Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Przesadzałam niedawno Dendrobium phalaenopsis i zdziwilo mnie to, że korzenie były wrośnięte w duży drewniany okrągły (kokosowy?) klocek, cały nasiąknięty wodą jak gąbka. Rozłupywałam go po kawałku i usuwałam, bo tak nakazywała mi intuicja, ale intuicja mogła mnie zawieść, bo wprawdzie mam storczykowe doświadczenie, ale tylko falenopsisowe. Sporo korzeni oczywiście oderwało się. Czy spotkaliście się z takim klockiem?
W najbliższym czasie będę przesadzać Dendrobium nobile, pochodzące być może od tego samego producenta i boję się, że, że rośliny mogą być posadzone w ten sam sposób.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Też z czymś takim się już spotkałam i właśnie trzeba było zrobić to co uczyniłaś. Właśnie miałam to przy Dendrobium.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Dziękuję za potwierdzenie, że nie zrobiłam jakiejś głupoty, bo już zaczęłam mieć wątpliwości i planowałam w przyszłości zostawić to drewienko, gdyby się trafiło. Nie byłoby problemu, gdyby było suche, ale to było jak gąbka.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Wszystko to, co dłużej trzyma wilgoć zwłaszcza wokół trzonu storczyka jest niepożądane. Podobne do tego tzw. korki torfowe można spotkać często w przypadku falenopsisów. W dłuższej perspektywie czasu może spowodować gnicie trzonu i korzeni przy nim.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 116
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

norbert76 pisze:W dłuższej perspektywie czasu może spowodować gnicie trzonu i korzeni przy nim.
Niestety miałam okazję przekonać się sama, jak wiele szkody może wyrządzić taki "korek". Udało się, ale kosztowało mnie to sporo uwagi i nerwów (zależało mi bardzo na tej roślinie).

Generalnie zauważyłam, że podłoże w jakim rośną falenopsisy (co do innych storczyków nie mam doświadczeń w tym zakresie), bardzo mocno uzależnione jest od warunków, jakie jesteśmy w stanie roślinie zaoferować. Wiele osób uprawia swoje ćmówki w sphagnum. Ja nie przepadam za tym podłożem, stosuję go w przypadku niedomagających roślin i tylko wtedy, gdy mogę je ustawić w swoim "storczykarium" (czytaj: akwarium), gdzie mają odpowiednio wysoką temperaturę. Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że sphagnum mocno chłonie wodę a ja należę do osób, które lubią moczyć swoje storczyki. Dlatego u mnie lepiej się sprawdza orchiata, lub inna kora o odpowiedniej granulacji. Rośliny mają czas żeby przeschnąć, a ja bez problemu mogę obserwować ich korzenie, co też jest nie bez znaczenia.

Widzę także, że nawet doświadczeni, zawodowi hodowcy, eksperymentują w tym zakresie (myślę o podłożu) i co jakiś czas dodają weryfikują swoją wiedzę na ten temat.
Podzielam opinię Norberta w omawianym problemie i też uważam, że tego "korka" lepiej się jednak pozbyć. Faktycznie przetrzymuje bardzo dużo wody i to prawda, że korzenie wokół niego są narażone na zalanie.

Najdziwniejszym podłożem w jakim trzymałam storczyki było epiweb. Fajne to było, korzeniom nie groziło zalanie a jednocześnie była odpowiednia wilgotność, ale jak potem przesadzałam rośliny to razem z tym podłożem, bo korzenie po prostu w niego wrastały. Trochę to było kłopotliwe.

Nigdy nie próbowałam natomiast trzymać roślin w podłożu z suszonych korzeni paproci, w Japonii jest dość popularne, ale w wielu krajach odchodzi się od niego z uwagi na ochronę środowiska.
Awatar użytkownika
Justyna96
50p
50p
Posty: 52
Od: 5 mar 2019, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Cześć, mam wyjątkowo głupie pytanie i aż wstydzę się tutaj napisać :oops:

Mam storczyka miniaturkę i dopiero dzisiaj z racji, że mam trochę wolnego czasu zaczęłam czytać o storczykach trochę więcej. Jak się okazało coś w czym aktualnie znajduje się storczyk, chyba nie jest dla niego odpowiednie. Kompletnie nie znam się na podłożach i dopiero raczkuję w tej tematyce.
Środek wygląda tak:
Obrazek

Sęk w tym, że skoro jest to miniaturka, jej przezroczysta doniczka jest naprawdę niewielka nie opłaca mi się kupować całego worka podłoża dla storczyków, bo nie miałabym co z nim zrobić. :(
Przeglądając różne strony wyczytałam, że takie podłoże najczęściej zawiera włókno kokosowe, keramzyt, jakąś korę.
Z racji tego, że jestem typem chomika, kilka lat temu przechowywałam w niewielkim pudełku łupinę kokosa (bo a nuż się przyda ;:224 ) Czy taka łupina mogłaby zastąpić włókno, albo korę kokosową? :oops: Oczywiście pomieszałabym to z keramzytem, który mam.
Posiadam też resztki ziemi do kaktusów/sukulentów i palm, ale one chyba mi się w tej sytuacji do niczego nie przydadzą. ;:218
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

A jakiej wielkości masz ten keramzyt?
Taki ogrodniczy może być za duży.

Jednak chyba będziesz musiała kupić jakieś podłoże.
Grzegorz
Awatar użytkownika
Justyna96
50p
50p
Posty: 52
Od: 5 mar 2019, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

8 - 16mm
Kupiłam dzisiaj w LM, bo potrzebowałam do palmy i trochę mi go zostało.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Kup na allegro jednolitrowy woreczek kory śródziemnomorskiej o frakcji 6 - 9mm. Będzie o wiele lepsze niż wspomniana wyżej przez Ciebie mieszanka. Keramzyt będzie za duży, a kawałki kokosa również niespecjalnie się będą nadawać.
Do tego czasu oczyść korzenie ze starego podłoża, storczyk może parę dni pozostać poza doniczką, zdążą przeschnąć bo są ekstremalnie mokre.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

To podłoże, które miał Twój storczyk sphagnum mech torfowiec i takie podłoże również się stosuje do uprawy storczyków.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Tak, tylko trzeba mieć doświadczenie w uprawie storczyków. W spagnum bardzo łatwo przelać, zwłaszcza jeśli będzie zbyt zbite, a doniczka będzie bez wystarczającej wentylacji. Na początek najlepsza będzie sama kora.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Justyna96
50p
50p
Posty: 52
Od: 5 mar 2019, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Za radą - zamówiłam dzisiaj na allegro litrowy woreczek kory śródziemnomorskiej.
Pozbyłam się również tego całego spagnum i ujrzałam taki obraz:
Obrazek
Dopóki nie przyjdzie nowe podłoże zostawię go w pustej doniczce. Jeżeli dostawca wyśle paczkę jutro, we wtorek powinna już być u mnie.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Nie jest źle, korzenie bardzo ładne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”