Tulipanowiec amerykański ( Liriodendron tulipifera)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Tulipanowiec

Post »

Nie przejmuj się tym i daj mu czas. W pierwszym roku po posadzeniu w ogrodzie większośc drzew w ogóle nie rośnie w górę, albo bardzo mało; rozbudowują system korzeniowy. Mój tulipanowiec Fastigiatum posadzony latem 2012 r. podrósł zauważalnie dopiero w 2014 r. Tulipanowca gatunek posadzilam w czerwcu 2004 r. Był wtedy małym patykiem z 4 listkami; w pierwszym roku urósł mu jeszcze 1 listek, Dopiero w 2005 r. podrósł do około 0,5 m. Nie wiedziałam wtedy, ze to będzie duże drzewo, więc posadziłam go w nieodpowiednim miejscu, ale za to bardzo zacisznym. Dlatego po kilku latach musieliśmy go przesadzić, przy czym podczas tego przesadzania przypadkiem dość mocno uszkodzilam mu korzenie. Myślałam, że tego nie przetrwa, ale zostawiłam go w nowym miejscu w spokoju. Przez 2 lata chorował, ale w końcu dał sobie radę i zaczął rosnąć.
Pozdrawiam
Basia B.
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Tulipanowiec

Post »

Zapomniałam dodać, że mój poprzedni wpis skierowany był do Limetki.
Parrocjo - ja tez widzialam kilkudziesięcioletniego tulipanowca: ten egzemplarz jest rozłożysty a jego wielkośc piorównałabym do kasztanowca. Iest to więc pokażne drzewo, które nie nadaje się np. do małego ogródka, albo do posadzenia blisko ściany domu. Zresztą, jego wielkość może też zależeć od stanowiska. Na dobrej i wystarczająco wilgotnej glebie oraz na słonecznym miejscu na pewno osiągnie większe rozmiary niż na słabej.
Pozdrawiam
Basia B.
Parrocja
200p
200p
Posty: 229
Od: 10 gru 2014, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Tulipanowiec

Post »

Tulipanowca wielkości kasztanowca jeszcze nie miałam przyjemności widzieć. Jego jest łatwo wypatrzeć z uwagi na unikalny w naszym klimacie kolor liści zbliżony trochę do koloru liści orzecha włoskiego.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tulipanowiec

Post »

Są również odmiany kolumnowe tulipanowców które nie zajmują dużo miejsca, chociaż wg zapewnień rosną równie wysoko. Mam takiego ale nie pamiętam jego nazwy i faktycznie po kilku latach nie bardzo rozrasta się wszerz na razie ok. 1,0 m, za to ma ponad 3 m wysokości
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Tulipanowiec

Post »

Właśnie tulipanowiec odmiany Fastigiatum ma mieć pokrój kolumnowy: wg IBRO wysokośc do 15 m, przy szerokości 3 m.
Pozdrawiam
Basia B.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tulipanowiec

Post »

Fastigiatum -No to może byc ten którego mam ,
Musze zapisać i obserwować, mam zajęcie na 20 lat
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Tulipanowiec

Post »

Przy tulipanowcu zawsze trzeba brać pod uwagę ten silny wzrost niestety, jak trafi się dobrze z glebą to przyrosty roczne jeden metr nie są żadną rzadkością. Nie bez powodu w USA nazywają go taką tulipanową topolą, jest jednym z najszybciej rosnących drzew, a formy o koronie owalnej prawdopodobnie były złamane przez wiatr i w ten sposób zniekształcone.
RobertEm
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 16 sty 2015, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipanowiec

Post »

W sumie problemem przy tulipanowcach są mrozy ale przy takich zimach jak obecnie nie ma się czego obawiać :)
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Tulipanowiec

Post »

Zimowe mrozy raczej nie są problemem dla tulipanowca. Mój tulipanowiec gatunek wytrzymał w gruncie jako 0,5 m sadzonka ponad 30-stopniowe mrozy podczas zimy 2005/2006 (w ogrodzie na pd.-wsch krańcach Mazowsza), co prawda w zacisznym miejscu, a korzenie miał obsypane kopczykiem z ziemi. Wytrzymał tez bez problemu zabójczą dla wielu roślin zimę 2011/2012, jak dotąd znosi bez szkody majowe przymrozki.
Pozdrawiam
Basia B.
Srebrnygaj
100p
100p
Posty: 103
Od: 14 lut 2014, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Tulipanowiec

Post »

Też myślę, że nie mrozy są zagrożeniem, a późne przymrozki, które potrafia ziniszczyć młode liście i piękne kwiaty
Pozdrawiam Iwona
RobertEm
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 16 sty 2015, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipanowiec

Post »

No tak jeśli roślina jest osłonięta to nawet przy dużych mrozach wytrzyma. Natomiast zgadzam się co do przymrozków. Pamiętam, że u teściów tulipanowiec zmarzł podczas majowego ataku zimy, jaki miał miejsce kilka lat temu.
Limetka
100p
100p
Posty: 132
Od: 1 sty 2015, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Tulipanowiec

Post »

A czy to prawda, że tulipanowce mają okropne korzenie jak topola?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Tulipanowiec

Post »

I jakie śmierdzące. Czuć na odległość przy przesadzaniu.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”