Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
irie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 wrz 2022, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ona ma do ziemi dosypany keramzyt.
I to nie jest osłonka, ale doniczka z dziurą
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Keramzyt chłonie wodę, a poza tym podłoże widać że jest za mało przepuszczalne.
Ziemia plus perlit w proporcji około 2:1 dla Pachiry. W przypadku innych roślin korzystając z wyszukiwarki sprawdź wątki gdzie znajdziesz do nich zalecane podłoże.

Pytanie, gdzie podstawka, bo nie widzę?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LauraP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 paź 2022, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry, będę bardzo wdzięczna za pomoc w zdiagnozowaniu problemu z pachirą.
Od tygodnia intensywnie żółkną jej liście. Najpierw pomyślałam, że to z powodu rozpoczęcia okresu grzewczego i zbyt suchego powietrza. Ale sądzę, że zmiany zachodzą zbyt szybko, by to była przyczyna. Potem zauważyłam, że żółkną (wszystkie) liście wyrastające tylko z jednego pnia (pachira ma formę warkocza – doskonale wiem, że to dla niej nie jest zdrowe, ale taką dostałam). Może zatem ten pień zaczyna obumierać, zaduszony przez inne? Przeczy jednak temu jego stan – wygląda zdrowo, nigdzie nie jest miękki ani spróchniały, wizualnie zupełnie nic się z nim nie dzieje. W dodatku ten sam pień wypuścił właśnie nowe listki, tyle że nie w koronie, a jakieś 20 centymetrów ponad ziemią. Moja trzecia hipoteza zatem wiąże się z tymi listkami – może jako świeże, młode zabierają składniki odżywcze tym starym w koronie? Hipoteza wydaje mi się z lekka niedorzeczna, ale szukam już po omacku.
Jeszcze kilka słów na temat uprawy – pachira, kiedy do mnie trafiła pół roku temu, została przesadzona do właściwego, przepuszczalnego podłoża (z warstwą keramzytu na dnie). Posadzona jest w doniczce z odpływem (dorobiłam w niej nawet dodatkowe otwory), stoi w dodatku nie bezpośrednio na podstawce, a na wyższej kratce, która umożliwia doskonałą wentylację od spodu. Na pewno nie jest zalewana – podlewam rzadko, dopiero kiedy przeschnie górna warstwa ziemi. W okresie wiosenno-letnim nawoziłam ją raz w miesiącu płynnym nawozem mineralnym. Stoi w miejscu z dużą ilością rozproszonego światła (przy drzwiach balkonowych) w stałej temperaturze, nie jest narażana na zimne powiewy czy przeciągi. Nie widać też u niej żadnych śladów szkodników. Nie mam pomysłu, co się może z nią dziać. Dziękuję za wszelką pomoc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Rośliny nawozimy co 2 tygodnie w okresie wegetacji, a nie raz w miesiącu. Oczywiście mineralnym nawozem, a nie Biohumusem.

Co to jest za dokładnie wg Ciebie przepuszczalne podłoże?

Doniczka wsadzona do osłonki czy stoi na podstawce?

Jakie ma dokładnie stanowisko?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LauraP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 paź 2022, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pachira stoi w doniczce na podstawce. Przy południowo-zachodnim oknie. Mieszanka to lekka ziemia na bazie torfu z dodatkiem perlitu, włókna kokosowego i piasku. Nawóz był właściwy – mineralny w płynie, nie Biohumus. Żółkną wyłącznie liście wyrastające z jednego pnia – to jest najbardziej zastanawiające.
annrek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 paź 2022, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Prośba o pomoc.
Mam pachirę od pół roku. Starałam stosować się do porad na forum. Zaraz po kupnie została przesadzona do nowego podłoża (u mnie do mieszanki: 70% podłoża dla kaktusów i sukulentów oraz 30% torfu kwaśnego). Aktualnie stoi na podstawce. Jest nawożona żelem mineralnym. Podlewania po przeschnięciu ziemi. Stoi przy zachodnim oknie i ma światło z południa i zachodu. Wilgotność około 50%.
Jakiś czas temu część liści zaczęła żółknąć, na części pojawiły się dziwne osady i przebarwienia oraz traci liście. Spryskaliśmy środkiem grzybobójczym i sprawdziliśmy układ korzeniowy - korzenie nie wyglądały na zgniłe, ale profilaktycznie wymieniliśmy ziemię.
Czy ktoś ma pomysł jak można ją uratować jeszcze?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Grzyb - najprawdopodobniej od przelania albo od zimnego powietrza. Trzeba usunąć liście z plamami i zrobić oprysk preparatem grzybobójczym (Scorpion 325sc, Saprol).

