Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
malinka25
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 21 paź 2008, o 09:53

Re: zasuszony fiołek pomocy !

Post »

dziękuje za rady :D po obcinam żółte liście i poczekam troche co z tego będzie jak nic to moze faktycznie oskubie bulwe i przezimuje. pozdrawiam ;:79 ;:112
każdy dzień daje nam nowe szanse :)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: zasuszony fiołek pomocy !

Post »

Droga malinko, na naszym forum używamy wielkich liter na początku zdania, znaków przestankowych, polskich liter... i w ogóle stosujemy zasady pisowni, tak z uprzejmości i szacunku dla innych forumowiczów czytających nasze posty... I z szacunku dla naszego języka polskiego...
Miło by było, gdybyś i ty pisała poprawnie, bo na pewno jesteś w stanie ;:100
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Yanaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 sie 2011, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Cyklamen (Fiołek alpejski) jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Niedawno kupiłam 4 mini cyklamenki (chyba bulwowe, widać cebulkę w ziemi), stoją u mnie na balkonie, staram się umieszczać je w cieniu, jednak mam okna południowe, i na balkonie często jest ciepło, zresztą w mieszkaniu też - w lato temp. nie spada poniżej 25, no chyba że jest b. zimne lato. Pierwszy tydzień po kupieniu było w miarę ok, jednak łodygi z kwiatkami miały tendencję do oklapywania. Dziś oklapły ewidentnie, oraz znalazłam żółte liście które już ukręciłam. Czemu? Czyżby się u mnie ugotowały? Zwisające kwiatki powinnam też ukręcić bo to znak że już przekwitły? aha, każdy cyklamen ma po jednym pałąku z kuleczką na końcu - to torebka z nasionkami?
Co mam zrobić, żeby roślinki odżyły? Chciałabym, żeby łodygi z kwiatami rosły "strzeliście" jak od razu po kupieniu, a nie rozłaziły się każda w swoją stronę. Czy mogę w jakiś sposób uzyskać taki efekt?
Ponieważ to moje pierwsze cyklameny to nie mam bladego pojęcia czy ten stan to norma czy już stan chorobowy. Proszę o porady, z góry dziękuję!

Cyklamenki po kupieniu (z bromelią w tle) :

Obrazek Obrazek

i dziś:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Cyklamen- jak mu pomóc?

Post »

chyba bulwowe, widać cebulkę w ziemi)
Każdy cyklamen ma bulwę, a cebula to taka roślina, która sprawia że podczas krojenia lecą łzy ;)
Myślę, że ta bromelia jednak jest na pierwszym planie, a nie w tle :;230 :;230

Patrzcie jaki piękny opis użytkownik Czarodziej_ dał nam na forum: :D
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=4111
A w nim:
Przekwitłe kwiaty i żółknące liście należy natychmiast wyrywać u nasady. Nie dopuszczać do tworzenia się nasion. Przestrzegać warunków uprawy, aby rośliny nie chorowały, gdyż rzadko wracają do zdrowia.
oraz
Kilka tygodni po kwitnieniu, gdy liście zaczną żółknąć, należy stopniowo ograniczać podlewanie, aż bulwy wejdą w stan spoczynku, i pozostawić doniczkę w miejscu chłodnym i ciemnym przez około trzy miesiące( może to być dolna szuflada lodówki w mieszkaniach w blokach gdzie nie mamy możliwości naturalnego spoczynku cyklamena). Po okresie spoczynku sadzimy w kwaśne próchniczne podłoże, pozostawiając połowę bulwy na powierzchni. Trzymamy w miejscu nieco zacienionym i jeśli to możliwe - w temperaturze 8-10°C do czasu pojawienia się pierwszych liści. Nawożenie rozpocząć po około miesiącu od wsadzenia bulw w nową ziemię i doniczkę
.
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Yanaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 sie 2011, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cyklamen- jak mu pomóc?

