Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Wyglądają na oparzenia słoneczne, trzymasz go na południowym parapecie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Plamy na liściach

Post »

To infekcja grzybiczna lub bakteryjna. Ja bym uciekła po zdrowej tkance a miejsce cięcia zabezpieczyła np cynamonem lub węglem leczniczym
AnnaJez
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lip 2019, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Witam wszystkich użytkowników. Jestem tu nowa. Sprowadza mnie tutaj problem ze storczykiem, który zauważyłam wczoraj. Plamy na liściach. Niestety, właściwie na każdym :( Kilka dni temu podlałam go - wstawiłam doniczkę do miski z wodą, a potem odstawiałam, żeby nadmiar wody ściekł. Liście przetarłam wilgotnym ręcznikiem papierowym, bo były zakurzone. Ten żółty zżółkł chyba w sobotę, wczoraj już taki był. Wczoraj też usunęłam najmniejszy liść, rósł pod spodem, był cały żółty i też miał takie czarne plamki.
Korzenie są zielone, wyglądają na zdrowe, tylko niewielka część zgniła - czy usunąć je? Co zrobić z liśćmi? Usunąć całe (to wszystkie liście), czy tylko obciąć fragmenty?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z góry dziękuję za wszelkie rady i podpowiedzi.
gosik123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 lip 2019, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Mam problem z moim Dendrobium. Wypuściło nowe pędy, ale na liściach, niekoniecznie tylko tych młodych pojawiły się takie białawe plamy a na niektórych również czarne, drobne kropki (nie da się ich usunąć, są jakby w strukturze liścia). Co to może być i czy da się to wyleczyć, jeśli tak to jak?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Plamy na liściach

Post »

gosik123 to efekt przędziorka. Namocz wacik w wodzie z mydłem i przejdź spod liści. Jak będą rude to potwierdzenie przędziorka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Nie zawsze będą osobniki dorosłe.
Mi to wygląda też na przędziorki. Zrób oprysk preparatem Envidor, Nissorun albo Floramide. Powtórz po tygodniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gosik123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 lip 2019, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Dzięki za wszystkie podpowiedzi, zrobiłam jak mi radziliście i zobaczymy. W tej chwili praktycznie z co drugą rośliną mam jakiś problem i dlatego proszę o jeszcze jedną radę. Mam Cymbidium od jakiegoś czasu, przesadziłam ( a właściwie w kwiaciarni został przesadzony przy zakupie, bo dostałam go jako prezent). Na początku zaczęły mi brązowieć końcówki liści, tak jak na zdjęciu pierwszym. Doczytałam, że to może od twardej wody i jonów wapnia w niej zawartych i że trzeba podlewać wodą destylowaną z 10% wody kranowej, tak też robię. Co kilka podlewań nawożę preparatem do storczyków i w sumie efektu nie ma powalającego a dziś zauważyłam że zżółkły mi też dwa całe liście. Co robić? Gdzie popełniam błąd?
https://imagizer.imageshack.com/img922/8772/KDPlJc.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/8761/9UV4hL.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Błąd jest na pewno w nawożeniu. Storczyki nawozimy praktycznie przy każdym podlewaniu, 1/2 - 1/3 dawki zalecanej przez producenta. Jedynie co jakieś czwarte, samą wodą. Jedynie w okresie jesienno - zimowym ograniczamy nawożenie.
Ale, jeśli masz przędziorki na jednej roślinie, to jest duże prawdopodobieństwo że na innych też będą. Dwa, żółknięcie pojedynczych liści na starym psb w przypadku cymbidium czy dendrobium jest rzeczą całkowicie normalną, tak storczyki te rosną.
Czyli wpierw musisz sprawdzić liście pod kątem szkodników i zmienić system nawożenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ewwcia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 lip 2019, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Storczyki a kwitnienie.

Post »

Kurczę, wasze storczyki są cudowne a mój ostatnio nie chce rosnąć, na liściach pojawiły się żółte plamy a kwiat wysusza się powoli ehhh...
Eldar92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lis 2019, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Powiększająca się plama

Post »

Witam,

Niestety na liściu mojego storczyka pojawiła się niepokojąca plama. Początkowo pozostawiłem to jedynie do obserwacji ale niestety obszar plamy zaczął się powiększać. Postanowiłem więc zmienić podłoże w storczyku, przy przesadzanie zauważyłem w korzeniach małe białego koloru robaczki. Po przesadzeniu doczekałem tydzień i zastosowałem wywar z czosnku. Niestety nie wiem co robić dalej, proszę o pomoc.

Dodam tylko, że w ostatnim czasie miałem ten sam problem z innym storczykiem, który był na tym samym parapecie, niestety nie udało mi się go uratować...

https://imagizer.imageshack.com/img922/1425/ZcHm6Q.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img921/6960/kBzPFG.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img921/4346/6WDjAJ.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

To wygląda na jakichś grzyb. Odetnij liść i zrób oprysk preparatem grzybobójczym, np. Topsin.
Opisz warunki uprawy i pielęgnacji - temperatura, częstotliwość namaczania. W jakim stanie są korzenie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Eldar92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lis 2019, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Dziękuję za poradę.

Warunki uprawy to:

- storczyk jest wystawiony na parapecie przy oknie północnym, pozbawionym zaslonek.

- temperatura w ciągu dnia to około 21 stopni a nocą około 19.

- storczyka namaczam w zależności od tego czy widzę krople wody na oslonce bądź czy widoczne korzenie są białe, średnio co 10 dni.

- jak namaczam to wodę wlewam od góry a następnie odstawiam naokoło godzinkę żeby korzenie namokly. Nie mam pewności czy to prawidłowy sposób ale gdzieś przeczytałem, że tak też można nawadniac.

- nawoze tradycyjnym nawozem w paleczkach chociaż planuje zacząć stosować nawóz ekologiczny z hodowli dzydzownic kalifornijskich.

Pozdrawiam
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Dlaczego on ma tylko dwa liście? Możesz pokazać trzon?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”