Podłoże, dokładnie podłoże do sukulentów - jaki dokładnie skład? Zwykle takie podłoże jest do sukulentów tylko z nazwy. Trzeba było posadzić do zwykłej mieszanki ziemi uniwersalnej i żwirku albo perlitu w proporcji około 2:1, jeśli ta ziemia do sukulentów nie zawiera wystarczającą ilość rozluźniacza.

Czy nie była narażona ostatnio na chłodne powietrze, przeciągi?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
annrek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 paź 2022, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź.

Skład podłoża do sukulentów i kaktusów:
żwir: 20%
keramzyt: 20 %
piasek kwarcowy płukany 20%
ziemia kompostowa 20 %
perlit 20%
nawóz o wydłużonym działaniu 8-9 miesięcznym: 2,5 g/L
Generalnie inne rośliny na tym podłożu bardzo fajnie się trzymają.

Jeśli zimne powietrze, to może to kwestia wbudowanego nawietrznika w oknie. W nocy jest gruba zasłona i tego tak nie czuć, ale mogę go przymknąć na minimum otwarcia.

Jako, że gubi liście w ekspresowym tempie, to zastanawiam się też czy to prawda, że pachirę można przyciąć i odnowić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nawóz w mieszance możesz sobie odpuścić, ten nawóz jest za słaby to roślin zielonych. Tutaj musisz używać mineralnego nawozu do rozrabiania, Agrecol żel, Florovit, Substral,... co 3 - 4 tygodnie w okresie jesienno-zimowym.

Same podłoże do sukulentów o dziwo w porządku.

Pozostaje więc chłodne powietrze. To są rośliny ciepłolubne, a noce są teraz chłodne.
Czyli w zasadzie pozostaje zapewnienie ciepła i zrobienie oprysku preparatem grzybobójczym.

Pachirę można przyciąć, ale to zostaw na wiosnę. Teraz tylko usuń te chore liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
annrek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 paź 2022, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Super, tak zrobię. Dziękuję bardzo za porady. :)

Podłoże to gotowa mieszanka akurat, więc nie mam wpływu, ale skład wydawał się właśnie w porządku. Używam żeul mineralnego tak jak tu było polecane.
Gonsiko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 wrz 2020, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hej, moja pachira rośnie pięknie od 2 lat, jak na drożdzach, zero problemów.
Kilka dni temu zauważyłam że coś bardzo złego dzieje się z rośliną.
Czy to ten sam case co posty wyżej (grzyb) czy może coś innego?

https://drive.google.com/file/d/17AfyPm ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1781_vf ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/17CQkAQ ... sp=sharing

Będę bardzo wdzięczna za pomoc bo absolutnie uwielbiam tą roślinę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przelana.
Doniczka ma odpływ, stoi na podstawce czy włożona do osłonki?
Podłoże to mieszanka ziemi i rozluźniacza zrobiona najlepiej samemu czy posadzona do samej ziemi uniwersalnej?
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża?
Stoi przy samym oknie czy pod ścianą daleko od niego?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gonsiko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 wrz 2020, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki za odpowiedź :)

Doniczka ma odpływ, jest w osłonce.
Mieszanka: https://zielony-parapet.pl/podloza-i-do ... 06485.html, o ile dobrze pamiętam dodawałam jeszcze trochę perlitu.
Podlewam jak przeschnie, ostatnio bardzo szybko przesychała i podlewałam dosyć często, może się rozpędziłam... Wydaje mi się, że rooślina jest bardzo duża jak na doniczkę w której jest, ale nie chciałam jej przesadzać w zimie.
Teraz podłoże jest suche, tylko delikatnie wilgotne na plus minus 10 cm wgłęb.
W sumie teraz kiedy o to pytasz, większość czasu stała 0,5 metra od okna, ale przy wstawieniu choinki mieliśmy przemeblowanie i teraz stoi 1,5m...
Okno wschodnie.
Klima którą widać na zdjeciu nie jest używana w zimie, nie była włączana kiedy pachira była obok.

Co teraz z nią zrobić? Przesadzić? Podlać jakimś środkiem?

Obrazek

Za wielkie zdjęcie, poprawiłam. Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”