Chirurgia drzew - PORADY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Alex78
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 cze 2020, o 02:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Ja usunąłbym porażony konar i często oglądał czy nic gdzieś jeszcze nie wyrasta.
W którym miejscu uciąć ten konar? Byłam na działce obejrzeć drzewo i ja bym to widziała tak:

Obrazek

Ucięłabym tam u góry jak kończy się ten poziomy odcinek, na którym są huby.

Obrazek

Obrazek

Cięcie tam na dole przy pniu to może być już problem, bo to nie jest taki całkiem cienki konar i tak jak pisałam wcześniej, robi pewną przeciwwagę dla tego dużego poziomego, który jest po drugiej stronie.
Tutaj to w miarę widać:

Obrazek



Witam,
mam pytanie, czy zawsze w przewiercony kanał, który ma służyć za odpływ, należy montować rurkę nierdzewną? Jaka powinna być średnica takiego odpływu i czy dodatkowo czymś go zabezpieczać?
Mam problem z miską na rozwidleniu pnia dużej czereśni. Oczyściłam to miejsce, ale jedyną opcją odprowadzenia wody wydaje mi się przewiercenie otworu, ponieważ gdybym miała wyprofilować szczelinę z jednej strony w taki sposób, żeby woda mogła odpłynąć, to musiałabym powiększyć ją znacznie, czyli zwiększyć ryzyko rozłamania drzewa.

Obrazek

Obrazek

Odpływ zaplanowałam tak:

Obrazek
Jasmina Kora
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 sie 2020, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dzień dobry,

Jestem nowym użytkownikiem forum i bardzo proszę o poradę odnośnie metod kuracji dla czereśni ze zdjęć poniżej. Na dole pnia poprzedni użytkownik działki przymocował drut stalowy, który bardzo mocno obciążył drzewo i uszkodził powłokę pnia (ze strony największego obciążenia drut przeciął pień na głębokość ok 5 cm):
https://imagizer.imageshack.com/img924/471/1c9aJ1.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/8809/EhalsN.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/3040/WMH3ue.jpg

Wysoko na głównym konarze znajduje się znamię, które przypomina raka bakteryjnego (ale nie jestem tego pewna):
https://imagizer.imageshack.com/img923/3707/UpDF52.jpg

Ponadto w miejscu wyciętych gałęzi pęka i odpada kora i występują wycieki żywicy:
https://imagizer.imageshack.com/img923/637/i0YvG5.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/5562/W1audR.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/3757/XFTL46.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/4759/FAb7ol.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/3633/rFK8NQ.jpg

Proszę mi wybaczyć braki w fachowej terminologii. Ogromnie zależy mi na uratowaniu tego drzewa. Proszę o porady odnośnie działań i środków jakie mogę zastosować na własną rękę.

Pozdrawiam!
Jaśmina
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Nic dziwnego, mało komu się chce oglądać zdjęcia na zewnętrznych stronach gdy można było bezpośrednio z poziomu forum.

Tam gdzie był drut jest przewężenie i niewiele z tym można zrobić. Drut usunięty - drzewo resztę musi ogarnąć samo. Jeśli pojawiłyby się rozległe nekrozy to trzeba pomyśleć o wycięciu lub szczepieniach mostowych. Można (było - wiosną) delikatnie pobudzić usuwając nadmiar kory, ale bez naruszania reszty, a całość obmalować funabenem, albo przynajmniej maznąć wapnem do bielenia z dodatkiem topsinu.

