Altanka/domek - czym zabezpieczyć ściany,ocieplenie,rozbudowa

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Ocieplenie drewnianego domku

Post »

Mattin pisze:Tylko wełna, styropian trzyma wodę i drewno gnije!
Od kiedy materiał, który nie chłonie wody z założenia - jak piszesz - 'trzyma wodę'. Włóż wełnę mineralną do wody i sprawdź, czy ona przypadkiem nie nasiąka. I aż się zdziwisz, ile wody ona może w siebie wchłonąć!
To, że w zestawie drewno + styropian to pierwsze gnije wynika nie z faktu, że 'styropian trzyma wodę' ale dlatego, że między styropianem a drewnem następuje kondensacja pary wodnej, a co za tym idzie, lokalne zwiększenie wilgotności.
Styropian niespecjalnie nadaje się do ocieplania konstrukcji drewnianych z innego jednak faktu: jakby go nie docinać, to zawsze między konstrukcją a styropianem powstaną szczeliny, które będą tzw. mostkami termicznymi. I całą zabawę w izolację diabli biorą.
Układ ściany zewnętrznej powinien być następujący:
okładzina zewnętrzna (np. drewniana) - wiatroizolacja (specjalny rodzaj folii) - izolacja termiczna (np. wełna mineralna) - paroizolacja (znów folia) - okładzina wewnętrzna (np. płyty gipsowo-kartonowe).
Dach - jeśli sufit od wewnątrz jest ze skosami - ma taki sam układ warstw. Jeśli sufit jest płaski - układ warstw jest następujący:
pokrycie dachowe (np. dachówka) - wiatroizolacja (mocowana do więźby dachowej) - wełna mineralna leżąca na suficie - okładzina wewnętrzna (np. płyty gipsowo-kartonowe).
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Ocieplenie drewnianego domku

Post »

Mea culpa. Przeoczyłem.
Oczywiście że dajemy. Celem paroizolacji jest zabezpieczenie warstwy termoizolacji (głównie wełny mineralnej) przed przenikaniem pary wodnej z pomieszczenia.
Oczywiście, nie ma możliwości, żeby dokładnie zaizolować przed przenikaniem pary wodnej. Zawsze jakaś dziurka w folii się znajdzie - chociażby wokół zszywek. Ale trzeba się starać... ;)
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ocieplenie drewnianego domku

Post »

piotrek1111 pisze:Posiadam na działce domek drewniany 4x5m jak i czym można ocieplić taki domek od wewnątrz zdjęcia , linki i porady mile widziane.
Ocieplanie czegokolwiek ,,od wewnątrz" jest niezgodne z nauką, ma zastosowanie i naukowe uzasadnienie jedynie jeśli wewnątrz to jest chłodnia, albo inne pomieszczenie w którym ma być zimniej niż na zewnątrz.

No chyba że elewacja zewnętrzna ma wartość historyczną lub kulturoznawczą.

Wynika to z rozkładu temperatur między ścianą wewnętrzną a zewnętrzną. Ciepło przenika zawsze od strony cieplejszej do zimniejszej.

Gdy ocieplamy ścianę wewnętrzną, to punkt rosy występuje zawsze na styku ocieplenia i dotychczasowej ściany. W efekcie wykrapla się woda, wsiąka zarówno w izolację jak i zewnętrzne deski. Zaś zamoknięty materiał ma zawsze o wiele gorszą przenikalność cieplną niż suchy. W efekcie często się zdarza że po takim ociepleniu straty ciepła będą jeszcze większe niż bez ocieplenia.

Zdecydowanie tylko i wyłącznie - ocieplenie od strony zimnej. Zaś na ocieplenie można położyć nową okładzinę z desek boazeryjnych, ale tylko ze wzgl. estetycznych.

