Kłopoty z trawnikiem

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Jeśli jest sucho pod tymi wyschniętymi kępami to znaczy, że jednak trawnik nie dostaje wystarczająco dużo wody i dlatego są takie brzydkie plamy. Żadna kostrzewa sobie nie da rady długo bez dostępu do wody (właściwie żadna trawa nie da rady). Niestety nie powiem, która trawa będzie miała najdłuższy system korzeniowy bo to w dużej mierze zależy od rodzaju gleby. Ja bym sugerował powoli się przyzwyczaić do takich brzydkich plam, bo w Polsce będzie tylko gorzej z roku na rok. Są takie miejsca na świecie gdzie płacą mieszkańcom by nie zakładali trawników (np http://www.saveourwaterrebates.com/turf ... bates.html). Możliwe, że kiedyś w przyszłości u nas też tak będzie, więc dlatego w tym roku zamierzam sprawdzić jak ta kostrzewa trzcinowa wygląda i rośnie w naszym klimacie, bo może to będzie jedyna alternatywa w przyszłości.
Jeśli koniecznie chcesz trochę podratować swój trawnik to wąż do ręki i lejesz na te suche kępy duże ilości wody, ma być tam dosłownie jezioro. To musi pomóc po 2-3 dniach takiego podlewania, nie ma innej opcji jeśli to tylko kwestia braku wody. Niestety to będzie tylko doraźne rozwiązanie, bo to jest dopiero czerwiec, więc pewnie jeszcze 2-3 miesiące bardzo trudnych warunków dla trawnika.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Post »

maciej39 pisze:Ok. Lałem 5 litrów na metr kw. Przy trawniku 1200 mkw to 6 metrów wody. Z ciekawości mierzyłem wilgotność gleby tensjometrem, na 20 cm po takiej ilości z -300 rosło na -250. Efekt mizerny. Mogę ustawić na 8 litrów na metr kw i zobaczymy
A te linki co podesłałem wyżej? Która będzie lepsza na dosiewkę?
Wyobraź sobie 100 doniczek o wymiarach 10 x 10 cm to właśnie jest m2 - teraz podziel 5 litrów na te doniczki i masz że stojąca w pełni słońca doniczka jest podlewana 50 gramami wody.
Tyle właśnie podlewasz. W moim przypadku jest to 3-4 razy więcej a i tak trawniki dostają w kość jak temperatura przekracza 30 stopni. Nie będę się powtarzał że trawniki to najdroższa część w ogrodzie i w upały należy ograniczyć nawozy ale nie wodę.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

To nie tak, że nie jestem świadomy tego problemu i tych ilości wody. Po prostu ciężko mi to przyjąć do wiadomości :)
Nawet nie ze względu na koszty się na ekologię, deficyt wody, mimo że w moim regionie deficyt wody jest mało prawdopodobny.
Intryguje mnie natomiast jedno.
Mam małą część ogrodu bez podlewania, rzadko koszoną, naturalnie prowadzoną na łąkę kwietną.
Na tym kawałku obecnie jest suche ściernisko,
Ale na tym suchym ściernisku wyrastają naturalne gąbki jakieś dzikiej trawy która jest cały czas żywozielona.
więc jest to może kwestia głębokości systemu korzeniowego lub odmiany trawy?





