Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Szczepił ktoś może Klapsę na podkładce Pyrodwarf? Zastanawiam się, czy będzie kompatybilna, skoro pigwa odpada.
Zamówiłam ostatnio parę zrazów grusz, m.in. Klapsę, a teraz muszę pomysleć o podkładce dla niej.
Pozdrawiam,
Iwona
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Skąd weźmiesz Pyrodwarfa?
Pozdrawiam,

J
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Zastanawiałam się, czy nie zaszczepić na innej gruszy (NN), która z kolei była zaszczepiona na pigwie, ale w końcu zamówiłam Pyrodwarf online. Mam jeszcze 2 inne grusze na miniaturowych podkładkach (tzw. kolumnowe), ale nie wiem dokładnie, co to za podkładki, poza tym te drzewka są naprawdę małe, więc nie ma chyba sensu na nich szczepić.
Pozdrawiam,
Iwona
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Proszę o podpowiedź, czym wykonać oprysk gruszy, by utrzymać zawiązki owoców.
Moja Dobra Ludwika

Obrazek
jagusia111

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Niczym, jak są zapylone i nie przemrożone to się same utrzymają.
mario77
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Jeżeli występuje problem z wiązaniem owoców lub jest ono niezadowalające (mimo obecności zapylacza) może to być spowodowane niedoborem boru. Wtedy warto zasilić drzewko dolistnie np. roztworem Bormaxu. Nawożenie dolistne zaleca się wykonać w fazach:
◆ zielony pąk
◆ początek kwitnienia
◆ koniec kwitnienia
◆ po zbiorze owoców
◆ przed początkiem przebarwiania się liści
https://www.farmer.pl/produkcja-roslinn ... ,1225.html
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

jagusia111mario77, dziękuję Wam za odpowiedzi. Kwiaty nie były przemrożone. Potraktuję zatem owoce borem, jak przy winorośli.
jagusia111

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Borem w terminach jak podał kolega wyżej więc to już ostatni dzwonek. Potem ewentualnie azot, aminokwasy, potas, fosfor. Musisz też pamiętać, że z takiego okółka kwiatowego pozostanie zawsze 1 - 2 owoce. Resztę drzewo naturalnie zrzuci i jest to prawidłowy objaw. Jeśli tak się nie stanie trzeba przerzedzić. W innym wypadku miałbyś gruszki wielkości mini mini.
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Mam pytanie zdarzyło się komuś grusza o różowych kwiatach. Bo niepokoji mnie ten kolor miała być Bera Bosca, a tu takie coś. Pisałem do Czecha u którego kupowałem Krvavke (grusza czerwonomiaższowa) ale odpisał że nawet ona ma czysto białe kwiaty.
Obrazek

Obrazek
Obrazek
To i owo opuncjowo Marcina
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Grusza azjatycka Early Shu ma ładne różowe kwiaty. Jednak jednoroczne pędy różnią się trochę od grusz europejskich.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
mateo123
100p
100p
Posty: 115
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Co może dolegać mojej gruszy. Jest to Bonkreta Williamsa, podkładka kaukaska, sadzona w zeszłym roku ok. 20 października z gołym korzeniem. Drzewko ładnie ruszyło, dało nawet kilkucentymetrowe przyrosty a teraz ma jakby powiędnięte liście. Czy może chodzić o niedobór wody. Od około miesiąca nie spadła u mnie nawet kropla deszczu. Drzewko podlewam raz na ok. 10 dni jedną konewką 14l wody. Mszyc na liściach nie zauważyłem, jedynie mrówki, które z resztą po innych drzewka też chodzą. Inne dwa drzewka sadzone jesienią podlewałem w tym czasie tylko dwa razy ponieważ widać, że mają wigor i się przyjęły a Bonkreta wygląda jakby się zastanawiała rosnąć czy zwiędnąć. Glebę mam piaszczystą V klasy.
Obrazek
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Wygląda na to że grusza po prostu broni się przed nadmierną transpiracją i zmniejsza powierzchnię wystawioną na działanie promieni słonecznych. Roślina buduje właśnie swoje korzenie włosnikowe i jest w stresie po przesadzeniu. Sprawdź jak wygląda wczesnym rankiem, lub późnym wieczorem. Jeśli liście o tej porze są otwarte, to wszystko powinno być po pewnym czasie w porządku.
To i owo opuncjowo Marcina
mateo123
100p
100p
Posty: 115
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Dzisiaj w końcu u mnie pada. Po deszczu wyjdę zobaczyć czy liście są dalej zwinięte. Przez ostatnie trzy tygodnie było faktycznie cały czas słonecznie temperatura w cieniu ok. 25 stopni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”