Post »

Oj tam, oj tam ;) Dzięki za linka, bardzo przydatny :)
Żółte liście i koszyczki z nasionkami usunięte, okazało się że moje cyklamenki to straszne pijaki! Tego samego wieczoru co napisałam post wypełniłam na próbę po pół osłonki wodą, mimo że w ciągu dnia już raz dostały. Następnego dnia stały na baczność i wszystko było wypite :) Być może mój balkon jest zbyt tropikalny dla cyklamenow, ale z taką częstotliwością to mi tylko surfinie piją. Teraz daję im więcej wody i jest ok. Dostały też trochę nawozu w płynie. Bałam się, że przedobrze z wodą, ale jak do tej pory jest nieźle, jak za długo stoi woda to odlewam ale zazwyczaj piją wszystko :shock:
Fotka z dziś:
Obrazek
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Cyklamen- jak mu pomóc?

Post »

No teraz się ładnie prezentują :D
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
zielono_mi
50p
50p
Posty: 71
Od: 4 paź 2011, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: GTC

Re: Cyklamen- jak mu pomóc?

Post »

Cyklamenki bardzo ładne, moje też pijaki straszne :). Pozdrawiam!
magja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 lis 2011, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cyklamen-problem

Post »

Mam od mniej więcej tygodnia cyklamen w doniczce. Roślina w momencie zakupu miała kilka kwiatów i sporo pączków. W tej chwili z tych pączków rozwijają się kwiaty, ale są one małe i znajdują się poniżej poziomu liści. Dodatkowo ich łodyżki są powykrzywiane i nie trzymają się prosto tak jak łodyżki kwiatów, które były rozwinięte w momencie zakupu.
Cyklamen jest podlewany raz dziennie do podstawki, stoi na parapecie okna północnego w najzimniejszym miejscu jakie mogę zapewnić ( 19-20 stopni)
Czy ktoś może zna przyczynę? Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Cyklamen-problem

Post »

A w jakiej ziemi rośnie?
magja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 lis 2011, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen-problem

Post »

Tego niestety nie wiem. W takiej w jakiej był zakupiony. Nic z nim w tym względzie nie robiłam. Jestem początkującym " hodowcą".
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Cyklamen-problem

Post »

Więc stawiam na to, że zaczynasz przelewać roślinkę. Po pierwsze, brak w doniczce drenażu, który jest niezbędny, by nadmiar wody nie prowadził do gnicia korzeni. Po drugie, cyklamen rośnie sobie radośnie zapewne w torfie, który na długo wilgoć gromadzi i utrzymuje. Ziemia powinna być przepuszczalna, z dodatkiem perlitu, żwirku, drobnego keramzytu itp... Po trzecie, podlewanie codziennie to zdecydowanie za często.
Co prawda jest to roślinka dość wrażliwa, ale radzę jak najszybciej przesadzić do właściwej ziemi, zanim bulwa zgnije.
magja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 lis 2011, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen-problem

Post »

No tak, ciężko uzyskać właściwe wiadomości dotyczące tego jak często podlewać. Jedni twierdzą, że w okresie kwitnienia nawet kilka razy dziennie, inni, że co 3 dni.
Pomyślałam, że może przelewam, ale mój cyklamen wypija to co mu wleję do podstawki w przeciągu chwili.
Dzięki za radę, może spróbuję ograniczyć lekko podlewanie i zabrać się za przesadzanie, chociaż mam stracha, bo nigdy tego nie robiłam.
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Cyklamen-problem

Post »

To torf wypija wodę z podstawka (działa jak gąbka), a nie roślina. Wybij kwiatka z doniczki, wykrusz tyle ziemi, ile się da (przy okazji sprawdzisz bulwę, powinna być twarda). Ziemię (nową) wymieszaj z czymś, dzięki czemu będzie lżejsza i przepuszczalna. Na dno doniczki wsyp gruby żwir albo keramzyt, jako drenaż, warstwa nawet ze 2cm. I tyle :D I podlewaj dopiero, gdy łodyżki kwiatków zaczną nieco się przechylać. Średnio raz na trzy dni, do podstawka. Jak przekwitnie podlewaj nie częściej niż raz na tydzień.
I nie wolno go zraszać. Co prawda potrzebuje wilgotności powietrza, ale lepiej poustawiać pojemniczki z wodą dookoła, albo podstawek wypełnić keramzytem, który byłby stale wilgotny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”