Zielone odpady działkowe

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakopanie zielonych odpadów ogrodowych

Post »

Poprawi strukturę ziemi zarówno pod względem chemicznym jak i fizycznym. Będzie odżywiona, lepiej napowietrzona, bardziej chłonna i lepiej znosić niekorzystne warunki atmosferyczne.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zakopanie zielonych odpadów ogrodowych

Post »

W jaki sposób masz zamiar zakopać te odpady? Wykopać jeden wielki dół i tam je zasypać ziemią? Czy po trochu wkopywać w bruzdy przy kopaniu zagonka? Ten sposób wydaje mi się lepszy, chociaż trudniejszy.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
del999
50p
50p
Posty: 95
Od: 12 lut 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakopanie zielonych odpadów ogrodowych

Post »

Myślę, że raczej nie w jeden wielki dół, bo jest tego za dużo. Planuję więc zakopać w kilka średnich dołków.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zakopanie zielonych odpadów ogrodowych

Post »

Albo załóż kompostownik - aż się prosi - albo zrób pryzmę pod podwyzszoną grządkę (gąłęzie na spód, potem inne zielne resztki, potem okryj ziemią) i będzie super pod kwiaty. Rośłiny będą ci wdzięczne, zobaczysz. Naprawdę szkoda tego zakopywać w głęboki dół.
Zielonym do góry!!!
del999
50p
50p
Posty: 95
Od: 12 lut 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakopanie zielonych odpadów ogrodowych

Post »

Część już poszła na kompostownik, który założyłem w sobotę. Bardzo podoba mi się pomysł z podwyższonymi grządkami. Czy miałyby one zastosowanie tylko pod kwiaty, czy uprawy warzywne również by się utrzymały?
_fox_

Re: Zakopanie zielonych odpadów ogrodowych

Post »

Del999 tylko weź pod uwagę że jeśli wrzucisz w jeden dół to po kilku latach się trochę zapadnie ;:108 posadziłem na takim miejscu drzewko owocowe i co , i zapadło się po 3 latach ;:223 pomimo że dół był zasypany 2 lata przed sadzeniem ;:306 Obecnie doszedłem do wprawy w tego typu rozwiązaniach ;:108
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zakopanie zielonych odpadów ogrodowych

Post »

Tak, podwyższone grządki sprawdzą się również w uprawie warzyw - tu na forum to ostatnio częsty temat.
Zielonym do góry!!!
del999
50p
50p
Posty: 95
Od: 12 lut 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakopanie zielonych odpadów ogrodowych

Post »

Zastanawiam się tylko jakie powinny być proporcje ziemia:"kompost" w takim boxie.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zakopanie zielonych odpadów ogrodowych

Post »

Wpuść do wyszukiwarki na tym forum "permakultura" albo "podwyższona grządka" - było już o tym naprawdę SPORO, szkoda tu wszystko przepisywać.
Zielonym do góry!!!
del999
50p
50p
Posty: 95
Od: 12 lut 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakopanie zielonych odpadów ogrodowych

Post »

Zrobiłem jedną tego typu podwyższoną grządkę. Zainspirowałem się technika o nazwie "hugelkultur" i na dno poszła duża ilość ściętych w ogrodzie gałęzi. Na wierzch już mniejsza warstwa zieleniny. Ostatnio jednak spotkałem się z opinią, że od takiego gnijącego drewna trawnik może chorować. Ja na tej grządce planuję uprawę warzywną. Jak oceniacie ten pomysł? Będzie coś z tego?
bategie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 kwie 2022, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakopanie zielonych odpadów ogrodowych

Post »

del999 pisze:Zrobiłem jedną tego typu podwyższoną grządkę. Zainspirowałem się technika o nazwie "hugelkultur" i na dno poszła duża ilość ściętych w ogrodzie gałęzi. Na wierzch już mniejsza warstwa zieleniny. Ostatnio jednak spotkałem się z opinią, że od takiego gnijącego drewna trawnik może chorować. Ja na tej grządce planuję uprawę warzywną. Jak oceniacie ten pomysł? Będzie coś z tego?
Świeże gałęzie zagazowują glebę, jeśli je sezonowano to trawnik nie powinien od nich gnić.

Prosimy o poprawną pisownię./K
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Zielone odpady działkowe

Post »

Metoda zakopywania chwastów w ziemi (zastępująca kompostowanie na pryzmie) bardzo mi się podoba. Zastanawiam się tylko, jak głęboko pod powierzchnią muszą być zakopane, żeby ponownie nie wyrosły. Powiedzmy, że w zakopywanym materiale trafi się kawałek korzenia mniszka lub innego agresywnego chwastu. Z jakiej glębokości chwast nie wyrośnie ponownie? Poza tym pewnie trafią się jakieś nasiona.
Jak głebokie dołki kopać :?:
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Zielone odpady działkowe

Post »

Wando
Uważała bym bardzo z chwastami wieloletnimi typu mniszek ,oset czy perz.
Wydaje mi się ,że nawet z głębokiego dołu są w stanie wyrosnąć.
My to co na kompost się nie nadaje wywozimy w miejsce ,gdzie chcemy drogę poszerzyć /jest spad/
Można też próbować wysuszyć i spalić później z bardziej suchymi odpadkami.
Wiem ,że to mało eko ,ale przy tej ilości co u nas....
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”