CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.1

Awatar użytkownika
Andrew Be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 803
Od: 19 lut 2013, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Ekspert ze mnie żaden ale poszukałbym przędziorków ;:134 , i jak już je znajdziesz, to w tym stadium infekcji, chyba tylko chemia. I oczywiście bezwzględna izolacja chorych od reszty. Niestety już się takiego wyglądu raczej nie pozbędą ;:218 .
Ale może niech się inni wypowiedzą, bo nie chcę wprowadzać w błąd.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Tak, wygląda to na atak przędziorka. Pomoże tylko chemia i to stosowana systematycznie, bo tego szkodnika nie można wytępić go w 100%. Rośliny takie już pozostaną. Dopiero nowe przyrosty będą miały ładniejszy wygląd i z czasem przykryją uszkodzenia.
Na przędziorka dobry jest Talstar.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
roogal
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 14 cze 2014, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Namysłów

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Dziękuję wszystkim za porady.
Zaopatrzę się w środek chemiczny i spróbuje powstrzymać szkodnika.

Pozdrawiam.
roogal
milusi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 gru 2014, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Rozpoznanie problemu z kaktusem

Post »

Witam. Otrzymałem niedawno Echinokaktusa Grusona. Wydaje mi się że nie jest zdrowy gdyż jego kolce przy ziemi są brązowawe a łodyga jasnozielona. Czy możecie zdiagnozować o mu dolega? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odp. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/02f ... e7b1b.html Obrazek
Awatar użytkownika
mrooofka
1000p
1000p
Posty: 1097
Od: 4 paź 2014, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

witaj
Nie kolce a ciernie :D
Wydaje mi się również, że gruson jest posadzony w niewłaściwym podłożu, jak one powinno wyglądać przeczytasz tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=29595

Na temat tego co mu może dolegać niech wypowiedzą się bardziej doświadczeni kaktusiarze
pozdrawiam
Na moim parapecie CZ I CZ II aktualna
AAA-Astrophytum, Ariocarpus, Aztekium
Pozdrawiam Magda
milusi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 gru 2014, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Oczywiście że ciernie :) Okaz znajduje się w podłożu w którym został zakupiony. Na razie go nie wymieniam bo gdy okaże się że roślinka choruje mogę mieć problem z ewentualnym zwrotem :(
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Nie widzę żadnych problemów z tą roślinką. Może ma lekką chlorozę a powoduje ją niewłaściwy odczyn podłoża (zasadowy) lub brak składników odżywczych w tymże podłożu.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Witam ;:7 ,znalazłam w moim grudniku dzisiaj małe beżowe robaczki, wędrował sobie po ziemi w doniczce. Zastosowałam OBSYDIAN 01 AL - ABC zwalcza szkodniki na roślinach ozdobnych, myślicie że pomoże?
Pozdrawiam Paula
x0Rysiu0x
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 10 kwie 2014, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Witam, ostatnio wynosząc kaktusy na zimowanie(wiem, trochę późno) do piwnicy na kilku zauważyłem niepokojące zmiany, w pierwszym przypadku to chyba wełnowiec, ale w dwóch kolejnych nie mam pojęcia, co to jest i proszę o pomoc w zidentyfikowaniu dolegliwości.
Obrazek Tutaj podejrzewam wełnowca, z tej białej ?pajęczynki? wygrzebałem jakiegoś insekta, wyglądał jak ten, który kiedyś miałem na dracenie(w tym przypadku był to wełnowiec), jednak był trochę innej barwy, możliwe że już martwy, gdyż miesiąc wcześniej podlewałem wszystkie kaktusy bi58 Dodatkowo obok tej pajęczynki jest jakby kulka soku. Niewielką pajęczynkę zauważyłem na innym kaktusie i ją usunąłem, czy w tych przypadkach robić z tym coś więcej?
Obrazek Obrazek W tym przypadku tkanka na kaktusie jest wyraźnie zapadnięta, wkoło widać białe kropki/plamki, które występują w kilku miejscach na kaktusie, wygląda jakby był zaatakowany zarówno przez chorobę grzybową jak i przez jakieś robale.
Obrazek Tutaj na powierzchni kaktusa pojawiły się rdzawe plamy, wygląda to trochę jakby to był osad na tkance kaktusa.
Chore egzemplarze stały wcześniej wraz z innymi kaktusami, lecz na innych jak na razie nie zauważyłem żadnych objawów chorobowych.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Na pierwszej roślince masz wełnowce, na drugiej wełnowce + pewnie jakaś infekcja spowodowana ich obecnością, na trzeciej roślince masz infekcję grzybową.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
x0Rysiu0x
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 10 kwie 2014, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Dziękuje za rozpoznanie dolegliwości kaktusów.
W takim razie drugi i trzeci kaktus potraktuję środkiem grzybobójczym, po tygodniu powtórzę a mniej więcej w połowie stycznia wyniosę na bardzo spóźnione zimowanie ;:224 . Co do wełnowców, jeśli miesiąc wcześniej stosowałem bi58, to jest konieczność powtórzenia zabiegu, czy wynieść na zimowanie ( i kontrolować jego stan, jak i cała resztę) i potraktować środkiem dopiero na wiosnę razem z innymi ?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Skoro wełnowce żyją to znaczy iż poprzednie użycie chemii było nieskuteczne. Trzeba znów robactwo czymś zaatakować. Ponieważ roślin teraz nie można podlewać trzeba użyć chemii, którą można spryskać rośliny czyli np. Actellic.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Hej, witam co się dzieje temu sedum :?: :?: Jakby te grona traciły sok , nie które są wyschnięte Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Anna
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”