Budowa domku na działce a prawo

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Beata B
100p
100p
Posty: 161
Od: 30 maja 2007, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Budowa na działce a prawo

Post »

Witam, właśnie jestem w trakcie zakładania ogrodu, wszystko szło pomyślnie dopóki sąsiadka nie usłyszała, że od jej strony będzie domek narzędziowy. Nie chcę postawić tam byle jakiej szopki, ale coś co będzie współgrało z domem i ogrodem. Jedyne miejsce jakie widzę dla tego typu przybytku jest właśnie od strony jej działki i nie ma mowy żebym zmieniła zdanie, gdyż mam sporządzony juz plan i ogród jest we wstępnej fazie budowy. Myślałam o małym odsunięciu od płotu i obsadzeniu jakimś pnączem ściany od strony sąsiadki, żeby nie zasłaniac jej widoku na nasze okna :wink:
Co musze zamontować na ścianie domku, aby utrzymała sie tam jakaś roslina? Może ktos ma inny pomysł, nie mam zamiaru zmieniac lokalizacji, ale też nie chce się kłócic z sasiadką. Babeczka jest całkiem miła choc wiele rzeczy jej przeszkadza( np. ciezko było jej pojąc dlaczego kojec, w którym psiaki praktycznie nigdy nie przebywaja, bo spią w domu, jest w tym , a nie innym miejscu, tłumaczenie jej , że musi byc przy domu i w zacienionym miejscu trwało chyba 2 godziny)
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Na ścianie domku nie musisz nic montować jeśli posadzisz przy niej winobluszcz trójklapowy. Trzyma się ściany sam przylgami i błyskawicznie, całkowicie ścianę zasłania.
Mietek.
Beata B
100p
100p
Posty: 161
Od: 30 maja 2007, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Post »

Dziękuje bardzo. Czy winobluszczowi nie będzie przeszkadzał cień? Ściana jest od północnego wschodu
Beata B
100p
100p
Posty: 161
Od: 30 maja 2007, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Post »

Niestety proby porozumienia spełzły na niczym sąsiadka żąda, aby domek na narzedzia był osuniety 4 metry od granicy działki. Czy ma do tego prawo? Nie wiem czy ma to znaczenia, ale na mojej działce jest dom całoroczny, u niej letniskowy. Ciekawe, ze postawiła swój garaż w nieprzepisowej wg jej teorii odległości od granicy działki, ja po prostu nic już nie rozumię
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Stawiając dom musisz odsunąć się 4 metry - lub 3, ale wtedy ściana musi być bez otworów.
Stawialiśmy koło domu mały budyneczek gospodarczy (takie maleństwo tylko na zgłoszenie) - jest odsunięty 3 m od granicy działki (bez okien w stronę sąsiadów). Nie było mnie przy rozmowie z urzędniczką, mąż mówił, że taki był wymóg. Jeszcze ściana odwrócona do sąsiadów została obita blachą (horror :evil: ), jako, że budynek jest z drewna - przepisy przeciwpożarowe. Dopytaj u siebie w urzędzie!
Miszka007
100p
100p
Posty: 197
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Aska pisze:Stawiając dom musisz odsunąć się 4 metry - lub 3, ale wtedy ściana musi być bez otworów.
Tak to już niestety jest w polskim prawie... Ciesz się, że nie ma już tej ustawy o tym, że sąsiedzi musieli wydać zezwolenie na budowę domu przyszłego sąsiada... To był HORROR.
Pozdrawiam
Michał
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7556
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Beato, zażądaj od sąsiadki aby odsunęła swój garaż od Twojej granicy o te jej przepisowe 4 metry ;:17
Beata B
100p
100p
Posty: 161
Od: 30 maja 2007, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Post »

Właśnie, przepisy :( . Nie postawię w tym roku domku narzędziowego. Mam nadzieję, że uda mi sie znaleźć jakieś sensowne rozwiązanie :roll: . Na razie posadziłam spore iglaki więc mam nadzieję, że jeśli za jakis czas utworzą gęstą ścianę, nie będzie problemów z postawieniem czegoś małego i dyskretnego.
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Tylko że drzewa też 'mają' jakieś przepisy.
Tzn nie wszystkie.
Beata B
100p
100p
Posty: 161
Od: 30 maja 2007, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Post »

Śliczne iglaczki rosną sobie, a ja poluję w necie na coś niskiego, co mogłoby sie za nimi skryć ;:101
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Domek na narzędzia i drewno, a sąsiedzi

Post »

Beatko pozwól że podepnę się pod Twój wątek
też myślę nad takim budynkiem gospodarczym. Nie wiedziałam jak go umiejscowić na działce i dzięki odpowiedziom w Twoim wątku już wiem (mniej więcej ;)
Budynek będzie w rogu działki (na razie sąsiadów nie ma, same pole), ale i tak odsunę go 3-4 m (niech będzie przepisowo ;)).
Z jednej strony od południa zrobię kratkę i puszczę winogrono, a z tyłu (z drugiej strony) będzie wybieg dla kurek (i przy okazji 'kompostownik'), Kurki będą miały oczywiście udostępniony częściowo domek ;)) Z prawej strony planuję zrobić szklarnię..
zobaczymy co z tych planów wyjdzie :D

jeśli chodzi o ten bluszcz trójkapowy.. ja bym go nie sadziła, to bardzo ekspansywna roślina, faktycznie zarasta i rośnie szybko, gorzej gdyby ci kiedyś się odpodobała.. Będzie duża przerwa od płotu to może jakiś żywopłot np. z tuj, świerków, jałowca albo czegoś innego?
jaroufo
50p
50p
Posty: 65
Od: 3 kwie 2011, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prusy Wschodnie

Budowa domku na działce a prawo

Post »

W przyszłym roku chciałbym wybudować domek na pewno letniskowy, a może i w zimę na weekend...
Miałby wyglądać tak:

domek u podstawy 5,5 x 4,5, czyli w 25m2 się zmieszczę...
po tarasie i domku obrys około 60m2
wysokość w szyczcie to około 4,9m
budowany będzie z suporeksu 18cm, potem ocieplony styropianem 10/12cm
I mam teraz dużo pytań, które w miarę odpowiedzi będę zadawał, a odpowiedzi, które mnie usatysfakcjonowały umieszczę w pierwszym poście...

Pierwsze pytania:
Płyta fundamentowa - jaka grubość ??na pewno zerwę wierzchnią warstwę ziemi do 30/50cm i wysypię żwirem warstwami, ubiję polewjąc wodą tak około 50cm...Chcę ocieplić, czy muszę odrazu, czy dopiero na płytę ułożyć ocieplenie i zrobić wylewkę ??

cdn.
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Domek bez zezwolenia

Post »

jaroufo
Chyba powinieneś zacząć od wizyty w urzędzie, taka samowolka może kosztować już dokładnie nie pamiętam ale chyba coś kolo 25k i jeszcze możesz dostać nakaz rozbiórki.
Wszystko zależy od przynależności gruntu, czy to rolna czy letniskowa. Na takie małe pewnie nie będą wymagać pozwolenia na budowę wystarczy tylko zgłoszenie.
I czemu akurat płyta fundamentowa?. Chcesz ja lać gruchy B20 czy z betoniarki?
Ja właśnie jestem na etapie drugiej budowy obecnie stan surowy zamknięty, dużo się od "fachowcow" nauczyłem a przeważnie tego czego nie robić, wcześniej czy później wszystkie ich błędy wychodzą na wierzch.
brak polskich znaków
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”