"znamię" to dość ładnie gojąca się rana z wyciekiem z samego środka, można oczyścić szczelinę na środku, lekko drapnąć tkankę przyranną, jak będzie ładna biała to tylko zamalować funabenem, jak będą ciemne żywiczne przerosty to oczyścić do zdrowego i zamalować funabenem. Nic więcej nie trzeba i w sumie nie da się zrobić.
Odcięty konar skrócić i ranę po zerwanej korze też. Brzegi funabenem, resztę olejem do drewna (może być pasta olejowo-woskowa - full natural). Wszystkie rany z odpadającą korą i wyciekami żywicy potraktować w podobny sposób, oczyścić do zdrowego i zabezpieczyć - małe rany całe, rozległe - na brzegach funabenem, środek - po wyschnięciu - olejem.
Tniemy na czop jeśli chcemy by coś wybiło z pąków uśpionych. W samym środku korony raczej niewielkie szanse by taki pęd wytrwał - czopy bezproduktywne trzeba wyciąć i rany zabezpieczyć.
Jasmina Kora
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 sie 2020, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Czy te wszystkie zabiegi związane z usunięciem martwej tkanki, zainfekowanej kory mogę wykonywać teraz, tzn czy pora roku ma znaczenie? Czy możesz proszę wyjaśnić co to znaczy ciąć "na czop"?
Pozdrawiam,
Jaśmina
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Teraz jest na to trochę już późno, drzewa zaczynają tracić liście, a składniki odzyskane kierują się ku korzeniom. Tym samym drzewo musi mieć jak najwięcej wiązek przewodzących sprawnych, a z pewnością regeneracja przed zimą byłaby raczej niemożliwa. Jedynie zapobiegawczo spryskałbym miedzianem na jesień.
Druga sprawa - cięcie na czop. Jest to dosyć obszernie opisane w internecie. Chodzi o wycięcie konaru, gałęzi zostawiając kilkunasto- czy nawet kilkudziesięciocentymetrowy kikut. Wtedy z oczek uśpionych wyrastają nowe pędy formując nowe gałęzie. Stosuje się to jeśli chcemy odmłodzić drzewo, albo zregenerować konar mocno porażony chorobami bądź przemarznięty. Jeśli chcemy po prostu definitywnie usunąć - wtedy tniemy "na obrączkę" odcinając gałąź zaraz za tzw. obrączką czyli w miejscu gdzie gałąź zwęża się do docelowej średnicy - gwarantuje to minimalizację powierzchni rany oraz największą skuteczność oblewania rany tkanką przyranną. Przycięcie dalej może spowodować zamarcie kikuta i próchnienie wgłąb pnia, przycięcie za blisko powoduje zdecydowanie większą powierzchnię rany i sprawia, że patogeny mają lepszy dostęp do tkanek.
Jasmina Kora
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 sie 2020, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Ok czyli najbezpieczniej działać wczesną wiosną. Teraz poprzestanę na opryskaniu miedzianem. Bardzo dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,
Jaśmina
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Cz się coś zadziałać z taką wielką dziurą i z tym mniejszym pęknięciem poniżej?


Obrazek
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Konary podeprzeć lub spiąć. Dziurę wydłubać, w pęknięciu niżej zamontować dren, krawędzie tak utworzonej miski zaimpregnować (ale nie przy tkance przyrannej, tam tylko funaben lub podobny), miejsca trochę jest więc nawet powinno się dać czymś to okryć by nie zalewało wodą. A później tylko dbać by ładnie się zarastało - można się na wiosnę pokusić i wykorzystać wilki do zabudowania misy.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Tam w środku są ścinki bo wyrównałem ranty i te ranty pomalowałem sztuczną korą.
Dziura jest zakryta cegłą i pokrywką plastikową od kubła.

O tej zabudowie wilkami byś coś napisał.
Poproszę i dziękuję
ulapods
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 maja 2021, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dąb ma uszkodzenie, czy powinnam jakoś pomóc drzewu, podleczyć i zabezpieczyć uszKodzenie?
Obrazek


Obrazek
Chustina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 maja 2021, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dzien dobry, mam na działce dwa problematyczne drzewa. Czeresnie i jabłonke. Przesledzilam wątek i częściowo jabłonka się zajełam. Wydrążyłam co mogłam i zrobilam dren. Opukujac pien slychac pusty dźwięk do czerwonej linii. Czy drążyć dalej? Ciężko idzie, bo malo miejsca no i w sumie nie wiem za pomocą czego, by bylo skutecznie ;:174 czy może dać spokój i wywiercić jeszcze jeden otwor drenazowy w miejscu linii,? Zostaje jeszcze posmarowanie tkanki przyrannej i pytanie: czy malować czyms w srodku, jeśli nie uda mi sie wybrać zmurszalego drewna? Ubytek jest spory, drzewo żyje, ale rośnie na jedną stronę. Czy lepiej zrobić podporę, czy wzmocnić pień prętami jak w przypadku Renety ze strony 5 wątku?
Czeresnia, jak jej pomóc? Czy ten czop ściąć rowno z konarem i pomalowac drewnochronem. Czy zostawic i malowac? Proces prochnienia częściowo juz sie zaczął...
Z góry dziękuję za zainteresowanie i pomoc w temacie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Myślę, że to co mogło być zrobione jest zrobione - to odnośnie jabłoni. Można pod zmurszałym wywiercić większy otwór by ewentualna woda spływała i ona (oraz mrówki) może wybiorą resztę próchna. W czereśni bezwzględnie kikut usunąć i zabezpieczyć ranę. Tyle. Też nic więcej nie można zrobić. Jeśli chodzi o asymetrię u jabłoni - tutaj jest problem bo nie bardzo jest do czego przypiąć. Korona to nie sztywny pal, pracuje pod wpływem wiatru, opadów etc. Trzeba to brać pod uwagę projektując system podpierający. To nie wystarczy podbić belką i uznać, że sprawa załatwiona. Może zadziałać, a może się rozłamać, albo zniszczyć korę od spodu.
Chustina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 maja 2021, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Promilus dziękuję. Trochę się łudziłam, że podpora od spodu da radę :roll: na pewno koronę przerzedzimy od lewej, by zmniejszyć cieżar po tej stronie. Ewidentnie jest tam za gęsto. Małymi kroczkami moze uda sie nieco zmienić pokrój a drzewo do tego czasu nie umrze :wink: jeszcze raz dzięki
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”