Budowa domku na działce a prawo

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
misiaczekm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2372
Od: 31 paź 2009, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: olsztyńskie/Barty

Re: Domek na narzędzia i drewno, a sąsiedzi

Post »

Ta z krainy OZ pisze:dzien dobry,
..
zwrocil sie do administratora i dostałam od administratora nakaz rozbiórki - jest on nic nie warty ponieważ nikt nie ma prawa mi nakazac rozbiórki tego obiektu który nie jest obiektem budowlanym a zwykłą wolnostojącą szafą. rozmawiałam z zarządem wspólnoty i ci również powiedzieli ze mam się nie przejmować
....

pozdrawiam
Trochę nie rozumiem, albo administrator albo wspólnota....
Jeżeli Admin to sprawdź czy nie naruszasz regulaminu, jeżeli wspólnota to niech Ci wskażą przepis zakazujący postawienia budowli.
Jeżeli nie przekracza 1,8m (jako płot) to oki. Trochę to nie wygląda jak szafa... Dziwię się sąsiadce bo dzięki Twojemu pomysłowi jej pnącze dostało cień na nóżki i będzie się mogło porządnie rozrosnąć... będziesz miał pretekst by pomarudzić sąsiadowi...
To przylega do balkonu? Odsuń z 5 cm by go nie dotykało, lub więcej byś mógł niszczyć chwasty...

A ta drewniana osłona balkonu to Twoja czy jej? Brakuje chyba jej podglądu na sąsiadów...

A jak Cię zdenerwuje to skorzystaj z przepisów o żywopłocie i niech usuwa te swoje pnącza i krzaczory ....
Ta z krainy OZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 3 lip 2011, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia Wielki Kack

Re: Domek na narzędzia i drewno, a sąsiedzi

Post »

Sasiad zwrocil sie do administratora a administrator napisal pismo.

nazywam to szafą bo ma tlyko 70cm glebokosci i do srodka sie nie wchodzi :)

nie przylega do niczego jest odsuniete po 5 cm od elewacji. pod spodem polozylismy kostke wiec chwastow nie ma :)

ta drewniana oslona i pnacza sa sasiada i dlatego tez pozwolilam sobie postawic moją "budowlę" bo i tak tam nie było zadnego przeswitu/widoku

dodatkowa sprawa jest taka ze ogrod jest od strony zachodniej i to od strony sasiada idzie slonce wiec nie mam jej nawet jak zaslonic slonca. slonce to mi zaslania bardzo mocno to drzewo co stoi u sąsiada i zaraz do 2 pietra dojdzie.

jak będę chciala isc na topory z sasiadem to on ma duzo za uszami ale nie chce, dlatego interesuje mnie strona formalna - czy istniaja jakies przepisy np ppoz ktore by regulowaly stawianie takich konstrukcji drewnianych w jakis sposob.
________________
Dorota
Mój północno-wschodni balkon z poprzedniego mieszkania - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=45294" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
elorek
50p
50p
Posty: 81
Od: 4 kwie 2012, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Domek na narzędzia i drewno, a sąsiedzi

Post »

Hejka

Mam pytanie, czy jeśli buduję wiatę na drewno i robię wylewkę w której zatopione są kotwy pod słupy drewniane to czy taka wiata nadal ma status wolnostojącej czy już nie ?
pozdrawiam, Magda
Między domem a pracą są małe zakamarki szczęścia.
Awatar użytkownika
misiaczekm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2372
Od: 31 paź 2009, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: olsztyńskie/Barty

Re: Domek na narzędzia i drewno, a sąsiedzi

Post »

wolno stojąca to taka, która nie styka się z drugim budynkiem.
Jeżeli słupy będą mocowane za pomocą śrub do kotew zalanych w betonie to nadal będzie nie związana na stałe z gruntem.
Krótko mówiąc, jak możesz rozmontować i przenieść budowlę to nie jest związana na stałe z gruntem.
Awatar użytkownika
misiaczekm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2372
Od: 31 paź 2009, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: olsztyńskie/Barty

Re: Domek na narzędzia i drewno, a sąsiedzi

Post »

misiaczekm pisze:
interno pisze:" że ten budynek będzie stał w odległości mniejszej niż 3 m, czyli tu jest jakieś oddziaływanie na działkę sąsiada i musi być pozwolenie :D :D
TO O CO KAMAN????
... na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m. Pisz jak przepisy każą, stawiaj coś co nie spełnia definicji budynku... starając się by sąsiadowi to nie przeszkadzało.... odpływ wody itp. A te 1,5 m naprawdę jest przydatne do porządkowania tyłów terenu... szczególnie jak ta część działki służy sąsiadowi praktycznie... Stawiaj się zawsze na jego miejscu...

Po to zgłaszasz by otrzymać pozwolenie, jeżeli w ciągu 30 dni nie otrzymasz odmownej decyzji możesz stawiać (nie budować).

