Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rychoo
100p
100p
Posty: 114
Od: 24 mar 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: JL

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Gdyby ktoś był ciekaw to tak kwitnie Philodendron caramel marble. W tym roku wytrzymał do końca i się rozwinął :D

Obrazek
pozdrawiam
Ryszard
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Widok przecudowny ;:oj , tym bardziej, że chyba od Ciebie mam tego gagatka i u mnie jeszcze nie kwitł , ale bardziej się cieszę , że się odezwałeś bo ja się zwyczajnie po ludzku martwiłam.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16029
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

W celu odświeżenia wątku:
Syngonium Feel Green
Obrazek
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

A to mój niesamowity Philodendron selloum.
Ma prawie 2,5 m średnicy.

Obrazek

Obsługa tego giganta to nie lada wyczyn.
Stoi na antresoli, gdzie jest bardzo ciepło. No cóż, w żadnym innym pomieszczeniu się nie mieści.
Dziennie wypija 2 litry wody deszczowej, a co trzeci dzień 4 litry. Jest nawożony raz w tygodniu.
Lubi wilgotną atmosferę - jednorazowe użycie spryskiwacza to wydatek 250 mililitrów deszczówki.
Jest przeraźliwie żywotny. W tym roku wydał już 15 nowych liści. Stracił tylko jeden.
Awatar użytkownika
darstenka
100p
100p
Posty: 147
Od: 23 cze 2008, o 16:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Niesamowity widok, ja swoje filodendron podlewam prawie jak kaktusy a i tak ciągle mają za mokro. Piękny okaz brawo
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

:wit
Wypuścił kolejne 5 pędów (a więc już jest 20 w tym roku). Chyba przestanę nawozić. Boję się, że niedługo nie zmieści się na antresoli.
Awatar użytkownika
darstenka
100p
100p
Posty: 147
Od: 23 cze 2008, o 16:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Czym nawozisz?
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

W czasie intensywnego wzrostu stosuję Kristalon czerwony, w pozostałym pomarańczowy.
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Witam, zakupiłem niedawno philodendrona pink princess (przez internet) i jest duży... Bardzo duży. (Spodziewałem się małej roślinki) Jest to kilka liści, dość ładnie wybarwionych. Liście są większe lub dużo większe od męskiej dłoni... Jak to jest możliwe? Przecież to jest "mała" odmiana. Co oni z nimi robią, że rosną tak gigantyczne? Mam też w domu 2 sadzoneczki tego philodendrona (niezbyt wybarwione) od ogryzków i liście są małe. W internecie też można znaleźć informacje, że wielkość liści nie jest zbyt duża. Może to jakaś nowa odmiana? Na yt znalazłem film o takim tytule - wystarczy przekopiować How I Grew My Pink Princess HUGE In Just One Year Pink Princess Philodendron Tips
Postaram się zamieścić niedługo zdjęcie. A zatem zasadnicze pytanie... czy te małe philodendrony pink princess tez można wyhodować do takich "monstrualnych" rozmiarów?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Mylisz się, Philodendron Pink Princess nie jest małą rośliną. W handlu masz głównie masówkę z TC i to są głównie sadzonki rozmiaru S i M, ale po prostu są bardzo jeszcze młode. Generalnie z czasem ten Filodendron, który się wspina może mieć duże liście.
Inaczej mówiąc kupiłeś po prostu starszy egzemplarz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Ok, dzięki za odpowiedź. A jak ma się sprawa z np white princess? Widziałem okazy z wieloma (30-40) liśćmi i wszystkie były podobnej wielkości tj długości ok 15cm no może max 20cm (a cała roślina przypominała już bardziej krzaczek) - mimo to liście były podobnie "małe".
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

To jest podobna sytuacja. W handlu najczęściej dostaniesz młode sadzonki, które z czasem po prostu rosną coraz większe. Rozmiary może mieć podobne jak Pink Princess.
Jeszcze kwestia źródła zakupu czy kupujesz od prywatnego hodowcy, który powiedzmy uprawia od iluś lat, jakie ma warunki uprawy, czy od masowych producentów (Dania, Holandia).

Tak czy owak, nawet w przypadku gatunków rosnących w naturze z początku mają inne rozmiary liści czy inny pokrój niż w przypadku dorosłych egzemplarzy. Zmienność ta jest cechą charakterystyczną aroidów, jak Filodendrony czy Monstery i inne im pokrewne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”