Nasiona-zaprawianie,kiełkowanie, przechowywanie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2002
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Nasiona-zaprawianie,kiełkowanie, przechowywanie

Post »

A ja nie wiem kiedy kiełkować pomidory, bo rok inaczej mi wychodzi. Do gruntu po ogrodnikach dopiero sadzę. Marzec myślę, ale pewnie tak koniec, papryka wcześniej.
Zaprawiacie nasiona przed kiełkowaniem na wacikach? W tym roku zaprawiałam i kiełkowały bardzo długo...
AlicjaAnna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 28 sty 2011, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

Mnie się wydaje, że zaprawia się nasiona wysiewane do gruntu (jako ochrona m.in. przeciwgrzybiczna), a na waciki to nie jest konieczne. Kiełkowanie zachodzi w "czystych" warunkach, potem wysiewa czy też wysadza się kiełki do ziemi sprawdzonej.

Zresztą, Jola już Ci pisała wcześniej
jode22 pisze:Alyaa, na Forum na początku roku wałkowany był temat odkażania nasion, poczytaj przed nowym sezonem: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... nie+nasion .
Omawiano również temat przygotowania sadzonek i najlepszy sposób na szybkie i pewne kiełkowanie nasion: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a+wacikach , http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a+wacikach
Ja swoje nasionka siałam 24 marca i 1 kwietnia, wzeszły po 3-4 dniach, a pomidorki jadłam od połowy lipca - w gruncie. Tak, że to co piszesz o 4-6 tygodniach kiełkowania to dla mnie prawdziwy szok ;:oj .
Jeśli wysadzasz pomidory dopiero po 15tym maja, to kiełkowanie spokojnie 15-25 marzec, nie wcześniej.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4023
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

Nasiona pomidorów od dwóch lat zaprawiam w roztworze nadmanganianu potasu (jest taki wątek o zaprawianiu) i mi się to sprawdza (potem na waciki). Kiełkują kilka dni. W tym roku pomidory siałam w dwóch terminach - 24 marca i 1 kwietnia. Sadzonki z późniejszego siewu były prawie tak duże jak z wcześniejszego, ale mam wrażenie, że miały potem grubsze łodygi. Teraz już zawsze mam zamiar siać około 1 kwietnia ;:65 .
A roztwór nadmanganianu potasu odkaża nasiona, zabezpiecza przed chorobami wirusowymi i pobudza lepsze kiełkowanie.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2002
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

AlicjaAnna mi chodziło typowo teraz o zaprawianie na wacikach. Dwa poprzednie lata siałam do ziemi. W zeszłym roku pomidory skiełkowały po 3-4 dniach, w tym roku po kilku tygodniach. Dlatego teraz postanowiłam je kiełkować na wacikach czyli pod kontrolą.

jode22 to też spróbuję z nadmanganianem potasu, skoro tak szybko kiełkują.
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

Również wszystkie nasionka zaprawiam w nadmanganianie potasu.W br. tym środkiem zaprawiłem
też czosnek zimowy,a wiosną moczyłem dymkę. :wit
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4023
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

Ja zaprawiam w nim także bulwy mieczyków ;:333 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2002
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

Się teraz zastanawiam czy może on być stosowany z preparatami na śmietkę (w tym roku mi straszne szkody wyrządziła). Do pomidorów i papryki to nie będzie problemu, bo tylko on pójdzie, gorzej z ogórkami, fasolą, dymką, dyniowatymi. Chociaż dyniowate wykiełkuję w domu, więc śmietka roślin już nie ruszy, ale ogórki, fasola to z rozsady chyba nie bardzo ;(
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

Wprawdzie niszczy wirusy i prawdopodobnie bakterie,ale na pewno nie jest środkiem owadobójczym. :wink:
A jaki widzisz problem w przygotowaniu rozsady ogórka i fasoli?Taką rozsadę robię już od dawna.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2002
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

Ja nigdy nie robiłam, na necie wyczytałam, że nie powinno się robić, bo one nie lubią przesadzania. Dlatego tylko pomidory i paprykę robiłam rozsadę, ale po tegorocznym ataku śmietki zwątpiłam. Jeśli piszesz, że robisz to chyba też spróbuję, wtedy tylko dymka zostanie do zaprawienia na śmietkę.
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

Poczytaj tu,to jest nasz wątek.Wprawdzie jestesmy w innym temacie,ale mam nadzieję ,że nikt nie bedzie
miał pretensji.

Ogórek gruntowy - urawa z rozsady.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2002
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

Poczytam. U mnie się zawsze je do gruntu siało (już rodzice tak robili). Ale w tym roku już jestem dzięki forum o niebo mądrzejsza niż rok temu ;) Dziękuję.

forumowicz dziękuję za link, dodam do ulubionych, bo widzę tam sporo ważnych informacji jak dla mnie.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

Nie ma problemu uprawiać ogórek i fasolę z rozsady, tylko muszą być krótko trzymane w domu, max miesiąc.
pozdrawiam, Gunnar
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”