Sosna - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Jeżeli nie ma szkodnika / łamanie pędów, biała karta , lupa w dłonie to zapewne jest to zamieranie pędów/ choroba grzybowa

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=140
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Może ktoś wie, co to może być? Na mojej 5-letniej sośnie wejmutce Tortuosa, która nigdy dotychczas nie chorowala, teraz pożółkły wszystkie igły, z wyjatkiem nielicznych na końcach pędów. Wygląda, że drzewko usycha i to w ciągu ostatnich tygodni. Na początku września jeszcze nie było widać żadnych niepokojących oznak, 2 tygodnie później zauważyłam, że pewna część igieł żółknie na dole gałązek, ale myślałam, że to naturalny proces i opadną stare igły, ale teraz cale drzewko jest dosłownie żółte. Sosna rosnie na działce rekreacyjnej, na południowych krańcach Mazowsza, na stanowisku pólcienistym. Gleba jest dość żyzna. W tym roku lato w tamtych okolicach było bardzo deszczowe, ale wrzesień jest raczej suchy. Te pożółkłe igły łatwo odrywają się od gałązek. Niestety, nie mogłam przyjrzeć się im dokładnie, gdyż już się ściemniało.
Pozdrawiam
Basia B.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Dobrze jak by było zdjęcie. Sosny nie znoszą zastoju wody. Piszesz dobra ziemia w sumie to nie za dobrze, bo słabiej przepuszczalna i może być problem w deszczowe sezony. Korzeń zagniwa i padają nawet dorosłe osobniki. Sosna= piach lub wzniesienia/ ja dla swojej limby takie zrobiłem a potem poukładałem dla trzymania się kamienie naokoło i obsypałem piachem.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Dziękuję za odpowiedź. W sobotę będę na działce, to zrobię zdjęcia i spróbuję trochę wokół sosny pokopać i zabaczyć korzenie, ale stojącej wody dotychczas nigdy w ogrodzie nie zauważyłam, gdyż pod warstwą żyznej gleby jest piach. Miejsce jest raczej suche, ponieważ latem, jeśli przez około 10 - 14 dni nie pada deszcz, musimy podlewać rośliny, które nie lubią suszy.
Pozdrawiam
Basia B.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Napisałem tak co mogło by być, zobaczymy zdjecia i będzie wiadomo :wit
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Iwona_i_Wiki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 paź 2014, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Witam.
Bardzo proszę o pomoc!
Moim zdaniem moje malutkie sosenki chorują. Albo to szkodnik jakiś jest.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie wygląda to dobrze.
Czym to zwalczyć? Najlepiej już teraz, jeśli się da.
Sosenki pod koniec września pryskałam Promanalem.

Wielkie dzięki za pomoc!
asia_daw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 maja 2015, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Witam,
proszę o pomoc w rozpoznaniu szkodnika, który niszczy moją sosnę oraz poradę jakim środkiem chemicznym najlepiej zwalczyć intruza.
Drzewko jest kilkuletnie i rośnie na słonecznym stanowisku, w otoczeniu tui. Co do szkodnika, to ma ok. 4- 5 mm, pokrzywione odnóża i dość tłusty brązowo- czarny odwłok, co powinno być widać na załączonych fotkach. Świetnie czuje się na nowych przyrostach i w miejscach, gdzie wyrastają igły. Drzewo zostało zaatakowane w kwietniu. Na niektórych igłach pojawiły się też ciemne plamki. W zeszłym roku sosna chorowała przez osnuję sadzonkową, ale jakoś się z tego wylizała. Natomiast to dziadostwo jest mi zupełnie nieznane.
Bardzo proszę o pomoc w zidentyfikowaniu wroga :!:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
emptio_spei
50p
50p
Posty: 85
Od: 9 kwie 2014, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi

Sosna wydmowa (Pinus contorta)'Aurea Anna'

Post »

Żółte tegoroczne igły na mojej sośnie wydmowej Aurea Anna wyglądają tak:

Obrazek



Obrazek

Brązowienie igieł postępuje.

Roślina rośnie w słonecznym miejscu, pod warstwą humusu piasek.
ms2pl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 sty 2016, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Iwona_i_Wiki pisze:Witam.
Bardzo proszę o pomoc!
Moim zdaniem moje malutkie sosenki chorują. Albo to szkodnik jakiś jest.

Nie wygląda to dobrze.
Czym to zwalczyć? Najlepiej już teraz, jeśli się da.
Sosenki pod koniec września pryskałam Promanalem.

Wielkie dzięki za pomoc!
Stwierdziłem takie same pączki z kryształkami żywicy na swoich sosnach (ok. 5 letnie) mniej więcej w połowie grudnia ub.r.. Szukałem informacji na ten temat i wg. zdjęcie w artykule: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamierani ... %B3w_sosny, wychodzi mi że to zamieranie pędów sosny - czyli patogen grzybiczy.
Zobaczymy co wiosną będzie?
ms2pl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 sty 2016, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Miałem sytuację taką jak wcześniej opisała Iwona_i_Wiki - czyli przeżywiczone wierzchołki. Teraz do tych objawów doszły zaschnięte igły dookoła wierzchołków. Czy to potwierdza moją wcześniejszą diagnozę tj. zamieranie pędów?
I tu pytanie jak z tym walczyć? I czy w ogóle walczyć? Bo sosna jest młoda, zaś planuje na działce posadzić ich około 50 sztuk, i może lepiej tą spalić i odgrzybić ziemię?
Wrzucam zdjęcie:
Obrazek
Obrazek

Druga sprawa która mnie nurtuje i zwracam się o pomoc to moja sosna Wiethorst (himalajsko-wejmutkowa),
Zasadzona sadzonka z doniczki w lipcu, do września miała się dobrze aż nagle jej intensywna barwa zielona zjaśniała, zaś igły żółkły od końców pomału (nie gubi igieł wcale - do dziś) tak to wyglądało na początku:
Obrazek
luty 2016:
Obrazek
Obrazek
Prośba o wsparcie w temacie. Może ktoś z was się spotkał z takimi objawami? Dodam iż przez zimę nie zgubiła nawet jednej igły, zaś te kolory postępowały stopniowo (nie są efektem przemrożeń).
ms2pl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 sty 2016, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Odnośnie tego Wierhosta - zmierzyłem w weekend pH i gleba ma ok. 7-8 pH. Mam taki wniosek: Czy te objawy to po prostu wynik zbyt zasadowej gleby i "zwykła" chloroza" ? Użyłem nawozu zakwaszającego Agrecolu do iglaków, planuję jak będą warunki zrobić oprysk z siarczanu żelaza. Zastanawiam się czy nie błądzę.. ?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Jeśli byłoby to warzywo, bym zasilił siarczanem magnezu. A jeśli to drzewo to bardziej Osutka sosny i żelazo jak najbardziej:
Antracol 70 WG (0,2%);
Antracol 70 WP (0,2%);
Dithane NeoTec 75 WG (0,2-0,3%);
Penncozeb 80 WP (0,2-0,3%);
Sarfun 500 SC (0,1%);
Score 250 EC (0,05%);
Topsin M 500 SC (0,15%);
Topsin M 70 WP (0,1%).
ms2pl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 sty 2016, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Dzięki za info, proszę o sprecyzowanie czy pisząc o osutce masz na myśli sosnę zwyczajną czy tą odmianę Wiethorst?
Dwa. Fungicydy - ok. Dzięki za listę. ;:136 Rozumiem że wybrać sobie jeden z nich? Czy też stosować naprzemiennie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”