Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Post »

No, sam wstawiłeś foty z balkonami na skarpie to jedna z metod zabezpieczenia. Inna to dreny jak
w podobnym wątku, na jaki już odpowiadałem http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=60469
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4560
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Post »

Co prawda na zdjęciach nie widać przekrojów skarp, :D ale należy się domyślać, że są wzmacnianie zbrojeniem, kompozytami, geotkaninami, głazami.. no i widać jednak że trawa może rosnąć, ale taka nakładana z rolki lub dzika :wink:

Dzięki.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Post »

Trawa z rolki na skarpie rosnąć nie będzie. Na tego typu inwestycje przeznaczone są specjalnie przygotowane mieszanki traw, opartych na kostrzewie owczej i inny nie koniecznie trawach. Na pewno nie jest to ozdobne, ale wyglądać będzie lepiej niż goła ziemia albo chwasty przypadkowo rozsiane. Można stosować trawę na bio włóknienie, choć ta nie zawsze ma odpowiedni skład, ale przez jakiś czas będzie dobrze;)
Awatar użytkownika
Forest321
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 lis 2012, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Post »

Patrząc na zdjęcia przychodzi mi jeden pomysł.
Wyrównać nierówności skarpy ręcznie bądź koparką ( skarpówka ) w górnej części skarpy usypać niewielki wał (podwyższenie) , mający na celu nie dopuszczenie płynącej wody do robienia wyżłobień w skarpie. Pościelenie agro-tkaniny polecam kolor zielony. Posadzenie roślin szybko zadarniających, mających dobry system korzeniowy np. Irga szwedzka "Coral Beauty" lub Irga Dammera 'Eichholz' rozstawa co 40- 50 cm sadzona w tzw. trójkąt.
Ewentualnie zamiast irgi : Tawulec pogięty Cripsa.
Plusy :
mało pracochłonne przyszłościowo , praktycznie bezobsługowe, szybkie zazielenienie , wydaje mi się ze irga lub tawulec powinny zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem patrząc na zdjęcie.
minusy:
może zdarzyć się ze irga przymarznie lub wymarznie w zależności od zimy.

Oczywiście przy sadzeniu wymiana gleby pod roślinami. Bądź nawóz długo działający wiosną.

Ogólnie to nie jestem zwolennikiem zakładania trawników na stromych skarpach. Problem z wykoszeniem + czas i paliwo o eksploatacji kosiarki nie wspomnę. To taniej przyszłościowo wyjdzie gdy się ją zaścieli i zasadzi.

pozdrawiam
Ja tu tylko sprzątam
Awatar użytkownika
Rodusik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1131
Od: 21 sty 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Post »

to moja skarpa kiedyś

Obrazek
i dziś
Obrazek
Pozdrawiam, Mariola
Ogród Rodusika
Rojodziejowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 maja 2016, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

:wit Bardzo proszę o pomoc. Planuję sobie ogród właściwie od zera. Miałam śliczne dęby, ale niestety zostały wycięte, gdyż uniemożliwiały zrobienie ogrodzenia i teraz jest pusto :( Niestety ukształtowanie terenu poniekąd wymusiło zrobienie tarasów ogrodowych (by nie stracić sporej części działki) i konieczne jest wylanie murku oporowego na wysokość 150cm. To będzie poziom najniższego tarasu. Zaraz przy tym murku pasowałoby mi posadzić drzewa i żeby nie zaszkodzić murkowi pasowałby, żeby miały palowy korzeń. Poratujcie laika i napiszcie jakie gatunki mogłabym tam posadzić. Pomożecie?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Najlepiej by było dać zdjęcie i opisać warunki jaka gleba etc ? Jeżeli rosły tam dęby to ziemia dodatkowo może być wyjałowiona i tutaj dalej jaki jej typ ? I czy na wiosnę zalega woda czy nie.
Palowy system korzeniowy jest u sosny, jodły . I tu znowu się kłóci z teorią ich rozmnażania bo : siane z nasion przekształcają swój system korzeniowy w wiązkowy, z biegiem lat natura jednak się kłóci z wynalazkami ludzkimi i chęć powrotu do korzenia palowego jest duża. :roll:

Ja osobiście takimi pierdołami jak niszczenie murków czy fundamentów się nie przejmuję. Sadzę co mi się podoba i nie widzę skutków ubocznych. A teoria palowego systemu korzeniowego, że pójdzie korzeń w głąb i nie uszkodzi ewentualnie murku jest błędna.
Zresztą nie wychodzisz za mąż za ten murek oporowy :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Drzewa z palowym systemem korzeniowym

Post »

Robert ma rację, ja bym się tym też nie przejmowała i tak wiele od gleby zależy jak korzeń będzie się rozwijał, a tego nie przewidzisz.Na gliniastej glebie nawet drzewa o palowym systemie korzeniowym będą go rozwijały płycej, bo po czego mają szukać głębiej, jak mają wilgoci wystarczająco w płytszej warstwie.Sadź jakie drzewa ci pasują.
Rojodziejowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 maja 2016, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Drzewa z palowym systemem korzeniowym

