Jak amatorsko uprawiać pomidory?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
jonatanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3255
Od: 4 mar 2012, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak "amatorsko" uprawiać pomidory?

Post »

Dwarfy są specjalnie, opracowane odmiany przez członków The Dwarf Tomato Project i wyróżniają się bardziej zwartym wzrostem w porównaniu z innymi odmianami karłowatymi. Dwarfami są, te odmiany, które są wpisane w Dwarf Tomato Project .
Może troszkę historii.
W 2005 roku projekt ten narodził się ze stowarzyszenia dwóch entuzjastów: Patricii Nuske Small z Australii i Craiga LeHouilliera z USA. Celem było stworzenie kolekcji nowych odmian karłowatych wytwarzających duże owoce, o różnych kolorach , czyli skrzyżowanie odmiany karłowej z odmianą o dużych owocach ,w celu uzyskania odmiany karłowej o dużych owocach. Dzięki setce wolontariuszy rekrutowanych na forum, projekt rozpoczął się od realizacji w 2006 roku. Był to pierwszy światowej klasy projekt hodowli pomidorów, w którym nie uczestniczył botanik ani ogrodnik, ale po prostu ochotnicy ogrodnicy chętni do nauki genetyki i odkrywania nowych odmian.
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 809
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak "amatorsko" uprawiać pomidory?

Post »

A tu lista wszystkich dwarfów, jakie wyszły i wyjdą z projektu
https://www.craiglehoullier.com/projectreleases
pozdrawiam,
Tomek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak "amatorsko" uprawiać pomidory?

Post »

Deszczowa noc za oknem. W dzień słońca tylko przebłyski. Pomidorki dają radę ;:167 .
Obrazek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak "amatorsko" uprawiać pomidory?

Post »

Minęło 4 tyg. od posiania. Popikowałam właśnie do kubków plastikowych z wyciętą dziurką w dnie. ;:167
Obrazek
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2845
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Jak "amatorsko" uprawiać pomidory?

Post »

Telimenko, ślicznie rosną ;:63 A moje dwarfy dopiero pętelki wyściubiają nad ziemią. Stoją na parapecie, na podwyższeniu, żeby chociaż trochę bliżej światła. Nawet dno kartonu wyłożyłam białym papierem i za kubeczkami od strony pokoju biała kartka.Tak mało światła!
A temperatura też za wysoka, chociaż kaloryfery zakręcone :(
Pozdrawiam Eugenia
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak "amatorsko" uprawiać pomidory?

Post »

Eugenio Dziękuję ;:196 . No już teraz dzień coraz dłuższy to i nadzieja, że będą z tego pomidory. A w razie by się nie udały to mam plan B - czyli robimy powtórkę z rozrywki i wysiewamy następną partyjkę :) . Z odmianami wysokimi przeznaczonymi do szklarni czekam z siewem do 15 marca.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2845
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Jak "amatorsko" uprawiać pomidory?

Post »

:wit
Dzisiaj słoneczko świeci ślicznie, a plan B też mam :wink:
Pozdrawiam Eugenia
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak "amatorsko" uprawiać pomidory?

Post »

Obrazek
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Jak "amatorsko" uprawiać pomidory?

Post »

Piękne te Wasze pomidoraski. Ja się klapię po łapach, żeby za szybko nie wysiać. Nie mam foliaka, nie mam szkarni, nie mam miejsca na parapetach, to na gruntowe trochę za wcześnie. Rok temu się pospieszyłam i potem sadziłam drzewa :/
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak "amatorsko" uprawiać pomidory?

Post »

FikuMiku Ja mam duże parapety i słoneczne. Wysiałam trochę już w styczniu, tak dla zabawy :wink:. Pójdą do większych donic i żeby miało to sens będą na parapetach do maja, a potem do szklarni nieogrzewanej. To są niskie odmiany, więc mam nadzieję, że dotrwają bez żadnych ceregieli. Typowo do gruntu ja nie będę siała w ogóle w tym roku. W ub. roku miałam rezerwę w gruncie-20 krzaków i narobiłam zapasów przecieru pomidorowego na kilka lat ;:306. Do szklarni planuję 30 krzaczków wysokich odmian.
pianista
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 9 maja 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak "amatorsko" uprawiać pomidory?

Post »

Też kiedyś miałem ten problem, ale posadziłem w bruzdach (poziomo) - udało się, pomidorki tylko na to czekały ;:333 ;:138 ;:oj
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak "amatorsko" uprawiać pomidory?

Post »

pianista Tak i to jest dobre rozwiązanie przy długich badylach. Też tak posadziłam kiedyś, dzięki radom tutaj na forum i się udało. A były naprawdę wielgaśne 60-70 cm łodygi umieściłam w ziemi po skosie (liście usunęłam), nad ziemią wystawały tylko 20 cm czubki, czyli w sumie razem z doniczką miały ok. 1 metra. Szybko ruszyły i owocowały normalnie. Ale trochę się z nimi naszamotałam podczas sadzenia i kilka złamałam zanim się wprawiłam:) . Sadziłam w szklarni i żeby potem nie trampać po podziemnych łodygach wymyśliłam sobie taki schemat.
Obrazek
dariadarla
50p
50p
Posty: 53
Od: 9 mar 2021, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak "amatorsko" uprawiać pomidory?

Post »

Patent wydaje się być dobry. Masz zdjęcie potem krzaczków jak wyglądały po posadzeniu? Ciekawa jestem ;)

Ja ze swoimi czekam jeszcze - na parapecie papryka zagościła. Pomidory do szklarni jeszcze mają czas. Ziemia przekompostowana i zalana florahumusem już czeka ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”