Kora

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
pitereks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 lip 2011, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kora jako ściółka.

Post »

Witam wszystkich.
Mam pytanie techniczne jak zabezpieczyć korę przed wywiewaniem i ewentualnym wypłukiwaniem w czasie intensywnych opadów . Problem ten pojawił się gdy na świeżo założony skalniak zaczęło w nocy mocno padać i część kory "wypłynęła" na kostkę .
Może ktoś zna skuteczny sposób na taki problem. :roll:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kora jako ściółka.

Post »

Na skalniak nie daje się kory, ale żwir, albo tylko układa kamienie, większe, mniejsze i sadzi rośliny.
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kora jako ściółka.

Post »

Witam,
Potwierdzam poprzednią wypowiedź - kory także nie stosuje się na terenach pochyłych (np. skarpach). W takich miejscach w zamian stosujemy specjalne folie a w otworach sadzimy rośliny. Ponadto dużo roślin zwartych - okrywowych zabezpiecza osuwanie się ziemi / ściółki, a także przy dużych nachyleniach można stosować murki oporowe niwelujące spadek.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Trawka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 25 lut 2013, o 07:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kora

Post »

Witam,mam zamiar kupić korę, i tu pada pytanie, worek 80L na ile starcza metrów ? :) Z góry dziekuje
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Kora

Post »

1,2 m :wink:
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kora

Post »

Zależy jaka kalibracja i jak się sypie :wink: :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Kora

Post »

Najdrobniej zmielona i oszczędne sypanie ;:124
Trawka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 25 lut 2013, o 07:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kora

Post »

No tak będe sypać aby przykryt folie która wyłoze najpierw przed wysypaniem kory,zeby chwasty mi nie rosły :D To jeśli 80L=1.2M, czyli jak kupie 5 worków to będe mieć na 6metrów ;) a dom ma 10 metrów długości :/ U nas ceny kory strasznie duze bo zycza sobie 12 zł za worek 80L,a w internecie widziałem worek 80L za 5 zł :/
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Kora

Post »

cena kory nie jest brana z kosmosu. Wynika raczej z jej jakości oraz wyglądu.
Kora, która kosztuje 5pln za 80L to prawdopodobnie coś podobnego do kory, pomieszane z piaskiem oraz pełne syfu i robactwa.
Wszystko to wpływa następnie na wzrost i zdrowie roślin.

Taka najtańsza kora jest często drobno-mielona co oznaczą w praktyce, że po roku nic z niej nie zostanie - połowę wywieje wiatr a druga połowa się rozłoży.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kora

Post »

Nie zgodzę się z Tobą.Ceny są wzięte z kosmosu, bo i jest ogromny popyt.
Co do kory musi być przekompostowana ze żwirem i innymi dodatkami.Kora świeża /a taka można po znajomości dostać z zakładów produkujących papier i tekturę / podczas kompostowania pobiera azot , jest nieodkażona .I dodatkowo oprócz patogenów ma wysoką temperaturę jaka wytwarza się podczas rozkładu .
Kiedyś rozrzucałem taką na ogrodach, ale ludzie nie dadzą sobie przetłumaczyć .Gorąca aż paruje , patogeny i zrobią się takie potem chipsy :lol: i się łamie .
Każdy niech robi tak jak mu pasuje, a ja wychodzę z założenia jak się komuś nie da przetłumaczyć ,,nie mój cyrk i nie moje małpy '' :lol:

Podobnież obornik , przesyp go żwirem na przemian jak hamburgera albo chociaż drobną trociną.Inna będzie konsystencja .Trocina również pobiera azot /jak każda materia podczas rozkładu / nadmiar azotu z obornika zostanie zaabsorbowany przez trociny .Skraca sie czas kompostowania , inna konsystencja, pulchna, sypka, lepiej trzyma wilgoć /niż sam humus z obornika / i do tych plusów dodaj jeszcze kwestię ekonomiczną masz więcej materii organicznej . Same plusy / minus ? musisz sie trochę namachać łopatą :lol:

Fachowo zrobiona kora ? Przerzucana i mielona przez podobną maszynę do rozrzutnika obornika tylko ma większe łapy z tyłu - idzie dalej żwir, wapno lub dolomit i tajemnica patentowa zakładu :;230
Kalibracja kory zależy też od wieku sosny .
A te sekwoje się kończą, bo nie urosną w rok czy dwa.

Podobnież robi się podłoża.Torf to nie wszystko, a ludziska myślą że jak czarne to jest super .Tia te czarne to samo jak jest to sie zbryla , nie trzyma wilgoci , wywiewa i drogie ogólnie mówiąc porażka.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Trawka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 25 lut 2013, o 07:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kora

Post »

O.o dobrze wiedzieć :D Ale faktycznie kore moze mi wywiac z tym miejscu bo bedzie to pod domem :D
qvo83
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 maja 2014, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kora

Post »

Witam serdecznie.
Chciałbym podsypać nowe nasadzenia korą ozdobną ale nie wiem ile mam jej kupić :). Wielkość terenu do podsypania to 23m x 1,5m, kora pakowana jest w 50 l worki.
Z całego serca dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: kora ozdobna

Post »

Średnio cienko z 80L masz 1m kw.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”