RH marnieje w oczach ;-(

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: RH marnieje w oczach ;-(

Post »

a jak ten sie nazywa?
Awatar użytkownika
AGP-ON
200p
200p
Posty: 459
Od: 29 paź 2010, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ciężków
Kontakt:

Re: RH marnieje w oczach ;-(

Post »

Rhododendron wardii "Lashsgold"
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: RH marnieje w oczach ;-(

Post »

Z tymi kamieniami to chyba nie jest aż tak źle jaki pisze asprokol. Gdyby kamienie nagrzewały się aż do 50-60 stopni, to taki kamień wzięty do ręki parzyłby zdecydowanie. A jednak nie parzy, co więcej, pod kamieniami jest względny chłód i wilgoć - patrz np. kamienie polne, pod którymi prawie zawsze kręcą się jakieś robaki :wink: Te kamienie na zdjęciu są jasne, a jasna powierzchnia odbija większą część promieniowania termicznego niż powierzchnia ciemna. Z punktu widzenia fizyki, czarna goła gleba nagrzewa się szybciej niż gładki biały kamień :wink:
Inna sprawa z tą czarną włókniną, która nie dość, że szybciej się nagrzewa, to jeszcze słabo się wentyluje, bo jest mało przepuszczalna.

Ale faktycznie, Rh lubią ściółkowanie korą a nie kamieniami, bo kora daje im naturalny odczyn kwaśny. W przypadku Rh, które są dość chimeryczne, lepiej nie eksperymentować :wink:
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: RH marnieje w oczach ;-(

Post »

vitoldo pisze:Z tymi kamieniami to chyba nie jest aż tak źle jaki pisze asprokol. Gdyby kamienie nagrzewały się aż do 50-60 stopni, to taki kamień wzięty do ręki parzyłby zdecydowanie. :wink:
No nie tylko w rękę ale i w pupę parzy. Oczywiście możesz mieć swoją teorię opartą na robakach i pewnie coś w tym jest bo na cmentarzu nawet w upalny dzień wieje chłodem.
Wracając do fizyki że czarna ziemia nagrzewa się szybciej weź pod uwagę jeszcze przewodność cieplną kamienia i ziemi. Następnie weź pod uwagę zjawisko odbicia i przypalania krzaczka od spodu.

Nie mam zamiaru dyskutować tu o prawach fizyki i o zamianie światła słonecznego w ciepło bo chyba to nie to forum.
Krzak 6 letni w uprawie tradycyjnej bez praw fizyki
fotki sprzed 5 minut
tradycyjnie - na dziko i w prawie kamieniach

http://imageshack.us/photo/my-images/708/sep090821a.jpg
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: RH marnieje w oczach ;-(

Post »

asprokol pisze: fotki sprzed 5 minut
tradycyjnie - na dziko i w prawie kamieniach
http://imageshack.us/photo/my-images/708/sep090821a.jpg
a możesz powiedzieć, co to za roślinki wokół różanecznika? Ciekawi mnie zwłaszcza ta w prawym dolnym roku, taka jasnozielona, i ta w prawym górnym (niska przy ziemi). Szukam właśnie roślin do obsadzenia różaneczników, a te roślinki ładnie przy nich wyglądają :)
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: RH marnieje w oczach ;-(

Post »

witaj
nie wiem jakie sa na zdjęciu,ale polecam niskie azalie-maja podobne wymagania glebowe

pamietaj,że rh ma płytki system korzeniowy i z wiekiem korzeń rozrasta sie na boki -płytko-sadząc blisko inne roslinki weź pod uwagę,że będą z soba konkurowac o składniki pokarmowe,wodę,których brak rh bardzo odczuwa i np nie kwitnie
do sąsiedztwa nadaja się np wrzosy :)
Awatar użytkownika
Rewi
1000p
1000p
Posty: 3623
Od: 17 lip 2012, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. Lubelskie
Kontakt:

Re: RH marnieje w oczach ;-(

Post »

Też tak miałam z jednym rododendronem, po 2 latach wykopałam piękne rośliny ale jakoś nie mogę ich utrzymać :(
Zapraszam serdecznie służę pomocą, pozdrawiam Ewa! ;)
Pomysł na ogród-projekty do wykorzystania!,
Ogród rewii cz.III !
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”