Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz. I (2013- 2017)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Znalazłem że odmiana Erine ( drobnokwiatowa ) należy sterować od 27.08 natomiast Avalon Orange od 25.08
Czy jakbym zaciemniał obie odmiany od 25.08 to Erina bardzo by przekwitnęła ? :)

Oczywiście Bardzo Dziękuje za fachowe porady:)
Pozdrawiam-Dawid
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Trzy dni nie stanowi żadnej różnicy , terminy są podawane dla wzorcowej szklarni , z instalacją nawadniającą , podniesionymi stołami , nawożeniem na podstawie badań gleby itd. U nas , musimy bardziej polegać na intuicji i doświadczeniu :uszy
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Siatkę cieniująca znalazłem w sklepie ogrodniczym 42 % i 55 % - która by była lepsza ?
Natomiast chryzantemy drobnokwiatowe zaciemniane od 25 -przez jaki okres należy sterować, czytałem na internecie że tak do 4 września - ale wolę się upewnić ? :)
Pozdrawiam-Dawid
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Jeszcze chciałbym się też zapytać czy może Zibi -wie, dlaczego w tamtym roku mi tak bardzo snęły chryzantemy od dołu zaczęły już we wrześniu. - Czytałem na internecie i pisało że mogło to być spowodowane niedostatkiem wody.
Czy jak miały raz czy dwa zbyt mało wody i wtedy trochę zwiędły - to mogło to zadecydować że później przez to obsychały ? Obrazek
Pozdrawiam-Dawid
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Wystarczy siatka 42% . Powodów zasychania dolnych liści jest wiele , od okresowego niedoboru wody , przez zbyt małe odległości między doniczkami do przelania i gnicia korzeni. No i oczywiście jeszcze mszyce. Nie da się tego zdiagnozować na odległość :( Chryzantemie przeszkadzają nawet miejsca zastoju wody . W ubiegłym roku stosowałem na stołach podstawki pod doniczki by zaoszczędzić trochę wody i to spowodowało choroby grzybowe , a ciężko z nimi walczyć. W tym sezonie mam na nich maty podsiąkowe , mają swoje wady ale ogólnie jest dobrze :uszy :uszy :uszy
Sterowanie przez kilka dni nie przyniesie żadnych rezultatów , trzeba je kontynuować aż do wybarwienia pąków kwiatowych.
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Czyli chryzantemy drobnokwiatowe trzeba sterować około do początku października ? - czy dłużej, (czytałem gdzieś ,ze pod koniec września dzień staje się naturalnie krótszy.. czy coś takiego :) i nie trzeba sterować - ale nie wiem czy to prawda)
Pozdrawiam-Dawid
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

To prawda , dzień staje się krótszy , ale nie zbliża się jeszcze do dziesięciu godzin. Sterowanie , lub raczej folia którą je realizujemy dodatkowo zabezpiecza chryzantemy przed ewentualnymi przymrozkami , już kiedyś w październiku chryzki na zewnątrz mi zmarzły. Przy zamkniętym tunelu i zaciemnieniu powinny wytrzymać nawet - 5 - 6 st.C.
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

To najlepiej abym chryzantemy sterował tą folią do końca -do listopada -w tunelu foliowym ?
A na początku z dodatkową siatką cieniującą na tunelu aby nie wybiły w górę ?
Chryzantemy lubią stanowisko bardzo nasłonecznione czy nie raczej- bo w tej chwili mam w nasłonecznionym miejscu i nie wiem czy przenieść je gdzie indziej ? ? Bo może od tego też snęły w zeszłym roku :D
Pozdrawiam-Dawid
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Chryzki lubią słońce. Wytrzymają nawet pełne nasłonecznienie , pod warunkiem dostatecznej wilgotności. Moje drobnokwiatowe rosną w pełnym słońcu na otwartym terenie i wszystko jest Ok , zobaczymy , co bedzie dalej :roll: Siatka cieniująca nie chroni przed wybieganiem tylko przed przypaleniem liści przez słońce. Uprzedzę następne pytanie :wink: Słońce na otwartej przestrzeni ich nie przypali , a przez folię może.

Obrazek
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Dziękuje za tyle poświęconego czasu i informacji :)
Jak zarazie wyczerpały mi się pytania :D No mam nadzieje że już nie ma więcej tajników uprawy chryzantem ??- i mam nadzieję że większość już znam ;d
Jak pojawią się jakieś kolejne problemy z chryzantemami mogę zadawać kolejne pytania i liczyć na porady ? :)
Zobaczymy czy mi urosną i czy wykwitną na czas. Mam nadzieje ze jeszcze się rozkrzewią trochę i liczę na to, że nie wybiją się w tunelu foliowym za bardzo. Za niedługo dodam kilka zdjęć i liczę od Zibi też na kilka :)

Pozdrawiam i Dziękuje :wink:
Pozdrawiam-Dawid
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Nie ma sprawy , w razie problemów pisz ;:333
Jeszcze tylko jedna rada na podsumowanie :roll: Cykl uprawy , dobór odmian w/g informacji udzielonych przez producenta rozsady , potrzebne materiały i stanowiska z wyliczeniem maksymalnej możliwej do realizacji produkcji trzeba przygotować sobie już w zimie. Potem jest czas na przygotowania i zbieranie dodatkowych informacji. W styczniu , lutym składamy zamówienie z określeniem terminu dostawy , warto przeanalizować uprawę pod kątem dwóch - trzech cykli w sezonie. Każde stanowisko musi pracować . Dopracowanie szczegułów to połowa sukcesu :uszy :uszy :uszy
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

A jeszcze się zapytam z ciekawości czy dużo jest potrzebnych gatunków nawozu Fertiplantów do chryzantem drobnokwiatowych - i w jakiej one są cenie. W tym roku mam kristalon zakupiony,a też nie jest tani więc może bym zmienił ten nawoź w przyszłym roku :)
W tym roku jeszcze udało mi się zakupić ziemie Kekille- podobno to bardzo dobra ziemia do chryzantem - choć było ją bardzo ciężko zdobyć - musiałem udać się aż do Tych.
Pozdrawiam-Dawid
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Dokładnie , do Tych , do GreenPunktu. Zaopatruje sie u nich we wszystkie środki produkcji ;:333 Kekkilę mają w stałej ofercie , tylko to nie ziemia lecz torf odkwaszony. W produkcji używam czterech rodzajów Fertiplantów : Green Pelargonia , 10-52-12 , 20-20-20+2 , 10-20-30+2. Worek 15 kg to wydatek rzędu 160 zł , jest droższy od Kristalonu , ale wart swojej ceny.
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”