Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Rolnik Sam
200p
200p
Posty: 301
Od: 22 lip 2018, o 08:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Filtr finalny zamontowany, sterownik podłączony, wszystko działa...
Podczas podlewania zraszaczem liniowym, wahadłowym idzie <> 850l/h i 0.5kWh, czyli jakieś 45gr :)

Obrazek

Podłączyłem też licznik energii elektrycznej - po jakimś czasie zacznę się zastanawiać czy można jakoś zoptymalizować zużycie szczególnie prądu, bo woda jest za darmo ;) Pompa nominalnie 370W pobiera raczej
średnio 550W. Na razie z tego co widzę warto by jednocześnie podlewać wszystkie grządki żeby pompa nie musiała pracować mieląc wodę w miejscu gdy kropelki kapią na ziemię powoli...
Może pompować wodę do beczki z automatem "kibelkowym"? Beczkę ustawić na podniesieniu i z niej czerpać grawitacyjnie wodę do polewania?

Albo po prostu podłączyć wszystkie odbiory wody na grządki do jednego zaworu i załączać za jednym zamachem???
Muszę to przeanalizować...
tomilipin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 sie 2023, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Hej, przeczytałem wszystkie posty w tym wątku i muszę wszystkim wam bardzo podziękować - tu jest mnóstwo przydatnych informacji, dzięki którym udało mi się wywiercić samodzielnie studnię (za drugim razem, bo za pierwszym trafiłem na kamień na 4,5 m).

Jednak mam problem, może pomożecie mi go rozwiązać - w nowym odwiercie rura stanęła na 8,5 m, woda jest od około szóstego metra, chcę ją wbić jeszcze pół metra, ale ciągle wybieram piasek, taki jakby z dna jeziora, bardzo drobny, prawie jak mąka. Trochę wcześniej nawet był ze żwirkiem, pojawiały się drobne kamyczki, ale teraz jest już sam czysty piasek. Rura 110 mm nawiercona na długości 3 metrów wiertełkiem 1,5 oraz 1,6 mm. Sprawdziłem dno łapaczem kamieni - nic nie ma, nic nie blokuje rury, jest miękko. W środku rury jest około 10-15 cm piasku, którego nie mogę wybrać szlamówką, tzn. wybieram piasek, ale on ciągle tam jest, a rura prawie nie schodzi. Wybrałem już prawie taczkę piachu a rura zeszła dokładnie pół centymetra. Czy to możliwe, że przez nawiercone otworki piasek ciągle napływa z wodą do środka rury, i dlatego nie mogę go wybrać do końca? A może jest inna przyczyna? Jak sobie z tym poradzić? Bardzo proszę o porady.

Jeśli doradzacie wypompowywanie wody z tym piaskiem to od razu proszę o polecenie odpowiedniej do tego pompy - na razie nie mam żadnej. Myślałem nad jakąś pompą z hydroforem, żeby trochę regulował ciśnienie. Woda będzie wyłącznie do podlewania trawnika, drzewek i krzewów.
seebbek
100p
100p
Posty: 143
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Tzw kurzawka ciężki temat zostaje jedynie ją przebrać. Możesz na noc po szlamowaniu obciążyć rurę czymś ciężkim od góry glaz/płyta.
Rolnik Sam
200p
200p
Posty: 301
Od: 22 lip 2018, o 08:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

tomilipin pisze: 14 sie 2023, o 20:21 ...Czy to możliwe, że przez nawiercone otworki piasek ciągle napływa z wodą do środka rury, i dlatego nie mogę go wybrać do końca?
Dokładnie tak jest - najdrobniejsza frakcja piasku wsypuje się przez otworki do środka rury.
tomilipin pisze: 14 sie 2023, o 20:21Jeśli doradzacie wypompowywanie wody z tym piaskiem to od razu proszę o polecenie odpowiedniej do tego pompy - na razie nie mam żadnej. Myślałem nad jakąś pompą z hydroforem, żeby trochę regulował ciśnienie. Woda będzie wyłącznie do podlewania trawnika, drzewek i krzewów.
Przestań wykonywać nerwowe ruchy - po prostu skończyłeś kopać studnię, gratuluję :)
Masz dokładnie taką samą sytuację jak ja - dotarłeś do warstwy grubszych kamieni, nad którą jest warstwa
piasku i słup wody. IDEALNIE :)

Tego piasku nie wypompujesz niczym :) Musisz teraz zrobić filtr z siatki studniarskiej -
kup sobie 3m odcinek rury spustowej do rynny 90mm. Owiń siatką na długości jakiej chcesz -
ja zrobiłem filtr długi na 2m. Koniecznie zatkaj dno rury! Filtr wpuszczasz na dno studni.
Ten drobny piasek osiądzie na tkaninie i będzie tworzył złoże filtracyjne.
Do filtra wpuszczasz pompę głębinową i masz czystą wodę w dowolnej ilości.

