Permakultura cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Andrzej997
200p
200p
Posty: 470
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

anulab pisze:Kocimiętka z natury ma szare liście , nie zwróciłam uwagi czy jesienią bardziej szarzeją .
Przycinanie czasami ma sens bo roślina zagęści się a nawet ponownie zakwitnie ,
jak np. lawenda .
To jednak musiała być szara pleśń, bo moja kocimiętka normalnie ma zielone iście.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Permakultura

Post »

Na przyszłość zrób oprysk bacillus subtilis lub polyversum , powinien pomóc .
Andrzej997
200p
200p
Posty: 470
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Skoro ani kocimiętka, ani inne rośliny nie chorowały to znaczy, że to normalny proces. Nie używam chemii absolutnie i jest ok. Nawet oprysków z czosnku itp. nie chciało mi się w tym roku robić.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Permakultura

Post »

Produkty a w zasadzie mikroorganizmy, o których napisałam to naturalne a nie chemia .
Andrzej997
200p
200p
Posty: 470
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Ostatnio często widziałem w TV porady o:
- tworzeniu kompozycji w donicach i to często z jednorocznych roślin.
- urządzaniu ogrodów w stylu salon w ogrodzie
- że nie wspomnę o zakupach co roku w donicach wypełnionych torfem (teraz zachęcają np. do zakupu gwiazdy betlejemskiej, ale dotyczy to również roślin do ogrodu)
Zgodzicie się ze mną, że to bardzo złe trendy i niezgodne z permakulturą (a może tylko z ekologią?)?
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1181
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Permakultura

Post »

Zgodzę się, ale...

Światem rządzi pieniądz, a recycling jest drogi. Przygotowanie samodzielne rozsady, zrobienie podłoża, użycie zeszłorocznych doniczek, to kupę czasu i pracy przecież kosztuje. Jak się pracuje na etacie i mieszka w bloku, to nie za bardzo są warunki ku temu. Niektórych na to stać, żeby inni za nich robili tę robotę, np. tacy szkółkarze, kwiaciarze i ogrodnicy... albo nie lubią babrać się w ziemi. To się postęp nazywa, specjalizacja i efekt skali...

Ja to jestem z tych, co sami wszystko robią, miejsca mi ciągle brak, czasu mi ciągle brak, a i fotek z Egiptu nie mam, żeby się nimi chwalić ;) bo nie lubię tłumów i upału...

Gdyby tak nieco dalej pójść, to sadzenie każdej obcej rośliny jest nieekologiczne, każdy sztuczny ogród, nawadnianie, nawozy sztuczne, ś.o.r. Wszystko to zaburza równowagę.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1064
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Permakultura

Post »

Ostatnio na kartonie z sokiem pomidorowym przeczytałem że to z recyklingu. Bez trudu wyobraziłem sobie stary karton wyciągnięty ze śmietnika, zmielony razem z pleśnią i brudem, i przerobiony na celulozę. Apetyczne, cooo? Co na to sanepid? Proponuję aby obowiązkowym pokarmem Panów Posłów były kanapki wyciągnięte ze śmietnika przy jakimś supermarkecie! Może wtedy skończy się ta paranoja ratowania świata moim kosztem!
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Permakultura

Post »

Myślę,że zanim ten karton został przerobiony na jakąś etykietę, został poddany wszelkim obróbkom dezynfekującym, wolę etykietę z rycyklingu niż góry śmieci w lesie i wycinanie lasu bo potrzebny papier .W innych krajach jest segregacja śmieci i ludzie to robią tylko u nas nie potrafimy się do tego dostosować, wszystko żle, potrafimy jedynie narzekać.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1181
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Permakultura

Post »

To ja bym bardzo chciała, aby papier produkowano znów ze starych szmat konopnych, jak to było jeszcze na początku XX wieku. Ewentualnie z "nowych" konopi zbieranych co roku. Konopie są znacznie wydajniejsze, niż drewno, jeśli chodzi o celulozę i nie trzeba czekać na zbiór 70 lat, jak w przypadku lasu. Niestety, lobby drzewne doprowadziło do upadku przemysłu konopnego. Teraz trzeba by odbudować go od zera - po pół wiecznej dziurze technologicznej. Nawet nie bardzo jest czym to skosić, bo maszyn brak...

