Nasiona-zaprawianie,kiełkowanie, przechowywanie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Przechowywanie nasion, opisywanie

Post »

Są też fajne plastikowe pojemniki na przyprawy z przegródkami. Myślę, że też by zdały egzamin. A są długie i mocne.

Ja używam też pojemników po lodach.
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przechowywanie nasion, opisywanie

Post »

Ja do tej pory trzymałam w drewnianym pudełku, ale widząc te segregatory to się chyba jednak zakochałam ;:306
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Przechowywanie nasion, opisywanie

Post »

Foxowa pisze:Są też fajne plastikowe pojemniki na przyprawy z przegródkami. Myślę, że też by zdały egzamin. A są długie i mocne.

Ja używam też pojemników po lodach.
Mam właśnie takie. Mam posegregowane w przegródkach na czas siania. Jeden na warzywa, drugi na kwiaty. I to w plastikowym pudle w garażu, bo mi myszy jesienią pożarły część nasion. Jak widać są wybredne i gustują tylko w niektórych gatunkach, a inne omijają.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Przechowywanie nasion, opisywanie

Post »

Moje pudełka z nasionami są w budynku gospodarczym i bywało, że grasowały tam myszy. Zrobiłam przy nasionach legowisko dla kota i mimo, że nie przebywa tam 24 godziny na dobę to śladu ich bytowania nie widzę i nie czuję. Poprzedniej zimy sąsiadce zeżarły wszystkie nasiona warzywne, zostały same łuski.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Przechowywanie nasion, opisywanie

Post »

anulab, nie wiem jaki typ odwyku Ciebie dotyczy. Z własnej , nieprzymuszonej woli czy z musu. Ja mam ten drugi, bardziej bolesny, bo nie ma jak się wymigać, uciec.Leczę w ten sposób, że udaję przed samą sobą że nic się nie dzieje, żadnych zmian. Rozglądam się za jakimś gdzieś zagonkiem, działeczką ROD. Są strasznie drogie. Na razie dysponuję kącikiem na kilkanaście krzaczków pomidorów i papryk łącznie, w pojemnikach. I na nic więcej.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Przechowywanie nasion, opisywanie

Post »

Nie czekałam całą zimę. Może w desperacji by zjadły i wszystko. Ale ewidentnie słonecznik, cukinia, dynia bardzo im podchodzi. A koperek, szczypiorek już nie. Niektóre rzeczy tak średnio. Kwiatki też lubią ;) Ale o ile groszek tak to groszek kwiatek już nie ;)

Działki drogie bo po tych zamknięciach ludzie chcą mieć jakiś skrawek zielonego, gdzie w razie czego mogą uciec. Bo w mieszkaniu w bloku, jeszcze z dziećmi to można kręćka dostać. Wszelkie mieszkania z ogródkami, domy też są poszukiwanym towarem i droższym niż w zeszłym roku.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przechowywanie nasion, opisywanie

Post »

Ja przechowuję torebki z nasionami w kartonowych pudełkach po butach. Większe ilości nasion dyni, cukinii, melonów w plastikowych butelkach po mleku, żaden robal ani gryzoń się do nich nie dobierze :uszy
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Przechowywanie nasion, opisywanie

Post »

:wit badziu , strasznie mi przykro , szkoda że daleko mieszkasz .
U mnie problem jest taki , że nasion mam dużo ,dlatego są w różnych
miejscach . Wrażliwe na przeterminowanie w zamrażarce , inne w chłodzie
w piwniczce , najświeższe przy moim biurku czekają na decyzje .
Poszukam naklejek we wskazanych sklepach .
Mam problem , że żal mi się rozstać nawet z nasionami roślin , które się nie
sprawdziły . ;:222
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Przechowywanie nasion, opisywanie

Post »

Mam problem , że żal mi się rozstać nawet z nasionami roślin , które się nie
sprawdziły . ;:222
Mam ten sam problem :( Chyba w tym roku wysieję gdzieś gdzie rzadko się kosi.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Przechowywanie nasion, opisywanie