Podobnym absurdem było (a może i jeszcze jest) stosowanie ekranów zagrzejnikowych. Ekran może i odbija nieco ciepła do środka, ale pod ekranem ściana robi się wilgotna pogarszając ogólny efekt.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Ocieplenie drewnianego domku

Post »

piotrek1111 pisze:Pozostaje jeszcze wygląd i estetyka.
Np. dom z bala typ góralski i ocieplenie na zewnątrz ? ;:174, chyba lekkie nieporozumienie.
Dokładnie. Wielkie nieporozumienie. Ale to Ty nie wiesz, o czym piszesz.
Jeśli dom ma być domem mieszkalnym - MUSI spełniać wymogi normy cieplnej. Inaczej nie dostaniesz pozwolenia na budowę. Dlatego domy pseudogóralnie mają mają z tradycyjną ciesielską robotą z Podhala tyle wspólnego, ile ja z szydełkowaniem. Domy góralskie - to konstrukcje wieńcowe, domu pseudogóralskie - z reguły są konstrukcjami szkieletowymi ze ścianami warstwowymi.
Jeśli dom ma być domem letniskowym - to grube drewniane bierwiona mają współczynnik oporu cieplego na tyle wysoki, że nie potrzebujesz dawać żadnego ocieplenia. W końcu w takim domu nie będziesz mieszkał przy -30 stopniach.
A poza wszystkim... Zamierzasz dyskutować z prawami fizyki?
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Ocieplenie drewnianego domku

Post »

No to przeczucie mnie nie myliło.
Jest to dom szkieletowy, z zewnętrzną okładziną naśladującą góralskie domy z bierwion. Wielkiego pola do popisu niestety nie masz.
Zacznijmy ab ovo: domy, które ogrzewane są zimą, mają dwa rodzaje ścian:
1. W Europie najczęściej spotyka się ściany, które mają sporą pojemność cieplną. Ściana kumuloje w sobie ciepło - gdy pomieszczenie jest ogrzewane i oddaje wtedy, gdy następuje przerwa dopływie ciepła. Ściany takie cechuje relatywnia duża masa 1 m3 ściany. Nie może być inaczej, gdyż tylko ciężkie materiały budowlane posiadają odpowiedną pojemność cieplną. Wariantem takiej ściany jest ściana warstwowa: pomiędzy warstwą betonu/ceramiki znajduje się lekki materiał termoizolacyjny. Ale wewnętrzna warstwa ściany - poza funkcją konstrukcyjną -spełnia także funkcję swoistego magazynu ciepła.
2. W Skandynawii najczęściej spotyka się ściany, które wykonane są z lekkich materiałów (głównie drewna, czasem z ceramiczną okładziną zewnętrzną). Za to mają bardzo grubą warstwę izolacji termicznej. Zasada utrzymania ciepła w takim domu jest nieco inna: dom jest ciepły tak długo, jak jest ogrzewany. Po wyłączeniu ogrzewania, następuje bardzo szybkie jego stygnięcie. Za to bardzo gruba warstwa termoizolacji ma za zadanie zminimalizowanie strat ciepła.

Teraz o Twoim domku. Bliżej mu jest do domów skandynawskich, niż polskich. Biorąc się za jego ocieplenie, musisz sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:
- w jakiej porze roku zamierzasz go użytkować?
- w jaki sposób chcesz rozwiązać jego ogrzewanie?
- czy dom ma być tylko 'dogrzewany' w chłodniejsze dni w okresie wiosna - jesień, czy też zamierzasz w nim spędzac zimowe wakacje?

Jakich odpowiedzi na powyższe pytania byś nie udzielił, to i tak nie masz szans na dostateczne docieplenie domu. Załózmy, że docieplisz dach i ściany. Ale pozostale podłoga! Wydaje mi się, że na zdjęciu widzę prześwit między gruntem a podłogą... Ciepło idzie do góry - fakt. Ale zimne powietrze zawsze będzie przy gruncie i stamtąd będzie 'ciągnąć' - że użyję tego kolokwializmu. Musiałbyś docieplić także podłogę. I teraz jak zsumujesz koszty, to całośc staje się trochę mało opłacalna.