Również chciałabym, aby etykiety na słoikach i butelkach szklanych były przyklejone klejem wodorozpuszczalnym. Obecnych klejów tak trudno się pozbyć, że się niedobrze robi, bo konieczne jest używanie trujących rozpuszczalników. Zdrapywanie tego syfu też jest udręką... Tłuszcz i płyn do naczyń, to też nie robota...

No i gdzie się człowiek nie obróci, to wszędzie są zwielokrotnione opakowania - produkt w woreczku, wsadzony do kartonika, a ten jeszcze zafoliowany. Czasem masa opakowania przekracza masę produktu, nie mówiąc o objętości... i o cenie...

Poza tym ludziom czasem się nie chce pomyśleć. Wolą np. skosić trawnik, zapakować trawę do worka i wyeksmitować z posesji, zamiast użyć jej jako ściółki pod krzewy. Potem kupują sztuczne nawozy i podlewają rośliny, a ściółka oszczędziła by im sporo pracy i kasy...

Długo tak można wymieniać...
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1064
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Permakultura

Post »

smirka...Łudzisz się że ktoś dezynfekował ten karton? Pierwsze co zrobił sejm kontraktowy to zlikwidował normy branżowe! Każdy może świnić ile mu się podoba. Recykling śmieci w krajach zachodu polega na załadowaniu na statek i wysłaniu do Chin. A nasze nadodrze służy Saksonii i Brandenburgii za składowisko śmiecia. Świetny interes!-wynajmujesz hektar gruntu i przyjmujesz śmieci zza Odry. Do kieszonki wpada 50 euro za tonę. Po czym chowasz gruby portfel do kieszeni i znikasz bez śladu. Niech się gmina martwi co zrobić z tym paskudztwem!
kuneg...Popieram co do kleju. Ale nie wodny, gdyż połowa słoików straciła by etykiety w transporcie albo w hurtowni. Czasem na lepszych towarach z zachodu spotyka się klej adhezyjny. Dobrze trzyma, ale po odklejeniu nie zostawia śladu. Na pewno się z takim spotkałaś. Ale pewnie jest drogi.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1181
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Permakultura

Post »

Wystarczy klej polimerowy typu wikol. Sama lepię etykiety ze zwykłego papieru do butelek z syropami na taki klej. Nie wiem, czy on jest wodny, czy inaczej to nazwać powinnam. Trzyma, póki trzeba.
Kiedyś wszystkie etykiety można było odmoczyć, a teraz tylko te od piwa i jakoś w transporcie nie odpadają. Ot, zagadka...


Zapraszamy do następnej części wątku tutaj
Andrzej997
200p
200p
Posty: 470
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

W tym roku kocimiętka nie zdążyła zszarzeć, bo przysypał ją śnieg, potem stopniał i ujrzałem to

Obrazek

Gdy śnieg stopniał po świętach, to czarne zszarzało i tak zostawię to do wiosny i mam nadzieję, że mi tego wiatr nie rozwieje.

Czyż nie tak powinna wyglądać wzorowa permakulturowa rabata z kocimiętką :?:
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1064
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Permakultura

Post »

To że karton został zrobiony ze starego brudnego śmiecia nie znaczy ze nie jest sterylny. Na dodatek jeśli ktoś wierzy, że soczek nie zawiera konserwantów, ten jest naiwny. Na opakowaniu można napisać wszystko. Jestem jak najbardziej za wszelką naturalnością w polu i zagrodzie. Niestety prawo to uniemożliwia. Nie wierzycie? Wypalenie resztek w sadzie na wiosnę. Nie wolno! A przecież to stara metoda pozbycia się patogenów. I absolutnie ekologiczna! No ale koncerny-truciciele muszą zarobić swoje miliardy. Wypalanie nieużytków i łąk na wiosnę. Znów prastara metoda pozbywania się chwastów i szkodników. Nie wolno! Koncerny farmaceutyczne muszą zarobić na leczeniu boreliozy. Oczywiście miejskie łzawe panienki będą płakać nad biednymi myszkami i robaczkami które zlikwidował ogień. Panienki i inteligenty powinny mieć sądowny zakaz zbliżania się do ekologii. Jak napisał Clarkson, chyba jeden z najmądrzejszych dziennikarzy naszych czasów, jeśli chcesz mieć milion dolarów rocznego dochodu i willę w Malibu, zajmij się dobroczynnością albo ekologią. Dixi.
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”