Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli plamy będą się dalej pojawiać pomimo oprysku/-ów, to sprawdzenie korzeni nie unikniesz. Nolina ma wrażliwy system korzeniowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ojtam
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 14 sty 2020, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obrazek

hej, jak nie urok to... Na razie spokój z usychaniem i lokatorami czy grzybem, tzn. jakaś cudownie ozdrowiona i naprawiona nie jest, ale nie pogarsza się jej, puszcza nowe liście , natomiast księżniczka osiąga powoli punkt krytyczny, rusza się jak mleczak i jeszcze trochę a chyba przewali mi się z donicy. Jak ją spionizować/zabezpieczyć? Podpora, obręcz, haczyki jakoweś???
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W takiej sytuacji wbij palik kokosowy, tylko delikatnie przy samej ściance doniczki.
Podłoże normalnie przesycha, nie jest zbyt długo wilgotne?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ojtam
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 14 sty 2020, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

nie, raczej nie jest wilgotne, nie zauważyłam żeby było.
Ten palik to pod tę przechyloną część do podpierania czy z drugiej strony i sznurkiem pień do palika? A może jeszcze raz spróbuję ją wyjąć i ziemi podsypać pod ten przechył??
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Palik chyba lepiej dać od zewnętrznej strony wycięcia.
Zawsze możesz zaglądnąć do korzeni, to że roślina jest niestabilna może świadczyć o słabym ich rozwinięciu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Szymi88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 kwie 2022, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam

Mam problem ze swoją nolina która tak jak na zdjęciu jest duża stad również taka donica a nie inna bo nigdzie nie mogłem znaleść tak szerokiej donicy a jednocześnie płaskiej. Donica do połowy wypełniona jest keramzytem. Podłoże to mieszanka ziemi do kaktusów oraz palm z piaskiem a także kermazytem.
Roślinę posiadam z 3 lata i do grudnia wszystko było z nią Ok aż do czasu jak w grudniu na potęgę zaczęła mi wypuszczać nowe liście ( na pierwszym zdjęciu te jasno zielone) po czym najpierw zmarniały tak jakby sflaczaly po czym zaczeły gnić u podstawy przez co kilka pióropuszy liści odpadło a to co nie oberwałem sam)Roślinę podlewam w okresie zimowym rzadko( raz na miesiąc albo i rzadziej) w momencie jak widzę ze gleba jest przesuszona. Pień jest gruby i twardy, ostatnio nawet u dołu korzenia wyrosła mi nowa odnoga. Pytanie moje co może być powodem tak mocnego gubienia całych liści ostatnimi czasy. Zdjęcie zrobione w listopadzie.


Obrazek

-- 3 kwi 2022, o 17:26 --

A tutaj zdjęcie zrobione dzisiaj
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zasadnicze pytanie, ten pojemnik ma odpływ? Nie widzę podstawki?
Jeśli nie, to podstawowy błąd. Rośliny sadzimy wyłącznie do doniczki z odpływem.
Podłoże powinno być bardzo przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i rozluźniacza w proporcji około 2 :1.
Stanowisko powinno być blisko okna.

Gubienie liści może być efektem uszkodzenia korzeni, do tego zbyt ciemnego stanowiska, nieprawidłowego podlewania. Nolina wymaga podlewania dużo, a rzadko. Jedynie w okresie jesienno-zimowym ograniczamy nieco podlewanie.
Ale przede wszystkim doniczka musi mieć odpływ i być praktyczna, a nie jedynie "designerska".
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Szymi88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 kwie 2022, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Oczywiście ze ma.Czy ewentualna przyczyna której się dopatruje może byc podmuch zimnego powietrza który czasami zdarzał się przy otwieraniu drzwi na balkon ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Generalnie Nolina nie powinna być wrażliwa na niskie temperatury powyżej zera. Niektórzy nawet zimują w chłodzie, ale nagłe zmiany temperatury i podmuchy zimnego powietrza mogą tutaj zaszkodzić.
Spróbuj na razie zapewnić stałe warunki uprawy, jak już wietrzysz to dopóki nie zrobi się cieplej, zabezpiecz w tym czasie roślinę.
Rozpoczął się okres wegetacji, więc Nolina powinna z czasem ruszyć ze wzrostem. Jakby się stan rośliny nie poprawił w ciągu 3 - 4 tygodni, albo nagle zaczął by się nagle pogarszać, spróbuj wtedy delikatnie zajrzeć do korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Szymi88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 kwie 2022, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obawiam się ze tu mógł być podmuch wiatru z temperatura poniżej zera podczas zimy jak miałem uchylone drzwi balkonowe które pies bardziej odchylił ;). Nawet po odnogach widać jak jedna strona ucierpiała a druga jest nienaruszona. Czy jest szansa ze na tych kikutach coś odbije? Ewentualnie czy Poleca Pan jakieś specyfiki żeby wzmocnić roślinę ewentualnie pobudzić ją? Dodam ze pieńki są twarde i poza utrata liści innych objawów nie widzę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No to mamy wyjaśnienie. Nie znam rośliny doniczkowej, która by nie ucierpiała po takim narażeniu na mroźne powietrze. Wietrzyć trzeba albo wtedy kiedy temperatury są powyżej zera albo zabezpieczyć czyli wynieść roślinę na ten czas do innego pomieszczenia.

Jeśli chodzi o leczenie, to de facto nie ma jakiś konkretnych preparatów. Możesz spróbować zrobić opryski Bioseptem i czekać. Jak pisałem jest wiosna, więc rośliny zaczynają wchodzić w stan wegetacji. W ciągu kilku tygodni powinna ruszyć ze wzrostem. Grunt żeby pień był twardy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lampros
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 sie 2022, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich,
niestety ale moja nolina straciła korzenie i koncówkę swojej stopy (zrobiła się czarna i pusta)... stopa wysoka na 40 cm + kilka rozet bujnego pióropusza jest - i wygląda bardzo zdrowo...

dociąłem się do żywej tkanki (ścinając ok 1,5 cm spodu)

stopa twarda i pełna wody i biała i zdrowa

Planuję ją spróbować ukorzenić - smarująć węglem i ukorzeniaczem i wstawiając do odpowiedniej ziemii...

Czy moze lepiej próbować ukorzenić same pióropusze?

A może jeszcze inne pomysły? no bo zanurzenie jej w wode i próba ukorzenienia jak Yukę, chyba nie zda egzaminu...
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czy są różne odmiany noliny? Że jedne mają taką długa stopę, a inne nie.
Moja jest u mnie prawie rok. Rośnie, ale tylko jej trawiasta góra. Bulwa ( tak w sumie wygląda, chodzi i część , której wychodzą liście) raczej bez zmian. Część trawiasta jest dwa razy dłuższa (na oko 40cm). Liście nie są szerokie. Bulwa na oko z 5cm. Podłoże prawidłowe, dostęp do słońca jest, podlewanie prawidłowe. Gdzies tu mi się obiło, że jak doniczka będzie za duża/głęboka to będzie rosła w korzenie i liście, a bulwa nie będzie rosnąć i wyglądać jak ta stopa słonia. Więc doniczkę ma akurat, nie za mała, nie za dużo. Coś jest nie tak czy to normalne a proces wzrostu bulwy jest bardzo długi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”