Świerk serbski (Picea omorika)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: świerk serbski rubra

Post »

To znaczy, że świerk serbski ( omorika ) rubra nie istnieje, masz z serii :lol: abies ( czyli pospolity ).
Poznacie go po pędach.Cienkie i zielone. Serby mają od spodu sreberko.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Anaim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 10 mar 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: świerk serbski rubra

Post »

:D:D:D oczywiście nie upieram się przy nazewnictwie gdyż po prostu interesuje mnie wiedza o drzewku. W takim razie przyjmuje powyższe :).
Wiem jak wyglądają serby mam ich kilka bo bardzo je lubie. Natomiast owe drzewko o którym tu mówimy ma niebieskawe igły od spodu :) ale troszkę jest inny od zwykłych Serbów. Zobaczymy co z niego będzie wiosna
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: świerk serbski rubra

Post »

Jak lubisz serby i do tego dziwaki polecam Picea omorica ,, Pendula '' Obrazek Obrazek

również lubię serby :wit
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Anaim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 10 mar 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: świerk serbski rubra

Post »

Jasne ze posiadam pendule ;:138 . Jest piękny. Mój troszkę mniejszy od Twojego ale kiedyś urośnie. Mam jeszcze inversa on troszkę szybciej rośnie od penduli a podobny :D . Ogólnie juz musiałam dać sobie szlaban na choiny w ogrodzie bo za kilka lat bedzie niezły las. Choc i tak jest jeszcze tyle ciekawych gatunków
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: świerk serbski rubra

Post »

Tam zaraz zakaz :lol: masz duży trawnik ? ;:183 NIEPOTRZEBNY trawnik ?

-świerk-kaukaski ,,summergold''
-Świerk biały-,,Pendula ''
-świerk pospolity ,,argentospica''
-Daglezja zielona ,,pendula''
oraz bardzo piękny , niestety trudno go spotkać :roll: Świerk Brewera
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
pawel932
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 wrz 2013, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: świerk serbski rubra

Post »

A ja mam takie pytanie, bo chce kupić taki serbski świerk. Czy on tak naturalnie się wygina czy nie ?
To pewne, że zależy nam na zdobyciu pożyczki, która nie jest wyjątkowo oprocentowana - chcemy nadać ją w pięknej firmie, jaka będzie używała nas w poważny sposób. Dlatego też pożyczka Warszawa nie jest chorym rozwiązaniem.
Anaim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 10 mar 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: świerk serbski rubra

Post »

robertP2 : a mam działki tak 9 arów, także troszkę miejsca jest :). poki co nawrzucałam drzewek rózniastych przy płocie od strony sąsiadów, aby zrobić szpalery. I ostatnio liczyłam, że mam już ponad 20 choinek nie licząc tui i cyprysów, bo te sa jakby "wypychaczem" tłem :D . Także teraz musze przerzucic sie na mniejsze krzaczory, bo będzie las :)))
Tego juz mam: świerk-kaukaski ,,summergold'' . jest ciekawy :). Daglezja tez kusząca, ale rośnie duża, i znów big choina :)). Brewera tez szukałam. Fakt ciężko dostać :))

pawel932 : świerk pendula tak naturalnie sie wygina. polecam tez świerka inversa. podobny, rośnietroszkę szybciej :)
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk serbski - czy dobrze posadzony?

Post »

Witam, idzie wiosna, czas pomyśleć o nawożeniu. I teraz czy lepiej oprysk na igły np. pinivit, czy granulki jakieś? Jeśli tka, to jakie? Dałem kwaśne podłoże pomieszane ze zwykłym a te świerki nie lubią podobno kwaśnego, więc teraz nawóz chyba jkis uniwersalny nie zakwaszający. A np. taki ogólny ogrodowy mogę dać? Najbardziej myślę nad tym pinivitem do oprysku. I co jeszcze zastosować? Profilaktycznie są jakies zabiegi potrzebne? Drzewka mają po ok. 70 cm wysokości. Dziękuję i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk serbski - czy dobrze posadzony?

Post »

Tak po prawdzie to nic nie sypać i niczym nie pryskać.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk serbski - czy dobrze posadzony?

Post »

Po "zimie" są trochę poszarzałe ale to pewnie przez brak słońca. Ale igły trzymaja się mocno, nie wypadają, ani nie brązowieją. Chciałbym, by dość ładnie się rozrosły te drzewka, no i żeby to nie trwało 20 lat. Nie chcę jednak przedobrzyć żeby nie przypalić roślin. Gleba jest dość słaba, nie wiem czy na pewno wystarczy pokarmu dla młodych przyrostów. Niby te świerki są mało wymagające i rosną prawie wszędzie.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk serbski - czy dobrze posadzony?

Post »

Może być tak iż podpędzisz, a potem będą nieregularne przyrosty.

Obrazek

Obrazek

Zimową porą jeszcze co prawda, ale widać sylwetkę. Rosną na piachu. Nie dostają nic, żyją to co da matka natura.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk serbski - czy dobrze posadzony?

Post »

Jak widać ten świerk jest naprawdę mało wymagający. Co nie zmienia faktu, że swoje chcę trochę dokarmić.
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk serbski - czy dobrze posadzony?

Post »

Czy podwójny przewodnik można zostawić, czy trzeba wyciąć jeden? Bo są równe dwa obok siebie, maja ok. 15 cm. Juz w zeszłym sezonie były 2 i teraz tylko się wydłużyły znacząco.
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”