Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
ms2pl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 sty 2016, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

poloszka pisze:witam

a jak wytnę żywotnik który ma obwód ma wys. 5 cm - 30cm i wykopie korzeń całkowicie, to jak mi później urzędasz udowodni że złamałem przepisy???

i odwrotna sytuacja...

Wyciąłem drzewo które ma obwód ma wys. 5 cm - 18cm i pojawi się urzedas na kontrole i będzie obstawał przy swoim, że drzewo miało powyżej 25cm na wys. 5 cm !!!!!
Pamiętaj o "życzliwych", teraz prawie każdy ma aparat w telefonie. Ja miałem sytuację taką że jak ścinałem (miałem pozwolenie) to w trakcie operacji do sąsiada przybyła pielgrzymka zabrać trochę ziemi na swoje ogródki ROD. Zapytałem czy mają zgodę właściciela i jak się zaczęli motać to dałem do zrozumienia żeby sobie stąd poszli.. no i poszli zawiadamiając co trzeba. Gdybym wtedy liczył na "dyskrecję" to miałbym kłopoty.
Choć przyznaję - nie koniecznie musieli być to właśnie oni.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

poloszka pisze: a jak wytnę żywotnik który ma obwód ma wys. 5 cm - 30cm i wykopie korzeń całkowicie, to jak mi później urzędasz udowodni że złamałem przepisy???
zakk pisze:Po wycięciu juz nic Ci nie udowodni.powinien taki urzedas przyjść po zgłoszeniu przez ciebie zamiaru wycięcia,zmierzyć drzewko i potem wydać decyzje na wycięcie -zgodnie z przepisami, po wycięciu nie ma co mierzyć.
Sprawa jest prosta. Kwestię tę reguluje:
art. 89 ustawy o ochronie przyrody:
3. Jeżeli ustalenie obwodu lub gatunku usuniętego lub zniszczonego drzewa jest niemożliwe z powodu wykarczowania pnia i braku kłody, dane do wyliczenia administracyjnej kary pieniężnej ustala się na podstawie informacji zebranych w toku postępowania administracyjnego, powiększając ją o 50%.

4. Jeżeli ustalenie obwodu usuniętego lub zniszczonego drzewa jest niemożliwe z powodu braku kłody, obwód do wyliczenia administracyjnej kary pieniężnej ustala się, przyjmując najmniejszą średnicę pnia i pomniejszając wyliczony obwód o 10%.

5. Jeżeli ustalenie wielkości powierzchni usuniętych lub zniszczonych krzewów jest niemożliwe, z powodu usunięcia pędów i korzeni, wielkość tę przyjmuje się na podstawie informacji zebranych w toku postępowania administracyjnego.
Kto, kogo będzie chciał oszukać? Warto będzie? Imho, dwie takie sprawy wygrałem.
1. Sąsiad doniósł - i było kilku świadków;
2. przypadkowa informacja, bezczelny właściciel (co spowodowało brak współczucia) i GOOGLE STREET + GEOPORTAL :D potwierdzające że w tym miejscu rosło takie a nie inne drzewo, o wymiarach ........

Podaję, pod rozwagę.
MagnetoX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 sie 2014, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Mam pytanie do Hosta.

Aktualnie staram się o wycinkę drzew. Drzewa to samosiejki i rosną na działce budowlanej. Aktualnie nie zamierzam tam nic budować ale chciałbym tą działkę oczyścić i zniwelować teren. Czy niwelacja terenu jest dla urzędnika właściwym argumentem czy raczej takich określeń się nie stosuje ? Dodatkowo chcę tą działkę ogrodzić aby inni ludzie nie wyrzucali mi tam śmieci lecz ogrodzenie koliduje z drzewami, które stoją na granicy (czyli na tą chwilę nie mogę go postawić).
ms2pl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 sty 2016, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

MagnetoX
Musisz pamiętać iż argument jest nie istotny. Traktuj to jak zgłoszenie, nikt nie pyta o twoje powody.
A twoje są wystarczające - nawet jeśli Inspektor się w luźnej rozmowie zapyta.
Zgodę otrzymasz bez opłat - warunek nie wycinasz drzew w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Warto zrobić szkic sytuacyjny rozmieszczenia drzew i zwymiarować ich położenie, tak żeby urzędnik nie musiał się zastanawiać czy daję zgodę na wycinkę konkretnych drzew (możesz też je ponumerować i oznaczyć w terenie - mi tak sugerowali, nie zrobiłem tego bo wybrałem się razem z nimi na wizję i wskazałem co trzeba).
Powodzenia :)
MagnetoX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 sie 2014, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Ok, ale tam we wniosku jest taki punkt: "Przyczyna usunięcia drzew lub krzewów". Czyli ten punkt zostawić pusty ? Mam zrobioną inwentaryzację terenu przez firmę, która się tym zajmuje. Oznaczyli wszystkie drzewa w terenie , sporządzili mapkę oraz pełną tabelę z gatunkami drzew i ich obwodami na wys. 130 cm.