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Zwłaszcza, że piszecie, żebym sadziła co chcę :D
Tak planujemy, że to będzie wyglądać:
http://imageshack.com/a/img923/301/QiBdQr.png
I chcemy posadzić coś zaraz przy murku przy drodze.
Tak to wyglądało rok temu, zanim usunęliśmy drzewa
http://imageshack.com/a/img921/9581/pV3Hed.jpg
Ziemia tutaj jest raczej gliniasta, choć z wierzchu jest nawieziona ciut lepsza ziemia, poza tym tam przy murku dopiero będziemy ziemi dosypywać jak już go wylejemy.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa z palowym systemem korzeniowym

Post »

A co na tym pagórku jest . Szambo chyba widzę ( dekiel ) i nic więcej ? Jeżeli tam nic nie ma to ja w sumie prosty chłop jestem i obsadził bym jak jest. Dobrał tylko odpowiednie rośliny. Względem warunków tam panujących i odpowiedniej wysokości docelowej. Ze względu na sąsziedztwo tam zapewne sąsiad ma jakąś działalność i od strony (północ ) jeżdzą samochody , bo to droga ogólna. Ma tłumić hałas i zbierać pył . Przynajmniej w jakiejś częsci. A w środku nasadził kwiatów i bylin. Nie wiem co jest po mojej prawej stonie, ale chcąc oszczędzić trochę terenu na nasadzenia zmniejszył bym i tą drogę którą wysypaliście gruz/ keramzyt.
Oczywiście mojego głośnego myślenia nie bierz pod uwagę, bo ja to bym wszędzie sadził rośliny :;230 nawet na dachu jak by był odpowiednio zaizolowany. Taras to moje oczy widzą drewniany prosty płotem z grubej deski, nawet krzywej pomalowany drewnochronem i róże, róże i róże , różyska :wit
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Rojodziejowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 maja 2016, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Drzewa z palowym systemem korzeniowym

Post »

robertP2 dzięki za pomoc. Tak ten dekiel to szambo, które prawdopodobnie będzie wymieniane na przydomową oczyszczalnię. Nic więcej nie ma. Z drogą będziemy ciut kombinować, więc możliwe i się zmniejszy :) Dzięki jeszcze raz i lecę szukać drzewek i krzewów :D
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Drzewa z palowym systemem korzeniowym

Post »

Ja bym posadziła drzewa i krzewy o intensywnym zapachu i walorach ozdobnych w postaci kwiatów i intensywnego przebarwienia liści jesienią: lilak pospolity, jaśminowiec wonny, lipa, klon czerwony 'Brandywine', świdośliwa olcholistna 'Obelisk' i wyższa od niej świdośliwa drzewiasta Robin Hill, perukowiec 'Flame'.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa z palowym systemem korzeniowym

Post »

Przypisywanie konkretnym gatunkom drzew konkretnego systemu korzeniowego jest błędem, bo korzenie rozwijają się w zależności od rodzaju gleby, stopnia uwilgotnienia oraz rodzaju wody gruntowej i stosunków powietrznych w glebie (nie dotyczy świerka pospolitego, ten prawie zawsze ma płytki, talerzowy system korzeniowy). Niezależnie od typu systemu korzeniowego i tak największa ilość korzeni znajduje się w górnych warstwach gleby.
Patrząc na podesłane zdjęcie można stwierdzić że mamy do czynienia ze stosunkowo żyzną glebą gliniastą. Pagórkowaty teren sugeruje różny poziom wody gruntowej, generalnie położony głęboko w glebie, ale miejscami może być znacznie płycej (wysięki). W takich warunkach może wytworzyć się nadmiar wody - w trakcie budowy muru oporowego zwróćcie uwagę czy ziemia na pewnej głębokości zmienia kolor z brunatnego na szary - jeśli tak, to mamy do czynienia z oglejeniem (nie musi być stałe, może być okresowe). Nie ma wielu gatunków drzew, których korzenie byłyby zdolne egzystować w warstwie oglejenia, gdzie brakuje tlenu przy jednoczesnym nadmiarze wody. Tutaj polecam jodłę, ona jedna wręcz lubi tego typu warunki. Pozostałe gatunki drzew raczej będą rozwijać korzenie powyżej warstwy oglejenia (w lasach w takich warunkach spotkać można nawet dęby czy buki wyrwane z korzeniami, jeśli strefa beztlenowa jest płytko) i rozwijać się zapewne w taki sposób że mogą naruszyć murek oporowy.
Zasada jest taka: na glebach mniej żyznych i niezbyt suchych korzenie penetrują glebę głębiej i dalej od drzewa. Na glebach żyznych system korzeniowy jest bardziej zwięzły.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”