Tunel a areodynamika

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Aimee
200p
200p
Posty: 341
Od: 22 sty 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

U mnie latem i tak będzie otwarte. Nie będę zamykać,bo...nie wiem co lepsze.
Niby zamkniętej bryły nie ruszy,ale...licho wie czy ona pozostanie zamknięta Ja swoją zostawiłam zamkniętą i okazała się otwarta-z jednej strony. Wiatr po prostu podniósł rozszczelnioną.To już chyba lepiej pozostawić mniejszy opór.Tak sobie myślę,a nawet mam nerwiczkę po doświadczeniu :lol:
Ale no nie wiem...
Pomorze...klimat łagodniejszy :-).
Awatar użytkownika
Terri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 7 cze 2010, o 08:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

podjadek pisze:Ten raczej nie poleci :D . Wkopana folia po 50 cm.

Obrazek
ja też tak miałam, ale ten"wiaterek", który mi porwał tunel, powyrywał przy okazji u sąsiadów duże drzewa... ;:oj no, taki miał kaprys... ;:218
pozdrowienia z Zielonej Góry
Hania
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Jest prosty matematyczny dowód na to, że prędzej pofrunie otwarty tunel niż zamknięty . Jeśli tunel jest zamknięty nie ma nacisku na powierzchnię czaszy tunelu od środka. Powierzchnia na jaką działa siła bocznego wiatru to pionowy przekrój tunelu czyli

Fz= H x L gdzie Fz- powierzchnia oporu boczna zamkniętego tunelu, H - wysokość tunelu, L - długość tunelu

Zakładając, że przęsła są wygięte dokładnie po okręgu powierzchnia czaszy na którą może napierać wiatr od środka po otwarciu boków wynosi :

Fo= ? x H x L Fo- powierzchnia czaszy wewnętrznej tunelu, ?- liczba pi / 3,14/ H i L te same co we wzorze wyżej

Z porównania tych dwóch powierzchni wynika, że powierzchnia czaszy jest 3,14 razy większa niż powierzchnia boczna. Przy tej samej więc prędkości wiatru na folie otwartego tunelu będą działać siły naporu prawie 300% większe niż na bok zamkniętego tunelu.

Ponad to może powstać zjawisko podobne do siły nośnej samolotu przy bocznym wietrze otwartego tunelu co zwiększy napór wiatru od środka jako, że powietrze opływające z boku wytworzy podciśnienie jak skrzydło samolotu.

Taki tunel jak w wypadku Terri dotąd będzie się opierał wiatru dokąd nie zostanie rozszczelniony.

Post pozornie nie na temat ale pod rozwagę wątpiących.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Zwracam honor.
Dopiero dzisiaj koleżanka mi uświadomiła że u mnie nie ma co wiatr hulać, skoro z jednej strony mam 3-metrowy żywopłot, trochę ponad dwa metry od jednego wlotu do tunelu, a z drugiej strony śliwę. :D
Mnie tam żaden wiatr nie straszny.
A folię i tak mam wkopaną ponad pół metra w ziemię.
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Spytajcie strażaków którzy interweniują przy zerwanych dachach, bo mi już jeden odleciał kilka lat temu. Oczywiste jest że przy silnych wiatrach należy wszystko pozamykać. Otwarty tunel można porównać do jazdy samochodem z otwartym oknem. Porównajcie jazdę z otwartym jednym oknem a z otwartymi wszystkimi, to co działa na wasze włosy działa również od środka na dach samochodu, kto jeździł kabrioletem ten dobrze wie jak może narywać dachem...
Aimee
200p
200p
Posty: 341
Od: 22 sty 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Mnie przekonaliście.Zamknięty lepiej.
Ale na wszelki wypadek skupię się na umocnieniu konstrukcji w podłożu.
Bo latem mogę nie dotrzeć na czas by go zamknąć.
Choć będę się starać.
Pomorze...klimat łagodniejszy :-).
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1418
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Fizyki nie da się oszukać, zamknięty więcej wytrzyma i tyle. Jak widzę, że zbliża się burza to naturalnie wszystko szczelnie zamykam. A jeśli ktoś miał tunel zamknięty, a jednak odfrunął, ale chodziło o wiatr zrywający dachy z domów, to nie ma sensu zwalać winy na zamknięte drzwi, bo otwarty też by odfrunął tylko trochę wcześniej...
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Ja dodatkowo zabezpieczam od srodka drzwi,tak aby porywiste wiatry nie wcisnęły je do wewnątrz. :wit
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

forumowicz pisze:Ponad to może powstać zjawisko podobne do siły nośnej samolotu przy bocznym wietrze otwartego tunelu co zwiększy napór wiatru od środka jako, że powietrze opływające z boku wytworzy podciśnienie jak skrzydło samolotu.
Znaczną winę ponoszą dachy tuneli o kształcie półokrągłym. Przy bocznym wietrze jest to przyczyną powstania siły nośnej skierowanej do góry. Siła ta usiłuje poderwać całość.

Zaś otwarcie tunelu - dodatkowo zwiększa siłę nośną poprzez wytworzenie podciśnienia wewnątrz.
Rozwiązanie - albo przepływ laminarny powietrza (płaski dach) albo zmniejszenie siły nośnej poprzez zastosowanie innego kształtu dachu - trójkątny, albo nawet trójkątny wklęsły.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Tak. Tylko, że boczny wiatr napierając na tunel dociska folie do konstrukcji która przejmuje obciążenie a podwiewający od spodu w otwartym tunelu wyciąga jej krawędzie przysypane ziemią ,bo wtedy nic nie trzyma folii od góry. W czasach kiedy uprawiałem pomidory w tunelu zabezpieczałem go od takich właśnie zjawisk dając opaski między przęsłami z powlekanego płótna plandekowego. Wtedy nie przeszkadzało mi nawet w wietrzną pogodę otwarcie tunelu.
D3flo
200p
200p
Posty: 350
Od: 2 cze 2013, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Siła nośna skrzydła samolotu jest chyba od góry a nie spodu skrzydła.
Tak czy inaczej zamknięty tunel będzie stał póki sie nie rozszczelni, jak ktoś tu słusznie zauważył.
Rolnik ciągle żyje w strachu, nad warsztatem nie ma dachu.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Obrazek
Ogrodnik01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 sty 2021, o 17:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Re:

Post »

Comcia pisze:Nie do końca to prawda, otwieranie drzwi nie ma tu nic do rzeczy.
Jeśli tunel jest solidny to NIC mu nie zaszkodzi.
Skoro wytrzymuje pod naporem deszczu czy śniegu, to wiatr mu nie straszny.
Siatkę stosuje się na bardzo duże i długie tunele, bez względu na to czy drzwi są otwarte czy zamknięte.
Masz rację, ale trzeba pamiętać by tunel dobrze zamocować do podłoża, bo wiatr może go porwać jeśli nie będzie zamocowany. Natomiast słabe mocowanie przy solidnym tunelu nie będzie miało wpływu na napór śniegu czy deszczu.
regulamin
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”