Post »

Z tymi, które się nie sprawdziły rozstałam się 2 lata temu i teraz na bieżąco takie eliminuję, ale w pażdzierniku spakowałam więcej niż połowę swoich zasobów i wyniosłam na pobliskie ROD z załączoną prośbą o podzielenie się nimi z innymi zakręconymi. Z tego co mi zostało teraz wybrałam większą część do wydania, bo żal żeby się zmarnowały. W jakiś słoneczny lutowy dzień wyniosę je jak tamte ;:145 Póki co, to jak czytam i oglądam Wasze wpisy, wyciągam z nich co poniektóre, z nadzieją, że może jednak... :( Tak to przebiega mój odwyk. Stopniowo,niepewnie, nieprzewidywalnie.

Po masowych szczepieniach może coś się zmieni w cenach. Odłożone mam kilkanaście odmian z tych naj, wysieję ze 3 - 4 po 2 nasionka i zobaczymy co dalej.
jerry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 4 mar 2010, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przechowywanie nasion, opisywanie

Post »

anulab pisze::wit Dzięki waszym poradom zaczęłam oglądac artykuły biurowe ,
sporo nowinek jest .
Dobry pomysł z róóżnymi kolorami .
Nie mogę znaleźć np. małych naklejek by przykleić nazwę .

Aniu, jako małe naklejki można wykorzystać tzw. 'cenówki' sprzedawane na rolkach.
Mają ok. 1,5 cm na 2 cm i są w kilku kolorach, dość jaskrawych.
Poszukaj w sklepach papierniczych lub takich z opakowaniami.
Pozdrawiam
Jerry
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Przechowywanie nasion, opisywanie

Post »

Bardzo dobry nowy wątek. ;:333 Popieram jak najbardziej jego powstanie,będzie pomocny jak sądzę forumowiczom i zainspiruje ich do właściwego i uporządkowanego przechowywania swoich skarbów.Jedna podstawowa uwaga do wszystkich,jeśli już znajdziecie swój sposób przechowujcie swoje nasiona w domu w suchym miejscu.Nie może tak być że będą gdzieś w wilgotnym a co gorsza jakiekolwiek gryzonie będą miały do nich dostęp!!!

Z racji że w ostatnich latach bardzo dużo u mnie zaczęło wszelakich nasion lawinowo przybywać w 2018 roku zmusiło mnie to do do ich uporządkowania.
Ja przyjąłem metodę segregatorów i kopert oznaczonych alfabetycznie.Ułatwia to szukanie danej odmiany i skraca czas.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Koperty po lewej stronie już nowe czekają na kolejny segregator - osobny,gdyż tam znajdą się nasiona pomidorów od kolekcjonerów zza granicy.
Czas się zabrać do pracy bo jak widać na poniższym zdjęciu kolejne dilerki z nasionami z 2020 roku czekają.

Obrazek

Co jeszcze ważne i do czego wszystkich namawiam - prowadźcie notatki z wszelkich prac w warzywnikach i ogrodach.To się Wam naprawdę przyda.Ja takowe notatki prowadzę odkąd na poważnie zacząłem się zajmować warzywami,roślinami ozdobnymi i sadem a trwa to już 23 lata.


Obrazek

Obrazek

Mam nadzieję że to co pokazałem i napisałem Wam się przyda i skorzystacie z nich. ;:108
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przechowywanie nasion, opisywanie

Post »

O kurcze Szefuniu...tzn. Królu Malinowy przepięknie i czyściutko - tak jakby sterylnie ;:333 . Zapanować nad taka ilością nasionek to naprawdę jest sztuka warta podziwu. Ja sobie notuję co roczne terminy wysiewu w kalendarzu biodynamicznym. Obserwacja Złotego Globu jest moją pasją od młodzieńczych lat, którą wykorzystuję w uprawie wszelakiej. ;:3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”