Cytryna - cięcie, przycinanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Przede wszystkim problem leży w nieprzepuszczalnym podłożu, stąd przelanie (pomijając zbyt regularne podlewanie - w przypadku tych roślin trzeba pozwolić przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża przed kolejnym podlaniem). Żadnych roślin doniczkowych nie sadzimy do samej ziemi uniwersalnej tylko do mieszanki ziemi i rozluźniacza czyli żwirku albo perlitu. Więc pierwsze co trzeba zrobić to wymienić podłoże sprawdzając stan korzeni.
Dwa, Cytrusy wymagają określonych warunków uprawy. W okresie jesienno-zimowym trzeba zapewnić chłodne stanowisko - najlepiej do pierwszych przymrozków trzymać na zewnątrz (w tym roku oczywiście nie ma to już sensu), albo zapewnić doświetlanie oraz podwyższoną wilgotność powietrza, czyli nawilżacz.
Gdy nie masz możliwości żeby zapewnić temperatury nie wyższe niż około 10 - 12 stopni, to zwłaszcza w obecnym stanie dobrze zapewnić drugą opcję (lampa powinna zainicjować wypuszczenie nowych liści). Oczywiście pierwsza, zakładając że stan korzeni jest w miarę ok., może również być - wtedy na liście po prostu poczekasz do wiosny. Grunt żeby gałązki były cały czas zielone.

Zacznij od lektury tego wątku: viewtopic.php?f=19&t=116300


Z cięciem musisz poczekać dopiero do następnego sezonu wegetacji czyli do wiosny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Czym konkretnie doświetlać?

Nie korzystamy z opcji cytatu odpowiadając bezpośrednio pod postem do którego się odnosimy.
bab...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Mamy obszerny wątek poświęcony doświetlaniu, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki...

viewtopic.php?f=19&t=48848&hilit=Do%C5%9Bwietlanie

Miłej lektury.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Nie znalazło nic pod cytrus, a zanim przeczytam 30 stron komentarzy to minie zima :/ a i tak nie wiem, która opcja,by pasowała do cytrusów. Pewnie szybciej będzie po prostu napisać czym się doświetla, jak już się o tym piszę i jest to sprawdzone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Cytrus to taka sama roślina, jak każda inna...

Wystarczy przeczytać chociażby kilka, kilkanaście ostatnich stron.
Ten wątek dotyczy wyłącznie cięciu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
xandy90x
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 lut 2023, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Witajcie ogrodnicy i ogrodniczki XD To mój pierwszy post więc witam się z Wami serdecznie. Przychodzę z zapytaniem: Mam cytrynę z pestki, dwie sztuki razem w doniczce, rosną sobie około 2 lata, ani razu nie przycinana. Zauważyłem, ze w ostatnim roku mocno poszła w górę, ale liście na dole opadają, boje się, że będzie wysoka i goła. Podpowiedzcie, czy i w jakim miejscu ją przyciąć?

Pozdrawiam!
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Poczekaj jeszcze z miesiąc i dopiero wtedy tnij o połowę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kotecek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 lip 2022, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Cześć!
Moje pytanie nie do końca w sprawie cięcia, co może bardziej wyrównania rozkwitu cytryny po jednej ze stron. Wydaje mi się, że ten wątek najbardziej pasuje do mojego problemu.
Okno mam niestety ustawione od strony zachodniej, więc dociera do niej nie tak dużo słońca jakbym chciał.
Z tego powodu cytryna mocno puściła pędy z jednej strony, natomiast jest zupełnie goła z drugiej.

Co robić w takiej sytuacji? Przycinać do skutku, aż z braku innych opcji puści pędy po gołej stronie? Może pozwolić na utratę liści i w tym roku obrócić ją o 180 stopni?
Da się ją jeszcze jakoś uformować, czy pogodzić się z kształtem krzaczka? :D

Dodatkowe pytanie nie do końca związane z przycinaniem, ale ogólnie z drzewkami cytrusowymi:
Cytrynę przesadzałem w zeszłym roku do większej doniczki, czy zerkając na zdjęcie sugerujecie aby w tym roku również ją przesadzić? Muszę przyznać, że dość mocno wystrzeliła w ostatnim sezonie.
Dodatkowo udało mi się znaleźć w sklepie pomarańczę i kumkwata - myślicie, że warto przesadzić je od razu, czy może lepiej potrzymać w oryginalnych doniczkach przez pierwszy rok?

Dorzucam zdjęcia, żebyście mogli ocenić jednostronny rozrost cytryny i stosunek wielkości drzewek do rozmiaru doniczek cytryny i pozostałych cytrusów.

Dzięki za pomoc!

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

1. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie.
2. Podłoże jest beznadziejne, nie sadzi się do samej ziemi uniwersalnej tylko do mieszanki ziemi i rozluźniacza czyli żwirku albo perlitu.
3. Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, a nie samej rośliny.
4. Trzymasz na parapecie?

Dużo informacji znajdziesz tutaj: viewtopic.php?t=1366&hilit=Cytrusy
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kotecek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 lip 2022, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Odpowiadając bezpośrednio nie cytujemy. Iwona

1. Ok, zrobię to przez weekend, bardzo dziękuję za radę.
2. Ciężko mi coś powiedzieć, to miała być "gotowa do przesadzania mieszanka" ze sklepu.
3. Czyli bez wyjęcia z doniczki się nie obejdzie. Jeśli zdecyduję się na przesadzanie, to na pewno uwzględnie żwirek/perlit.
4. Tak, trzymam na parapecie w najbardziej nasłonecznionym miejscu w mieszkaniu. Planuję w tym roku wystawić na balkon (w zeszłym trochę się bałem pogody, bo krzaczek nie był zbyt rozrośnięty). Dalej zastanawiam się nad obróceniem rośliny, aby nasłonecznić ją z drugiej strony.

Dziękuję za linka, czeka mnie 55 stron lektury :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

2. Nie sadzi się roślin do gotowych mieszanek ze względu na to że najczęściej mają zbyt małą ilość rozluźniacza.
3. Nie obejdzie się. Przesadzenie to konieczność, a nie zastanawianie się chyba że chcesz żeby roślina wylądowała w śmietniku.
4. Obracać możesz cyklicznie raz na jakiś czas co powiedzmy około 45 stopni. Roślina wtedy nie powinna tego odczuć jakbyś obrócił o 180.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kotecek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 lip 2022, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

2. A czy teraz podczas przesadzania lepiej pozbyc sie starej ziemi (albo chociaz z grubsza otrzepac) czy lepiej nie ruszać systemu korzeniowego i jak popelniłem błąd, to trudno i po prostu przełożyć całość do nowej doniczki i wolne miejsce uzupełnić już poprawną ziemią? Jakaś konkretna proporcja się sprawdzi? W internecie tego sporo, w wątku który podesłałeś jest raczej umowne stwierdzenie, że ziemia powinna być mocno przepuszczalna. Nie dotarłem jeszcze do końca, póki co przeczytałem koło 15 pierwszy stron i bardzo luźno przewertowałem inne.
3. Jasna sprawa, myślałem, że może da się to ocenić po rozmiarze samej rośliny. Jutro ogarnę temat.
4. Właśnie o to mi chodziło, docelowo przekręcając ją do poziomu 180 stopni względem początkowego położenia.

Zboczyłem dość mocno z głównego wątku, następne posty zamieszczę w podlinkowanym przez ciebie temacie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Trochę rozluźniasz bryłę korzeniową.
Proporcja ziemi do żwirku/perlitu 3:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”