później zrobić pierwsze, małe podlewanie. Czy to poprawne podejście? Wiem z forum, że nawożenie kaktusów mam przeprowadzić 2-3 razy w sezonie wegetacji. Kiedy jest czas na pierwsze?
2. Mam kilka kaktusów, które chciałbym przesadzić do odpowiednich, mniejszych doniczek. Czy to dobry czas na taką operację? Czy poczekać do marca/kwietnia?
3. Mam jeszcze pytanie o grubosze. Ich warunki są takie same jak kaktusów z tym, że w zimie podlewałem je raz na 3-4 tygodnie. Aktualnie zwiększam do 1 na 2 tygodnie. Jeden większy troszeczkę powoli sobie rośnie, drugi mniejszy jest za hibernowany (zgubił w zimie 3 liście). Kiedy powinienem je nawieść pierwszy raz? Czy tak samo jak z kaktusami około 3 razy na sezon wegetacji.

Pozdrowienia i dziękuję! Miłego dnia! :)

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Zdecydowanie za wcześnie na wybudzanie. Ilość słońca jest jeszcze za mała. Nie wcześniej niż marcu - kwietniu.
Wpierw przez dwa tygodnie tylko spryskujesz wodą, a dopiero po tym czasie możesz delikatnie podlać.

Podobnie jeśli chodzi o grubosze jeszcze za wcześnie na tak częste podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Ja bym się z wybudzaniem wstrzymał, pewnie przyjdą jeszcze chłodniejsze dni. Pamiętam sezon (nie tak dawno temu), gdy drobne opady śniegu miałem jeszcze dwa lub trzy razy w drugiej połowie kwietnia. Jeśli temperatura skoczy przy oknie, lepiej je rozszczelnić lub lekko uchylić. Pierwsze nawożenie po pełnym wybudzeniu, najlepiej przy drugim pełnym podlaniu. Dwa razy wystarczy (nie trzy), połową dawki zalecaną przez producenta.
Co do gruboszy - nie ma potrzeby podlewania ich w czasie zimowania tak często, bo to właściwie nie jest zimowanie.
Co do przesadzania - nie ma reguły, ja tam cały rok przesadzam.
mpoliwka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sie 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Dziękuję za fachowe odpowiedzi! Pozdrowienia! :)
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Tym razem ja mam pytanie dotyczące wybudzania - opuncji, na których kompletnie się nie znam. Kolega ma opuncje humifusa, duży już okaz, uprawiany na balkonie i na nim zimowany po raz trzeci. Pytał mnie dziś, czy może już wybudzać, bo zapowiadają długotrwały wzrost temperatur, a jego roślina wykazuje już oznaki życia (zalążki nowych członów). Oczywiście odradziłem mu to, ale może z taką opuncją mógłby postąpić inaczej? Co o tym sądzicie? Z góry dziękuję za pomoc.
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 690
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Ja kiedyś miałem przez kilka lat Opuntia rhodantha w skrzynkach na balkonie (1 piętro). W zimie 1986/87 w styczniu były mrozy -35oC. W lutym temperatury były powyżej +12oC. Zaczęła rosnąć, napiła się wody. W marcu był ok 10 dniowy okres niskich temperatur i momentami temperatura spadała do -30oC. Mróz rozsadził napite człony. I był koniec opuncji na balkonie.
Pozdrawiam Jacek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Jacku, dzięki za odpowiedź, potwierdziłeś moje obawy.
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Też podłaczam się do pytania o wybudzanie... chociaż akurat u mnie są sukulenty, a nie kaktusy :oops:

Mieszkam w trochę cieplejszym klimacie - u nas już po zimie (a były w tym roku "potężne" mrozy -5 stopni przez cały tydzień :lol: ). Od paru dni temperatura za oknem to jakieś 15 stopni i podobno ma już się nie ochładzać. Do tego jest baaardzo słonecznie. Na parapecie w dzień potrafię mieć 25-30 stopni.

W domu nie grzeję, więc nie mam jak zmniejszyć temperaturę. Okna mam "na stałe" porozszczelniane, a 2 dachowe (północne) wiecznie uchylone. Okna, przy którym stoją sukulenty, niestety nie mogę otworzyć (czekam aż mi przyjdą zabezpieczenia - kotem ryzykować nie będę!).


Widzę po roślinach, że zaczynają co raz radośniej ruszać. Adenium puszcza nowe listki (już od miesiąca), kamyki linieją na potęgę. W tych warunkach powinnam je zacząć podlewać? Zwłaszcza nad kamykami się zastanawiam - adenium to dzieciak, więc i tak był podlewany w razie potrzeby (średnio 1 raz w miesiącu)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”