"Pozwolenie na budowę" - dotyczy budynków i słowa GARaŻ z odmianami...
"Pozwolenie na budowę" - dotyczy BUDYNKÓW i słowa GARaŻ z odmianami... jak stawiasz budynek to musisz mieć pozwolenię, jak budowlę nie związaną z gruntem to zgłoszenie...
eqadds
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 wrz 2013, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domek na narzędzia i drewno, a sąsiedzi

Post »

Niestety, sąsiadka ma prawo wyrazić sprzeciw i bez jej zgody nie można zmniejszyć przepisowej odległości. Chociaż ciężko mi zrozumieć taką upierdliwość
Awatar użytkownika
wagabunga123
1000p
1000p
Posty: 1365
Od: 11 lip 2013, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Altana murowana budowa

Post »

Witam :wit

I ja podpinam się pod wątek.

Właśnie stałam się szczęśliwą posiadaczką działki ;:138

No, to byłoby na tyle, jeśli chodzi o "radości". Działka jest zupełnie golutka (nie licząc wielkiej czeremchy rosnącej niemalże na środku działki).

Chcemy zacząć od postawienia altany, tak aby było gdzie przechować wszelakie narzędzia i zaparzyć kawę. Po burzy mózgów stanęło na stwierdzeniu "altana murowana".

Wodę mamy już podłączoną, prąd będzie na wiosnę, ilość pustaków jestem w stanie wyliczyć ale koszty dachu - pojęcia zielonego nie mam, jak je oszacować. Chcemy postawić altanę (8 pustaków x 6pustaków), dach dwuspadowy aby móc zrobić poddasze - czy ktoś w swojej uprzejmości może powiedzieć ile potrzeba złotówek na dach i z czego go zrobić, aby było dobrze i w miarę tanio?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc :)
Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać - Walt Disney
Ciurkadełko wśród róż - moje miejsce na ziemi Tu na razie jest ściernisko ale będzie ... Pozdrawiam, Marlena
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Domek na narzędzia i drewno, a sąsiedzi

Post »

A przeszkadza Ci to, że ma na granicy działki ?

Ja ze sąsiadem się zgadałem i obydwoje to zrobiliśmy. Nasze budynki łączą się jedną ścianą. dzięki temu zaoszczędziliśmy kilka m2 powierzchni działki. A i w starostwie załatwiliśmy to od ręki. Ja jemu, On mi podpisał brak sprzeciwu i szafa gra. Przepis ten ma nas chronić przed negatywnym oddziaływaniem zabudowy sąsiada. I dobrze że jest, ale jak się okazuje starostwa nie trzymają się go sztywno.
Awatar użytkownika
misiaczekm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2372
Od: 31 paź 2009, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: olsztyńskie/Barty

Re: Domek na narzędzia i drewno, a sąsiedzi

Post »

xvpaula pisze: I właśnie sobie uświadomiłam, że mój sąsiad ma postawiony garaż przy samej granicy działki.
A skąd wiesz, że bez pozwolenia i projektu budowlanego?! Nikt nie będzie się Ciebie pytał o zgodę!!

-- N, 12 sty 2014, 20:56 --
Hosta pisze: Ja ze sąsiadem się zgadałem i obydwoje to zrobiliśmy. Nasze budynki łączą się jedną ścianą. dzięki temu zaoszczędziliśmy kilka m2 powierzchni działki. A i w starostwie załatwiliśmy to od ręki. Ja jemu, On mi podpisał brak sprzeciwu i szafa gra.
To raczej nie o podpisanie zgody chodzi.... bardziej o to, że wasze budynki będą wyglądały podobnie by "nie zaśmiecać" widoku... czyli tu kółko a t kwadrat. Oczywiście oprócz tego, że zgadzacie się na wspólną ścianę nośną!!
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Domek na narzędzia i drewno, a sąsiedzi

Post »

Aboslutnie nie o ksztalt chodziło a tylko o odległość od granicy ściany. No i nie bedzie wspólnej ściany nosnej. Konstrukcje są niezależne.
Piotrek_K
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 14 sty 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak zbudować domek drewniany na działce powierzchnia około 12m2

Post »

Witam wszystkich forumowiczów, może znajdzie się ktoś kto pomoże i podpowie jak zbudować domek drewniany o powierzchni około 12m2. Z góry wielkie dzięki :)
michal4823
100p
100p
Posty: 173
Od: 30 wrz 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Jak zbudować domek drewniany na działce powierzchnia około 12m2

Post »

Z czego chciałbyś mieć ten domek zbudowany: drewno czy pustaki? Jaki dach: jedno, czy dwu spadowy? Nie wiem, czy był sens otwierać nowy wątek. Temat już kilkukrotnie był poruszany na forum. Wystarczy poszukać. Minuta szukania i oto efekt: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =5&t=68922 ; http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =5&t=70183 ; http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=58007&f=5 ; jakbyś chciał poczytać o fundamentach, to kilka informacji można znaleźć nawet w twoim wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3#p4705583 . Miłej lektury.
Piotrek_K
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 14 sty 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zbudować domek drewniany na działce powierzchnia około 12m2

Post »

wyraźnie napisałem że chciałbym wykonać domek drewniany, a jeśli chodzi o dach to jedno spadowy. Może ktoś z was ma projekt lub zdjęcia takiego domku
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”