Obrazek
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

To jest akurat dość trudny chwast do usunięcia z trawnika. Ma grube rozłogi podziemne i sam nie wiem skąd się u mnie wzięła(może ptaki przyniosły nasiona). Niestety pomimo tego, że ma dość ładny kolor zieleni to raczej nie nadaje się na typowy gęsty trawnik.
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Asprokol - to ty w przeliczeniu na mkw ile obecnie lejesz wody, i jak często?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Odpowiedź na takie pytanie jest trudna. Zakładając automatyczne podlewanie ustawiłem równo na każdej sekcji ten sam czas. Użytkowanie pozwoliło mi poznać trawnik i w tej chwili każda z 12 sekcji ma inny czas. W najbardziej reprezentatywnej części i położonego w słonecznej części jest to 2 godziny podlewania a w cienistych miejscach starcza 15 minut.
Z pewnością więc moja odpowiedź nic Tobie nie da. Wszystko zależy od wielu składowych ale największe zużycie pokazało po 15 zł za wody na metr kwadratowy w czasie sezonu.
Mam trawniki, dbam o nie, ale staram się zmniejszyć ich powierzchnię to kosztowna część ogrodu i słono kosztuje skrawek zieleni w takie lato.
Jednak że przy takich temperaturach to przeciętnie wychodzi z 20 litrów na metr kwadratowy a bywają okresy że podlewam codziennie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Ja mam "trawnik" ekologiczny, nie podlewany. Piszę w cudzysłowie, bo choć dominują trawy, pozwalam też rosnąć koniczynie, jastrzębcowi kosmaczkowi i kilku innym gatunkom. Rośnie na brunatnym piasku gliniastym częściowo w cieniu wielkich dębów pod samym lasem. Był zakładany jeszcze przez poprzednich właścicieli ponad 6 lat temu. Niestety nie wiem jakiej mieszanki traw wtedy użyto. Korzenie trawy sięgają średnio 10-15 cm. Może nie każdemu takie rozwiązanie odpowiada, ale pomimo obecnych warunków pogodowych trawnik jest gęsty, zielony i nie ma żółknących plam.
Pozdrawiam Lucyna
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Asprokol - przy moim metrażu wyszło 16 000 zł na sezon. No sorry :)
20 litrów na metr - nierealne, obecnie wyjdzie mi 10 litrów na metr i podlewanie chodzi 11 godzin. Przy 20 musiało by chodzić dobę
Zostaje kostrzewa trzcinowa ew kostrzewa łąkowa pastewna.
Helena - słowo klucz to cień i las. Mam część niepodlewanego trawnika przy lesie w cieniu i też jest zielony.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Nie Helena :wink:
Może źle się wyraziłam. Trawnik jest częściowo w cieniu dębów. Ładny jest na całości. Jedynie tam gdzie żadna trawa by nie wytrzymała na fragmentach dominuje jastrzębiec kosmaczek, ale to świadomy wybór.
Pozdrawiam Lucyna
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Taki trawnik w którym są inne rośliny poza trawami (inaczej mówiąc chwasty) będzie w lepszej kondycji niż taki typowy pryskany trawnik gdzie mamy do czynienia tylko ze szlachetnymi odmianami traw. Nie jestem pewien, ale może to właśnie ta różnorodność roślin pomaga trawnikowi przeżyć trudny okres susz i upałów.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Zgodzę się z przedmówcą. U mnie w sąsiedztwie tylko jeden sąsiad ma idealny trawnik ale leje w niego hektolitry wody. Inni walczą z rzeczywistością stosując różne preparaty na chwasty i robią inne "cuda na kiju" a trawnik jak był łysy tak jest łysy.(oczywiście nie podlewają zbyt często) Lub też idą na kompromis i tolerują różne gatunki roślin. Może to nie "czysta trawa" ale i nie łyse placki ziemi.
Pozdrawiam Lucyna
Exactly
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 lip 2019, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z trawnikiem

Post »

Witam,

Mam problem z trawnikiem jest to świeża trawa po zasiewie, przed pierwszym skoszeniem trawnik był zielony i bez ,,kwitnącej trawy" o ile to jest trawa a nie chwast. W tej chwili cały trawnik tak wygląda i nie wiem co mogę z tym zrobić proszę o pomoc.

Link do sklepu usunięty, regulamin. szarotka66


Obrazek Obrazek
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Po wypróżnieniu się kotków mam takie wypalone placki na trawie. Dodatkowo nie chce w nich wyrastać nowa trawa.
Co na to poradzić?

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”