Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

Myślę, że to jest odpowiedni wątek do wklejenia tego linku, bo tematyka książki zahacza o tematykę wątku i w dość prosty sposób wyjaśnia podnoszone w wątku wątpliwości. Miłej lektury dla zainteresowanych.
David Bollier ? The Commons. Dobro wspólne dla każdego.
Obrazek
Ta książka jest licencjonowana na zasadach Creative Commons:
Uznanie autorstwa ? Użycie niekomercyjne ? Na tych samych warunkach 3.0
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

Nikt nikomu nie broni zbierać nasion na łące . W Indiach rosną protoplaści współczesnych ogórków a w Ameryce- pomidorów. I to jest dobro wspólne. Powstanie odmian uprawnych wymagało żmudnej pracy wielu ludzi by z tych dzikich roślin powstały nawet te, które dziś uważamy za odmiany historyczne. Odmawianie wynagrodzenia za prace włożoną w wyhodowanie nowych odmian ma być społecznie akceptowalne ?. Myślę, że dużo w takim podejściu jest cynizmu. Ci co odmawiają wynagrodzenia za włożoną pracę przez biologów czy hodowców sami nie przesuną nawet kamyka o 1 cm, jeśli nikt im za to nie da kasy.
To taki relatywizm moralny. Inni niech pracują za darmo. Ja- nigdy w życiu
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

Jeśli chodzi o ochronę/zachowanie starych odmian i ich dostępność, specjalne organizacje zajmują się tym. Są to w Stanach Zjednoczonych Seed Savers' Exchange, i w wielu innych krajach też istnieją, w Europie przede wszystkim w mniejszych krajach. Wiem o istnieniu w Austrii, w Czeskiej Republice, w Danii (jestem członkiem), Szwecji i w Norwegii. Natomiast chyba nie ma takiej organizacji w Niemczech ani w Wielkiej Brytanii, nie wiem o nich w krajach "romańskich". Właśnie takie organizacje mogą najskuteczniej zwalczać absurdalne przepisy unijne w tym zakresie i jest to ich obowiązek.
pozdrawiam, Gunnar
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

A tak na marginesie. Słyszę tu argument, że nasiona są wspólnym dobrem ludzkości. No to czemu w tej akcji uzależnia się dostęp do nasion od stażu i wniesionego wkładu ?. Coś mi tu nie gra.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

forumowicz, a co byś chciał, żeby Ci grało.

My w tym wątku nie mówimy o akcji naszej wymiany nasion. Akcja wymiany nasion to inna sprawa.
I został utworzony w tym celu oddzielny wątek, gdzie można zgłaszać swoje pomysły racjonalizatorskie w sprawie usprawnienia akcji.

My mówimy o przepisach jakie chcą poniektórzy wprowadzać w ogólnym dostępie ludności do nasion.

Ani nawet nikt nie dyskredytuje tu niczyjej pracy ( pracowników mających wkład w genetykę roślin),
jak nieustannie sugerujesz to wszystkim.

Tu wywiązała się jakaś dyskusja, ludzie chcą się wymienić poglądami, a Ty nieustannie mam wrażenie
szukasz dziury w całym. To mnie coś tu nie gra.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

jokaer pisze:My mówimy o przepisach jakie chcą poniektórzy wprowadzać w ogólnym dostępie ludności do nasion.
A o czym ja mówię ?.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

Myślę, że sam sobie doskonale odpowiesz na to pytanie.

I nie ma sensu odbijać słów jak piłeczki, bo nie jest to ani poważne,
ani nie wnosi nic konstruktywnego do dyskusji.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

forumowicz pisze:W Indiach rosną protoplaści współczesnych ogórków a w Ameryce- pomidorów. I to jest dobro wspólne. Powstanie odmian uprawnych wymagało żmudnej pracy wielu ludzi by z tych dzikich roślin powstały nawet te, które dziś uważamy za odmiany historyczne. Odmawianie wynagrodzenia za prace włożoną w wyhodowanie nowych odmian ma być społecznie akceptowalne ?.
Oczywiście że nie! Podobnie jak każdy może sobie wymyślić własny alfabet, protoplastów trzeba szukać w wyobraźni. A jak chcesz korzystać z alfabetu łacińskiego to płać korporacji. I nie jest to absurdalne, vide opatentowanie GESTÓW przez gugla.
Ochrona odmian wygasa po pewnym czasie i chodzi o to by móc z nich dalej korzystać. Inną kwestią jest czy nie powinno być państwowych ośrodków tworzących odmiany, które później byłyby dobrem wspólnym (opłacone z podatków prace, więc tantiemy należą się wszystkim).
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

Czytam waszą dyskusję i przyznam, że trochę się dziwię.
Ostatnio wszędzie czytam głosy kłócące się ze sobą, zamiast współpracy same kontrowersje.
Dziedzictwo nasion to wspólna światowa idea, nad którą pracuje wiele krajów, chociażby np. ostatnio pokazywana w TV skarbnica angielskich nasion w podziemnym bunkrze chroniona może nawet lepiej niż polityczne siedziby.
A co my Polacy mamy do powiedzenia w tym temacie..........chyba bardzo mało lub prawie nic.
Gdzie nasza baza nasienna,........ na forum ?
To chyba trochę za mało, skoro nasi rolnicy żyją tylko tematem ostrej ochrony roślin.
Czy w ogóle interesuje ich produkcja zdrowej żywności czy tylko jako takiej, dającej jak największe korzyści finansowe ?
Może od tego trzeba zacząć.
Oto co znalazłam w tym roku w necie - http://www.icppc.pl/antygmo/
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

Jestem rolnikiem i uprawiam ekologicznie, to nie jest sprzeczność :!:
Był polski bank nasion ale chyba zawiesił działalność (?), finansowany oczywiście z UE.

Prowadzę coś w tym stylu prywatnie, w nie hurtowych ilościach. Z powodu spraw prywatnych w tym roku słabiej. Dawałam ogłoszenia w różnych miejscach o tym, że szukam i chętnie odkupię nasiona dawnych odmian, ale odzew był znikomy. Dużo udało mi się zdobyć dzięki forum, tu jest najwięcej osób interesujących się tym. Może warto to jakoś szerzej wykorzystać?
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

;:63 na pewno warto. ;:215
Stare odmiany pomidorów są do zdobycia na tym forum, ale co z resztą ?
Inne warzywa i owoce też warto by odnowić.
Szukam aktualnie starych odmian ogórków.
Kiedyś widziałam taki bank starych odmian w necie, który nazywał się Cohabitat, ale nie wiem czy jeszcze działa.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

Znalazłam, był Lokalny Bank Genów w Pokrzydowie, ale od zeszłego roku nie miałam odzewu.
Gdyby ktoś jeszcze na forum był tym zainteresowany, może można by było zrobić jakieś regionalne poszukiwania dawnych odmian?
Udanych plonów.
Magda
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

http://www.ihar.edu.pl/krajowe_centrum_ ... nowych.php

Powodzenia.
Będzie potrzebne, żeby coś wyrwać.
Wiem, że do UK osobie prywatnej wysyłałi, to może i komuś z PL się uda.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”