Pielęgnacja starych drzew owocowych

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Ernrud, czy chodzi Ci dokładnie o ten ubytek? Co dokładnie mogłabym zrobić, żeby to jakoś zaleczyć?
Obrazek
ta jabłonka z innej perspektywy wygląda jakby ktoś ją tak robił z myślą o jakimś domku na drzewie czy coś, bo ta gałąź jest aż nienaturalnie wygięta, ale spróbujemy coś z nią zrobić
Obrazek


Mam jeszcze jedno pytanie, mam taką małą chyba czereśnię, 3 letnia, nie wiem dokładnie, bo karteczkę z nazwą zjadły mi psy. Drzewko też oberwało, bo odgryzły przewodnik i teraz porosły takie dziwne gałązki, czy jeszcze jakoś je poprzycinać? wszystkie, które wrastały do środka poobcinałam, skróciłam boczne pędy i te co się krzyżują i teraz wygląda tak:
Obrazek
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
chipis84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2016, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Witam.
od jakiegoś czasu mam działeczke na której jest kilka bardzo starych drzew i postanowiłem coś z tym zrobić,
ale nie zabardzo wiem jak:/
Niby troche poprzycinałem drzewka,ale baję sie za bardzo przyciąć,albo zniszczyć roślinki.
Może ktoś mógłby mi pomóc jak mam przyciąć te drzewka, poniżej zamieszczam zdjęcia jabłoni i gruszy.
Mam jeszcze kilka drzewek wiśni i śliwek,ale tego się chyba na wiosnę nie wycina,tylko po zbiórce owoców?
Jeżeli się mylę to prosze o poprawienie mnie i też zamieszczę fotki.

Obrazek
bardzo duża jabłonka,troche jużprzycięta


Obrazek
tą jabłonke już dosyć przyciąłem w zeszłym roku


Obrazek
ta jabłonka nieruszana od wielu lat


Obrazek
ta jabłonka to zielone jabłuszka, bardzo duże drzewo, również nieruszana od lat


Obrazek
troche młodsza i mniejsza jabłonka,również nieprzycinana


Obrazek
żółte jabłuszka,bardzo "mączniste"-drzewko nieruszane

Obrazek
również żółte jabłuszka,ale drzewo chyba jużna wyczerpaniu,zaczyna usychać

Obrazek
stara grusza, bardzo delikatnie przycięta w zeszłym roku


Obrazek
ta grusza również bardzo delikatnie przycięta w zeszłym roku


Obrazek
ta grusza dosyć przycięta w zeszłym roku,głównie ze środka oraz stare i grube "wilki"

Obrazek
ta jabłonka natomiast nie wiem czy to nie jest jakaś "dzika"?


Obrazek
ostatnia jabłonka,również w zeszłym roku dosyć przycięta,głównie ze środka
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

kaktusowe: Z czereśnią zapraszam tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=81614
Ogólnie ten wątek jest przeznaczony dla starych drzew owocowych. Czyli ziarnkowe 50+, a pestkowe powiedzmy 25+.
Chirurgia ubytku: wybranie próchna i szczepienie mostowe. Odpływów dla wody nie robimy, bo ubytek od spodniej strony pnia.

Potem zajmę sie drzewami z ostatniego postu.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Przepraszam, faktycznie rozpędziłam się z tą czereśnią, odnośnie chirurgii ubytku niestety niewiele rozumiem z tego co mi napisałeś, znalazłam pewną stronkę na której pisze, że są trzy rodzaje szczepienia mostowego, czy to znaczy, że mam to drzewo spisać na straty?

Podjęliśmy się też porządnego prześwietlenia drzew zgodnie z Twoimi wskazówkami, póki co tylko dwa bo pogoda się pogorszyła i wyszło nam to tak:

Jabłonka nasza najpiękniejsza: po wejściu na sam wierzch okazało się, że wisi tam sporo suchych gałęzi, wszystkie zostały odcięte, z usunięciem czopów czekamy do lepszej pogody, bo taka deszczowa aura nie sprzyja gojeniom się ran. Niestety znalazłam na tejże jabłonce uszkodzoną jeszcze jedną gałąź z którą nie wiem co zrobić. Konieczna jest "amputacja"?

Obrazek

uszkodzenie wygląda tak:
Obrazek

a to jest cała gałąź:
Obrazek
podejrzewam, że to od nadmiaru owoców, rokrocznie podpieramy właśnie tę gałąź, bo ugina się pod jabłkami.

Druga jabłoń ta mniej wymagająca też prawie skończona, zostały tak samo czopy do usunięcia. Niestety jedna gałąź była całkiem uschnięta i chora, dlatego też została obcięta. Teraz wygląda tak:

Obrazek
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
chipis84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2016, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Nikt nie pomoze w sprawie moich drzewek?zalezaloby mi zeby je przyciac zanim puszcza soki. Chociaz kilka drzewek na poczatek;)
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

CHIPIS 84 , cierpliwości pewnie nasz specjalista ERNRUD z pośpiechu przeoczył twój post na pewno się odezwie :wink: ja ci podpowiem że na start wycina się suche gałęzie .
baczek76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 sie 2014, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

W zeszłym roku kupiłem ogródek działkowi z m. in. taką oto gruszą. Czy wymaga ona uporządkowana? Jeśli tak to bardzo proszę o wskazanie miejsc cięcia? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Jałowców widocznych w lewym dolnym roku już się pozbyłem :) W zeszłym roku grusza była mocno zaatakowana przez rdzę i pod koniec kwietnia będę stosował oprysk. Przed opryskiem chciałbym przeprowadzić kosmetyczną wycinkę według waszej porady.
Obrazek
szejmas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 mar 2016, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czereśnia wysokie drzewo

