Nawożenie warzyw -

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 808
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Jeśli o mączkę chodzi to na al... jest w o wiele lepszych cenach za kg.
pozdrawiam,
Tomek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie warzyw

Post »

inga_beta pisze:Jest nawóz Folorowit do pomiodorów w postaci stałej i jest znacznie tańszy od Kristallonu. Kristallon 55zł za 3 kg a Florowit 28 zł. Ciekawi mnie w czym Kristallon jest lepszy od Florowitu i czy Florowit dobrze rozpuszcza się w wodzie?
Czy się opłaca to zależy jaki jest skład i ile jest % nawozu w tych 3 kg masy. Napisałam tak ogólnie bo sama ich nie kupuję a trzeba by porównać etykiety, żeby wykarkulować.
inga_beta
200p
200p
Posty: 359
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Nie wiedziałam że w tej samej masie może byc różna ilosc nawozu.
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Nawożenie warzyw

Post »

No może ;:oj
Np. Florovit do pomidorów ma NPK 10:8,5:21 tzn. w 100 g nawozu mamy 10g azotu, 8,5 fosforu i 21 g potasu.
Kristalon pomarańczczowy NPK 6:12:36 w 100 g nawozu 6 g azotu, 12 fosforu i 36 g potasu.
inne nawozy możesz sobie wygooglać.
Do pomidorów nasz guru pomidorowy zalecał
N- azot 90-120 mg/l ta dawka zapobiega zasoleniu przy przesuszeniu
P –fosfor 138-184 mg/l
K- potas 240-300 mg/l
Oczywiście jeszcze różnie jest na poszczególnych etapach wzrostu.
Reszta to matematyka ;:14
Dorota
inga_beta
200p
200p
Posty: 359
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Tyle ma być tych składników w mg/l ziemi? Czy też trzeba takim roztworem w mg/l wody podlewać?
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Nawożenie warzyw -

Post »

Swego czasu przeszukałem forum i znalazłem przepis na nawóz do fertygacji oparty na Kristalonie żółtym i Saletrze Potasowej.
W instrukcji było jak to mieszać w jakich proporcjach ale gdzieś zgubiłem tą informację :roll:

Chyba kiedyś XPO to opisywał, przeliczał itd. Z tego co zrozumiałem to był tam jeden uniwersalny przepis ale czy można go stosować przez cały okres wegetacji ? Chyba składniki powinny się trochę różnić w zależności od fazy wzrostu .. ?

Proszę o pomoc i z góry dziękuję. Chciałbym fertygację oprzeć na tych składnikach ( ew. coś dołożyć) ale oczywiście jestem otwarty na inne dobre przepisy oparte na 2-3 składnikach..

Dodam, że chodzi o 15 sadzonek w tunelu poliwęglanowym i ok 10 krzaków na zewnątrz. W tunelu również inne warzywa więc fajnie by było jakby można było używać tych nawozów ( oczywiście w innych proporcjach) również do innych warzyw. :D

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5083
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawożenie warzyw -

Post »

Bez analizy gleby trudno na tak zwane oko doradzić, bo można nawet zaszkodzić dając nieodpowiedni skład nawozu. Jeszcze dochodzi w jakiej fazie rozwoju jest roślina itd. Ogólnie można założyć, że dając nawóz w proporcji NPK 10-10-30- najmniej można się pomylić.
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Nawożenie warzyw -

Post »

Zgadza się, analiza gleby jest potrzebna ale to jest nowa ziemia, grządki są podniesione a pomidory będa w cylindrach częściowo wkopanych w te grządki więc gleba będzie stabilna i trzeba te pomidory jakoś zasilać w trakcie sezonu.
jeśli chodzi o fazę wzrostu to chyba można to w skrócie podzielić na trzy etapy : wzrost, kwitnienie i owocowanie/dojrzewanie i chyba da się jakoś do tych trzech faz dobrać mniej więcej bezpieczny roztwór do fertygacji.
Tak jak pisałem XPO proponował nawóz do fertygacji oparty na Kristalonie i Saletrze ale nie mogę tych postów teraz odnaleźć gdyż coś mi wyszukiwarka nie znajduje jak wrzuciłem frazę Kristalon w posty XPO .. :roll:
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 721
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Nawożenie warzyw -

Post »

Bo ten caly XPO to będzie prawdopodobnie użytkownik zbanowany lub usunięty. Dlatego przegląd jego postów nie jest możliwy. :)

Czy luty będzie dobrym miesiącem na wykonanie analizy gleby czy powinienem czekać aż do wiosny ?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Nawożenie warzyw -

Post »

Proszę bardzo , można czytać do woli oczywiście dystans zachować .
search.php?author_id=23984&sr=posts
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Nawożenie warzyw -

Post »

Piszę tego posta ku przestrzodze . Na ten sezon miałam żadnych nawozów nie dokupować , ale znalazłam super ofertę
nawozów długodziałających , najtańsze . Zamówiłam , pomyślałam będą pod kwiaty i nie tylko .
Dzwoni sprzedawca i proponuje zmianę na inne , nie dociera do niego , że innych nie potrzebuję . :evil:
Nie kupujcie najtańszych , wiedziałam by omijać takie oferty szerokum łukiem a jednak dałam się złapać .
Marcus91
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 19 sie 2017, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

Witam,jaki możecie polecić nawóz do papryk ostrych typu superhot (Carolina Reaper,Trynidad scorpion) uprawa w doniczkach 15-20l
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Nawożenie warzyw -

Post »

Ja nawoziłem kristalonami.
Pozdrawiam, Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”