Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Paprykarz
50p
50p
Posty: 64
Od: 10 sie 2008, o 22:37
Lokalizacja: Anglia East Midlands

Test

Post »

Czy ktos moze mi powiedziec:
1. Jak sprawdzic prawidlowe dzialanie kwasomierza?
2. Jak przeprowadzic kalibracje?

Mam taki sam jak Hektores ale pokazuje mi jakies bzdury.
Ziemia do rododendronow pH 7, a borowka w sklepie prawie 9.
Ludzie wstydzą się dziś, że ciągle jeszcze wstydzą się tego, czego wstydzili się dawniej.
Awatar użytkownika
arczi148
100p
100p
Posty: 183
Od: 29 mar 2009, o 13:20
Lokalizacja: Lubelskie blisko Puław- Wojszyn

Post »

Dziś dostałem identyczny phmetr i nie wiem jak go wyskalować. jak wsadziłem pod rododendrony z którymi mam od końca zimy problem to po prostu tragedia pH 6 i w górę.
Na czym najlepiej go wyskalować ? !!!!!!!!!!!!!!
Awatar użytkownika
arczi148
100p
100p
Posty: 183
Od: 29 mar 2009, o 13:20
Lokalizacja: Lubelskie blisko Puław- Wojszyn

Post »

A u mnie woda z ogórków to jedynie 6 pH :?: co o tym sądzić
Awatar użytkownika
stolar
50p
50p
Posty: 86
Od: 27 lut 2009, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Zakupiłem pH metr ( bardzo podobny do tego, który zakupiła Waleria). Szybki zakup na Allegro, nawet nie pamiętam od jakiego sprzedawcy, koło 30 PLN ale zrobiony w Polsce :) a nawet w Łodzi :D Po lekturze wątków na forum dotyczących takich urządzeń z pewną taką nieśmiałością wsadziłem go w ocet i wyszło jak drut pH 3. Potem łódzka kranówka i pH 6. Przetestuję go w tygodniu na działce, ale chyba się nada :lol:
Na działce przy szpadlu można naprawdę odpocząć :)
Awatar użytkownika
Paprykarz
50p
50p
Posty: 64
Od: 10 sie 2008, o 22:37
Lokalizacja: Anglia East Midlands

Post »

Właśnie dotarła do mnie przesyłka z kwasomierzem powiem tak jest super - nie mogę się nadziwić jaki dokładny.

Obrazek Obrazek
Ludzie wstydzą się dziś, że ciągle jeszcze wstydzą się tego, czego wstydzili się dawniej.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Kwasomierze z płynem Heliga są najlepsze i najtańsze, większość tych produktów z allegro się nadaje do hmm...kiszki :P
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Płyn Heliga - sprawdzanie kwasowości gleby

Post »

Pewnie zadaję pytanie w złym miejscu, ale szukałam takiego tematu i nie znalazłam. Sporo pisze się o tym, że można sprawdzić pH gleby samym płynem heliga, ale nie znalazłam nic na temat jak to zrobić. Do zakupionej butelki z płynem nie było żadnej instrukcji. No i jestem w kropce a chcę sadzić pomidory do szklarni. Czy ktoś może mi pomóc w tej kwestii?
Awatar użytkownika
milva
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 21 kwie 2009, o 17:29
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

Samym płynem nie sprawdzisz pH gleby. Musisz mieć kwasomierz i do tego płyn Helliga. Małą próbkę gleby nanosisz na wgłębienie na kwasomierzu i zalewasz płynem. Chwilę poczekaj, gleba zabarwi się w zależności od jej pH, barwę gleby porównujesz z barwami na kwasomierzu. pH 4-5 gleba jest kwaśna, pH 6- słabo kwaśna, pH 7-słabo zasadowa, pH 8- zasadowy, 9- silnie zasadowa
pozdro
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Użyj łyżki i porównaj kolor ze zdjęciem podanym wyżej. Dobrze jest umyć łyżkę wodą demineralizowaną.
Awatar użytkownika
Madeleine
100p
100p
Posty: 123
Od: 27 kwie 2009, o 22:40
Lokalizacja: spod czeskiej granicy

Post »

Witam
kupiłam taki oto pH-metr

Zachowuje si dość przyzwoicie, tzn tam gdzie podejrzewam pH około 5 tyle pokazuje, kwaśny torf ma 3,5.
Problem jest taki: mam dwa kwiatki posadzone w tej samej ziemi: rademachera (która choruje) i alokazja. Ziemia jest dokładnie ta sama. W alokazji wskazanie jest 5,5 i ta roslinka ma się dobrze, a u rademachery jest 3,5. Dlaczego więc w tej samej ziemi tak różne wskazania? Co moze byc przyczyną?
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

A ile ma być ziemi, czy pobrać ją z powierzchni czy trochę głębiej i ile tego płynu? Przepraszam za być może naiwne pytanie, ale mi to trzeba tłumaczyć jak "chłop krowie na rowie" bo inaczej nawet wodę na herbatę przypalę.
Awatar użytkownika
milva
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 21 kwie 2009, o 17:29
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

No tyle, aby zmieściło się w tym zagłębieniu na kwasomierzu :) więc niewiele. Lepiej brać z nieco głębszej warstwy gleby, tak ok. 5 cm. A płynu Helliga wystarczy jedna lub dwie kropelki :)
pozdrawiam serdecznie
suszi111
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 23 lip 2009, o 12:13

Post »

Sam miałem podobny problem, wynikający z faktu że sama buteleczka płynu Helliga kosztuje ok 10zł a buteleczka z ceramiczną podkładką i instrukcją :wink: ok 40zł. Znalazłem taki przepis:

Bierzemy dwie białe łyżeczki plastikowe, na jednej trzeba uklepać trochę ziemi polać paroma kroplami płynu (najlepiej tak aby pokryć całą powierzchnie gleby) i po około 2,5 minutach przelać płyn na drugą białą łyżeczkę i porównać ze skalą wydrukowana na buteleczce.
pozdrawiam :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”