Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Dla sagowca możesz i jest zalecane wybrać nieco większą doniczkę niż w przypadku innej rośliny, gdyż lubią więcej przestrzeni oraz nie lubią częstego przesadzania.
Korzenie ma bardzo wrażliwe więc najlepiej jak to będzie na zasadzie wyciągasz ze starej i sadzisz do nowej doniczki bez większej ingerencji. Na dno solidna warstwa drenażu. Po przesadzeniu normalnie podlewasz.
Zimą podlewasz rzadziej, dobrze żeby miało nieco chłodniejsze stanowisko niż w sezonie. Różnica temperatur stymuluje do wypuszczenia nowych liści na wiosnę, choć z tym to bywa różnie bo sagowce mogą wypuszczać co roku, co dwa co trzy lata. Przez to sagowce są uważane za dość wolne we wzroście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Dziękuję, Norbercie76. Stare podłoże, to włókna. Mam je zostawić? Osypują się. Chcę je usunąć ile się da, bo nie lubię takiego podłoża. Oczywiście bez uszkadzania korzeni. Mam uszykowane dwie doniczki. Jedna, to storczykowa, by obserwować korzenie. Druga, to palmowa, gdyby korzeń główny był długi. W razie W, mam też inne doniczki pod ręką. Mam trochę chłodniejsze stanowisko na zimę, taki nieużywany pokój. Tam postawię sagowca na zimę. Będzie rósł wolno - mi się nie spieszy. Uczę się cierpliwości przy moich roślinkach, ale korci mnie, by się chwalić nowymi nabytkami :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Doniczka storczykowa odpada od razu. Będzie za lekka, poza tym nie wiem ale korzenie sagowca mogą być wrażliwe na światło, a tym bardziej słońce. Ja mam swojego w palmówce, ale na tym etapie może być po prostu zwykła tylko bardziej większa doniczka - nawet parę cm na średnicy żeby korzenie mogły bez problemu rozrastać się na boki.
Jeśli włókno kokosowe samo odpada z podłoża to możesz delikatnie otrząsnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Storczykową zamierzałam włożyć w ceramiczną osłonkę. Zawsze pilnuję, by woda na dnie nie zalegała, a jest mi łatwiej, bo widzę czy ziemia sucha czy nie. Będzie chyba za mała - 12 cm. Prawdę mówiąc, lubię storczykowe doniczki. Palmowa doniczka ma 14 cm średnicy, ale znowu będę się zastanawiać przed każdym podlaniem :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Storczykową doniczka może być za mała, choć można ją rozciąć jak korzenie się nadmiernie rozrosną i przesadzić bez ich naruszania do większej. Możesz wykorzystać obie doniczki storczykową włożyć do palmówki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Od miesiąca jestem szczęśliwym posiadaczem sagowca, którego kupiłem za... dychę! A jest całkiem spory.
obecnie stoi sobie przy oknie, ale nie bezpośrednio na słońcu. Moje pytanie dotyczy zimy - czyli jeżeli w tym okresie będzie stał w ciemniejszym miejscu, to czy mu to nie zaszkodzi? Czy wystarczy po prostu ograniczyć podlewanie do raz w miesiącu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

W okresie jesienno-zimowym powinno się sagowca trzymać w chłodnym, a nie ciemniejszym stanowisku... Jeśli takiego nie masz, to musisz mu zapewnić jak najjaśniejsze i podlewać go częściej niż raz na miesiąc, to nie jest sukulent.
Proponuję poczytać obie części tego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Czytam, czytam. Jest dość długi. ;)
Przestawi się to i owo i będzie i jasno i chłodno.

Spotykam się z opinią (z tego co rozumiem błędną), że sagowce uwielbiają ciasne doniczki. Ciekaw jestem skąd to przekonanie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Sagowce potrzebują obszernych doniczek, chociażby z tego względu, że nie lubią przesadzania. Poza tym one najlepiej rosną w gruncie, co niektórzy robią.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mirel-a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 sty 2019, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Witam,
Proszę o pomoc. Mój sagowiec zżółknął. Stoi od jesieni w tym miejscu (pod oknem dachowym), od wiosny do końca lata był na dworze, nic się z nim nie dzialo. Ma ziemię do palm, na dole doniczki keramzyt. Przez parę dni nie odslanialam okna, podlewam 1 szklanke na tydzień. Jak go uratować? Co z liśćmi? Poobcinać?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Mało, że ma ciemne stanowisko to jeszcze przez kilka dni zrobiłaś mu całkowite zaciemnienie. A co to jest jakiś sztuczny kwiat :?: :?: :?:
Sagowiec, jak i wszystkie rośliny potrzebują światła przez cały rok, a nie tylko latem. W tak ciemnym miejscu jak ma być przeprowadzany proces fotosyntezy?
Liście już mu zielone na powrót się nie zrobią. Znajdź mu bezwzględnie jasne stanowisko tuż przy normalnym oknie, a na to stanowisko kup sobie jakieś sztuczne kwiatki.
Druga sprawa nie podlewa się roślin cyklicznie co do dnia, a w okresie jesienno - zimowym nieco rzadziej, zwłaszcza sagowce. Wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć. Trzecia sprawa, rośliny wymagają przepuszczalnego podłoża, tj mieszanki ziemi i rozluźniacza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Kupiłam takiego bidulka w markecie, bo żal mi się go zrobiło. Myślałam, ze to palma :heja
Poczytałam o uprawie sagowca, ale mam jedno pytanie - chcę go przesadzić, ale nie wiem o ile większa powinna być nowa doniczka.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Dużo większa, było omawiane w tym wątku nie raz - tutaj możesz dać o 3 - 4 cm większą na średnicy. Oczyść z tego włókna kokosowego, tylko delikatnie bo korzenie sagowca są delikatne. Na dno doniczki daj warstwę keramzytu jako drenaż.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”