Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
sabina_a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 28 kwie 2009, o 17:36

Post »

czy to podłoze się nadaje? W nim poprzednio rósł ten storczyk. Czy raczej powinnam przesadzic go do nowego?
Obrazek
Czy traktować go Asahi SL?

pozdrawiam
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Storczyk rwie się do życia co widać po przedłużaniou się korzeni, ale:

- ustaw go po przesadzeniu w bardziej nasłonecznione miejsce bo ciemna fioletowa barwa liści Swiadczy o niedoborze światła.
- zacznij używać wody z niską zawartością kamienia i soli mineralnych (skutek widać na nalocie na roślinie i nalocie którym pokryte jest stare podłoże)
- storczyk nie wymaga reanimacji
- roślina nie wymaga także zastosowania Asahi SL, lecz jeśli uznasz, że jest to wg. Ciebie konieczne możesz to zrobić.
- wstaw storczyka do wody z sokiem z cytryny na 30 minut
- kup nowe podłoże do storczyków (grube by szybko przesychało jeśli masz zamiar go trzymać w miejscu gdzie nie będzie dość dużego oddziaływania promieni słonecznych a co za tym idzie ciepła, lub średniej grubości jeśli będzie doniczka wystawiane na działanie promieni słonecznych mocniej przez co podłoże może wolniej przesychać.
- do doniczki na dno daj 2centymetrową warstwę keramzytum, a resztę obłóż podłożem
- nigdy nie odcinaj liści. Są dla storczyka magazynem wody i substancji odżywczych, to stamtąd storczyk czerpie siły by móc rosnąć dalej
- roślinę tak obsyp podłożem by nowo rosnące korzenie byłu ok. 0,5 cm pod górną warstwą podłoża.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

volcowitch, ze wszystkim się zgadzam, ale nie z tym

- ustaw go po przesadzeniu w bardziej nasłonecznione miejsce bo ciemna fioletowa barwa liści Swiadczy o niedoborze światła.


Kilka moich stoi na oknie południowo-zachodnim i tych właśnie liście, szczególnie tych kwitnących w ciemniejszych barwach dostają pod wpływem światła bordowego odcienia liści. Inne, identyczne stojące na innych parapetach tego barwnika nie mają.
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Widać, że ma niedobór światła również po najmłodszym lecz w pełni wykształconym liściu. Jest trąbkowaty/lejkowaty, wąski - to typowy objaw niedoboru światła. A barwa liści ciemniejsza to typowe w gatunkach bogtanicznych, u hybryd bywa z tym różnie.
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1422
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

Sabinko witaj na forum :wink: Czy moge wiedziec jak dlugo masz tego storczyka? Chodzi mi o barwe lisci (prowadze osobiste badania :wink: ) bo mysle, ze moze miec to zwiazek z wiekiem roslinki.
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
Awatar użytkownika
kaisog1
500p
500p
Posty: 633
Od: 16 cze 2008, o 17:33
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Monia co Ty znowu badasz??
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1422
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

kaisog1 pisze:Monia co Ty znowu badasz??
:lol: :lol: No badam dlaczego niektore Phalaenopsisy maja tak wybarwione liscie. Bo nikt do tej pory niewie dlaczego (przynyjmniej nie spotkalam sie ze 100% stwierdzeniem) i tak mnie to zastanawia i tak sobie cichaczem "badam" Gosienko. :wink:

A tak na marginesie, to dlaczego "znowu" ??? A cos juz kiedys badalam :roll: ?
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
sabina_a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 28 kwie 2009, o 17:36

Post »

Witaj Monia,

tego storczyka mam od zeszłego lata, kupiłam go w OBI w trakcie kwitnienia. Niestety nie rozwiną wszystkich pąków (tzn zaczynał ale nie kończył i pojakimś czasie one opadały).
Niestety nie wiem w jakim jest wieku :(

Liście są ciemnozielone, nowy ma bordowe obwódki, i jeden wcześniejszy też.
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Grymasella pisze:I moje spostrzeżenie - przy tej metodzie zawsze mi roślina gniła :( A obecna co prawda nie gnije lecz usycha :(
Mi w 4 na 6 przypadków korzenie też gniły całkowicie o ile w ogóle zostawaly jakieś, ale opiszę dlaczego tak się dzieje.

Jest to powszechne i opisywane na wielu forach zagranicznych, ale wytłumaczę skąd to się bierze.

Dzieje się tak rówież z roślinami zdrowymi, które chcemy zaadaptować do uprawy semi-hydro, czyli takiej w keramzycie przy użyciu wody i nawozów specjalnych do tego.

Storczyk gubi wtedy swoje obecne korzenie całkowicie ponieważ te korzenie są przystosowane do rośnięcia i poboru wody z podłoża, a nie z keramzytu w uprawie semi-hydro. Podczas takiego rozkładu korzeni często na nich pojawiają się takie małe czerwone kuleczki - jakiś grzyb (wiele osób go obserwuje wówczas, ale nie należy się nim kompletnie przejmować).

Jeśli właściwie prowadzi się uprawę semi-hydro to korzenie dotychczasowe w pełni gniją i odpadają bardzo często, a na ich miejscu po pewnym czasie pojawiają się korzenie nowe, zdrowe i przystosowane do uprawy semi hydro. Dlatego też po reanimacji nie powinno się odrazu przerzucić storczyka do doniczki z podłożem, lecz stopniowo bardzo powoli dodawać do keramzytu podłoże, na poczatku w górnej warstwie doniczki i tak stopniowo wybierając je co jakiś czas zastępować podożem do storczyków. Taki sposób pozwala zaoszczędzić szoku roślinie i kolejnej "wymiany" korzeni przez nią.
sabina_a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 28 kwie 2009, o 17:36

Post »

A gdzie kupić sphagnum?
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Allegro, ebay, sklepy z asortymentem terrarystycznym.
x-k-a
200p
200p
Posty: 383
Od: 11 wrz 2008, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Czasem w LM jest :)
Lub w Orchid Sklepiku.
Awatar użytkownika
Alll
500p
500p
Posty: 623
Od: 8 mar 2009, o 20:08
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Storczykami zajmuje się mój M. Chociaż jeden z nich kwitnie to nie podobają mi się ich korzenie. Podlewał a raczej moczył j raz na dwa tygodnie. Teraz ktoś mu powiedział, że powinien raz na tydzień. Teraz dopiero zobaczyłam, że włożył je do jakiejś kory. Powiedz proszę co robi żle. Mnie M nie słucha bo jak twierdzi się nie znam. To jego kwiaty.
Żal jednak patrzeć na to. :oops:
Pierwszy który nie kwitnie
Obrazek
Obrazek

I drugi kwitnący, nie umiem go zidentyfikować.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam serdecznie Alina
Ze śmietniska do rajskiego ogrodu
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”