IMHO, jeśli dom ma służyć Ci od wiosny do jesieni - zostaw to docieplanie. Pomyśl raczej o oszczędnym a zarazem wydajnym systemie ogrzewania. Jeśli jednak chcesz docieplać na zimę - nie pozostaje Ci nic innego, jak ocieplić od środka wełną mineralną o gr. przymajmniej 15 cm, a całośc przykryć najpierw paroizolacją, a następnie ścianką z płyty gipsowo-kartonowej. Tyle, że zabierze Ci to jakieś po 30 cm z powierzchni pokoi. Nie bardzo mam pomysł co zrobić z podłogą. Bo musiałbyś wchodzić z izolacją w grunt...
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ocieplenie drewnianego domku

Post »

piotrek1111 pisze:Zakładając wątek miałem na myśli ten oto domek letniskowy, zawsze można styropian na zewnątrz , siatka i tynk
Teraz jasne, aż szkoda by było niszczyć tak piękną elewację. Skoro ma być letniskowy - niech tak zostanie. Z własnego doświadczenia powiem że skoro letniskowy - uszczelnij go przed wiatrem. I to wystarczy. Ocieplanie zaś od wewnątrz - może nie przynieść żadnego pozytywnego efektu. Korzystaj z niego takim jaki jest. A w zimie - najwyżej postaw sobie farelkę na noc. Jak ja miałem fantazję spędzić zimową, sylwestrową noc w podobnym domku to wystarczył grzejnik nadmuchowy 2kW. Ile takich nocy w roku spędzisz? Warto wydawać na ocieplenie? Nawet całą dobę - 2kW X 0,62zł X 24 = ok. 30 zł za dobę. A w domku mogą nocować 4 osoby albo i więcej, to o wiele taniej niż wynajęcie łóżek u ,,Bułecek lub Kaszubufff"....
Redzik33
50p
50p
Posty: 73
Od: 15 paź 2014, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Altanka/domek - czym zabezpieczyć ściany,ocieplenie

Post »

Witam.
Tak jak w temacie. Czym tanio obić altankę aby było dobre i na słońce i na mróz i na wilgoć? Kupiliśmy działkę z dosyć nieładną altanka i trzeba to jakoś zatuszować :D
Poz
Awatar użytkownika
LysyRudy
200p
200p
Posty: 259
Od: 28 cze 2012, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Czym obić drewniana altankę

Post »

Altanę można obić plastikiem panelami, można tez deskami na pióro wpust ja tak zrobiłem. Plastik w ogrodzie no nie wiem, widziałem już trochę takich altan i słabo to wygląda.
Redzik33
50p
50p
Posty: 73
Od: 15 paź 2014, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Czym obić drewniana altankę

Post »

U nas w ROD widziałem obijają jakimiś listwami białymi. Szczerze mi sie to nie podoba, ale też musze czymś obić. MYślałem o jaimś styropianie może.
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym obić drewniana altankę

Post »

Są gotowe takie płoty, ale nie wiem jak duża ta altana, albo deski elewacyjne kupić, najlepiej kompozytowe, są trwałe. Tudzież zwykłe deski sosnowe i dobrze zaimpregnować lakierobejcą. Tylko podjedź na tartak jakiś bo w sklepach/marketach są ceny kosmiczne na drewno konstrukcyjne, na tartaku dasz grosze za takie deski. Styropian to nie jest dobry pomysł, bo zacznie się kruszyć i tylko pogorszy sprawę. Można tez obsadzić jakimś pnączem, np. zimozielony bluszcz.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym obić drewniana altankę

Post »

Przejeżdżając kiedyś obok ogródków działkowych widziałam piękną altanę, "obklejoną" plastrami drewna różnej wielkości i gatunków. Bardzo mi się to podobało. Ktoś pociął różne drzewa na plastry i poprzybijał do altany, naprawdę zrobiło to na mnie wrażenie - i wygląd i pomysł :)

https://www.google.pl/search?q=plastry+ ... cian%C4%99
Redzik33
50p
50p
Posty: 73
Od: 15 paź 2014, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Czym obić drewniana altankę

Post »

Kwestia gustu. Dla mnie napaćkane :D Preferuje gładki czysty styl. Ale dzięki za sugestie.
Awatar użytkownika
Caparzo
50p
50p
Posty: 94
Od: 28 kwie 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kamienna Góra

Re: Czym obić drewniana altankę

Post »

Tanio to możesz kupić mleko 0,5%. Jak chcesz dobrze, fajnie i z gustem to trzeba dać pare zł. Ja osobiście obił bym podbitką. 20 pare zł za m2. Farba dobra i warunki pogodowe przetrwane :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”