Oczywiście nie prowadzę działalności gospodarczej a wycinka nie jest związana z zamiarem prowadzenia jakiejkolwiek działalności na tym terenie. W przyszłości chciałbym tam wybudować dom.
ms2pl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 sty 2016, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

A faktycznie, co gmina to inny wniosek.
Napisz że działka jest budowlana, zaś drzewa znajdują się w miejscach planowanej zabudowy i uniemożliwiają ci jej zagospodarowanie.
Jeśli chodzi o zabudowę to nie rozwijaj tematu tj. zabudowa to zarówno planowany budynek mieszkalny, gospodarczy, garaż, altana, studnia, utwardzenie terenu.
MagnetoX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 sie 2014, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Ok, a jeżeli będą chcieli projekt zabudowy jakakolwiek ona by nie była ? :) :?:
ms2pl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 sty 2016, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

U mnie nie chcieli, zresztą na jakiej podstawie mogą czegoś takiego żądać?
Jako inwestor masz prawo mieć plany i je realizować, etapem jest właśnie wycinka.
Masz również prawo plany te zmieniać.
Gdyby się upierali że walory przyrodnicze, ochrona krajobrazu (zależy co tam u ciebie w MPZP czy też studium kierunków rozwoju gminy), zobowiąż się do nasadzeń w tej samej ilości co wyciętych - to mocny argument, a z reguły coś tam zasadzisz w przyszłości w upatrzonym miejscu.
Ogółem nie obawiaj się tematu, bo zobaczysz że to idzie niemalże "z automatu" (o ile nie pomniki przyrody, natura 2000 itp.)
MagnetoX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 sie 2014, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Ok, dziękuję bardzo za odpowiedź.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Wniosek jest jeden wzór - ustawowy.

Drzewa do obwodu przy podstawie do 25 cm (8 cm grubości) można wycinać bez zezwolenia. Napisz po prostu powody które Cię nurtują.
MagnetoX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 sie 2014, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Witam,

Dostałem odmowę wycinki drzew ponieważ aktualnie nie zamierzam tam nic budować (wycinka będzie możliwa gdy będzie projekt zabudowy działki itd. więc już etap przed budową domu). Czy są na to jakieś przepisy, że nie mogę wyciąć drzew gdy nic nie buduję na tej działce ? Jak to jest bo powiem szczerze, że jest to troszkę dziwne, że jako właściciel nie mogę sobie tego wszystkiego uporządkować. Czy jest w ustawie ewidentnie jakiś przepis, który mówi o tym, że wycinka jest możliwa tylko przy realizowanej inwestycji ?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

A co napisałeś dokładnie w uzasadnieniu wniosku?
Działka jaki ma charakter i przeznaczenie - jest miejscowy plan na ten teren?
Od decyzji masz prawo się odwołać (w ciągu 14 dni) i niech to oceni SKO. Ty nic nie tracisz w wyniku tego.

Jest przepis, że Wójt wydaje zezwolenie. To wystarczająca podstawa do odmowy. Złożenie wniosku o zezwolenie, to nie zgłoszenie procesu wycinki. Więc jest podstawa do odmowy. Szczególnie jeśli powód nie ma merytorycznego uzasadnienia. np. powołujemy się na zagrożenie które nie istnieje czy na budowę której nie planujemy. To po co usuwać? Lepiej dwa razy odmówić niż raz się zgodzić,.
MagnetoX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 sie 2014, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Więc tak:
1. Jest miejscowy plan zagospodarowania terenu.
2. Jest to działka pod budownictwo jednorodzinne.
3. We wniosku napisałem coś takiego:
Planowane oczyszczenie działki z podrostu samosiewów drzew w celu przywrócenia jej stanu zgodnego z przeznaczeniem terenu, określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, umożliwiającego przyszłe zagospodarowanie działki. Obecnie planowane jest przeprowadzenie wycinek oraz wykonanie ogrodzenia terenu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”