Nie daj się namówić na wpuszczanie pompy do rury teraz - ten drobny piasek prawdopodobnie
z czasem zasypie rurę i nigdy pompy już nie wyjmiesz! Po to właśnie potrzebna jest teraz dodatkowa
rura 90mm z nawiniętym filtrem. Ona zostanie zasypana z zewnątrz piaskiem a pompa w środku
będzie bezpieczna...

W hydrofor bym się nie bawił. Membrana się zużywa z czasem, hałasuje, trzeba chować na zimę etc.
Jedyna zaleta to rezerwuar ciśnienia w zbiorniku, ale żeby był przydatny trzeba spory zbiornik
a to oznacza spory wydatek etc...

Co do pompy to nie napalaj się na mocne o dużej wydajności - do podlewania jest to zbędne.
Spokojnie wystarcza pompa 370W o wydajności około 1500l/h
Podlewa jak głupia a koszt wody wychodzi około 50gr/m3 (za prąd).

Do pompy oczywiście wyłącznik ciśnieniowy i za nim jako pierwszy element reduktor ciśnienia
ustawiony na standardowe 4 atmosfery.
steleo77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 cze 2021, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Co do wypowiedzi jakiegoś gościa co pisze że nie ma żył wodnych..Skąd ty się człowieku wziąłeś?? Żyły wodne to wlaśnie takie podziemne strumienie z wodą i każdy kto ma jakiekolwiek pojęcie o geologii to wie.To prawda że woda jest wszędzie ale już ludzie kilkaset lat temu wiedzieli że studnie trzeba kopać na tzw żyłach wodnych gdyż tylko w tych miejscach jest pewne że nowa woda będzie napływać.W miejscu poza tzw, żyłą wodną jest tylko określona ilość wody i gdy ją wybierzesz to wody już po prostu nie będzie.Sam potrafię wskazać różdżką gdzie jest żyła wodna i już nie jednemu to udowodniłem.Więc nie pisz zmoderowano/K. człowieku o rzeczach o których nie masz bladego pojęcia. Pozdrawiam
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1029
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Co do wypowiedzi jakiegoś gościa co pisze że sam potrafi wskazać różdżką gdzie jest żyła wodna i już nie jednemu to udowodnił. Skąd ty się człowieku wziąłeś?
Radiostezja stosowana http://pkisz.home.amu.edu.pl/janjez.html
Więc nie pisz zmoderowano/K człowieku o rzeczach o których nie masz bladego pojęcia. Pozdrawiam
labeo
100p
100p
Posty: 132
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Mój przypadek: mam dwie żyły wodne odkryte przypadkiem podczas kopania dołu pod piwniczkę, woda w nich płynie okazjonalnie tzn. podczas obfitych deszczy lub przy topnieniach śniegu. Niestety przy okazji zalewa trochę piwniczkę (zignorowałem temat i osadziłem piwniczkę). Chciałbym wykorzystać tą wodę, wykopać studnie zanim woda dopływa do miejsca gdzie jest piwniczka (sądzę że zabezpieczy to piwniczkę przed zalewaniem). Czy ktoś ma doświadczenie jak to zrobić tzn. wykopać dziurę osadzić np. plastikową rurę i pompę, czy lepsze betonowe kręgi? Najważniejsze żeby woda nie dopływała do piwniczki.
seebbek
100p
100p
Posty: 143
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Nie są to czasem wody gruntowe?
Poczytaj o tzw studniach chłonnych lub po prostu drenach
labeo
100p
100p
Posty: 132
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Tak, typowy przykład wód gruntowych, kłopot w tym, że pod warstwą ziemi i piachu jest glina. Dół pod piwniczkę stworzył taką "wannę" bez odpływu i woda się zbiera, mam zrobioną studzienkę przy drzwiach i pompę która automatycznie wylewa. Niestety zimą ten sposób zawodzi. No i wolałbym żeby woda nie zbierała się pod piwniczką.
seebbek
100p
100p
Posty: 143
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Zostaje zdrenować wokół i zasypać dreny drobnym żwirem. Rury z owijką lub kupić osobno.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”