Post »

Witam, przejalem w zarządzanie ogródek dzialkowy na którym mam blisko 30 letnia czeresnie o wysokości ok 8-9 metrów. Wysokość utrudnia zbiór owoców czy zabiegi agrotechniczne. Drzewo tak wyrosło bo nikt działki nie dogladal. Czy na tak wyrośniętym drzewie (3 konary po ok 40cm na rozgalezieniu) można obniżyć koronę przez jej radykalne cięcie?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Już jestem. Dłużej mnie nie było, bo sam ciąłem ile tylko się dało. Już podpowiadam.
kaktusowe: Radziłbym usunąć jednak tą gałąź. Jest narażona na złamanie. Jeśli jednak zależy Wam na niej to skróćcie ją chociaż. Krótko o szczepieniach mostowych; trzeba ściąć z obrzeży korony zdrowy, jednoroczny długopęd o długości o kilkanaście cm przekraczającej średnicę rany, nad którą ma być założony. Potem wszczepiamy "za korę" oba końce - poniżej i powyżej rany. Silnie dociskamy (najlepiej obwiązać o pień sznurem) i zamalowujemy np. funabenem, aby ograniczyć wysychanie.
chipis84: Odpowiem w następnym poście, bo dużo porad.
baczek76: Obniżyłbym ją trochę i koniecznie usunął tą pionową, ostro wyrastającą z pnia gałąź.
szejmas: Nie polecałbym radykalnego cięcia 30-letniej czereśni. Obniżyć owszem można, ale po owocach i raczej łagodnie.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Chipis84:
Masz rację z tym, że pestkowe gatunki lepiej ciąć po zbiorze. I wtedy też możesz się do nas zgłosić. :wink:

Pierwsza jabłoń jest dobrze ukształtowana, ale zbyt gęsta. Wystarczy przerzedzić gałęzie. Możesz posłużyć się poniższym przykładem:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=73746

Druga jabłoń: sam zamysł cięcia był dobry. Jedyny błąd to niewłaściwe miejsca cięć widoczne na pierwszym konarze. Poza tym korona jest ładna i luźna.

Trzecia jest wyjątkowo gęsta. Tutaj też warto ją zrobić wg przykładu prześwietlania.

Analogicznie jabłoń czwarta. Choć ją pewnie chciałbyś jeszcze trochę obniżyć?

Piąta wygląda na mocno niedoświetloną. Jeśli będziesz ją obniżał, nie usuń zbyt dużo, bo kompletnie zgubi pokrój.

Szósta - a jednak nieco ruszana. Przynajmniej z boków. Może się mylę, ale wygląda tak, jakby miała część suchych gałęzi. To od nich trzeba zacząć, a potem usunąć gałezie z wnętrza korony.

Siódma zdycha i widać to nawet w stanie bezlistnym. Ile to ma lat, że już usycha.. Pewnie 'Golden Delicious'.

Grusza jest jakby wielkim wyzwaniem. Trudne drzewo do wymodelowania. Trzeba przerzedzić ten wierzchołkowy gąszcz. Obniżyłbym też o 1/3.

Kolejna grusza też do obniżenia, bo widać że trochę niestabilna. Te gałęzie na dole do usunięcia po takim cięciu.

Następna. Stare i grube wilki usunięte, a w ich miejsce wyrosną młode wilki, bo zostawiłeś czopy. Takie fragmenty mogą też próchnieć i osłabiać konary. Raczej wystrzegaj się takiego sposobu cięcia. Większość tamtego konaru jest wygolona, a gałęzie są dopiero w końcowym fragmencie. Na całej długości i tak będą pojawiać się wilki, więc lepiej jest zawsze zostawić coś w strefie proksymalnej, bo drzewo chce mieć tam gałęzie i zawsze będzie do tego dążyć.

I jabłonka. Dzika? A co, nie owocuje? A kwitnie? Na dziką (Płonkę) nie wygląda.

Ostatnia już dosyć luźna, ale możesz obniżyć jeszcze ten przewodnikowy konar.


Ogólnie te drzewa wyglądają dość okazale. Na pewno unikaj zbyt silnego cięcia przy tych drzewach, które maja dobrze wyprowadzone szkielety. Tam tylko prześwietl. Mocniej poruszać piłą trzeba przy tych wyciągniętych gruszach.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Ernrud, dobrze, że jesteś! już się powoli martwiłam, bo tak długo Cię nie było ;:4 dzięki za pomoc, już mniej więcej wiem jak ma wyglądać to szczepienie mostowe :) drzewka swoje mam poprzycinane, dopiero na zdjęciach widać ile faktycznie zostało przycięte. Jutro, albo jak będzie deszczowo to wstawię fotki porównawcze, póki pogoda fajna to działam na swoim ogródeczku :)
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

No jasne, działajcie. Niedługo ja też wstawię tu jakieś porównawcze fotki z moich ostatnich dokonań. Chciałbym codziennie mieć czas, żeby zaglądać i doradzać, ale jak już kończę pracę to prawie padam z nóg. Poza tym ostatnio ciężko o czas, bo jeszcze szykuję się do międzynarodowej konferencji.. Marzec zawsze jest "gorący". :roll:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ziomek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 mar 2016, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Witam,
w zakupionym przeze mnie ogrodzie zastałem trzy jabłonie, chciałbym je jakoś przyciąć ale nie do końca wiem jak się za to zabrać. Byłbym wdzięczny za odpowiedź bądź zobrazowanie które gałęzie należy przyciąć

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”