Plumeria - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Horbi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 wrz 2013, o 03:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

A mógłbyś polecić mi jakis preparat na chloroze? Czy wystarczy żeby miał sporo azotu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Normalnie kupujesz preparat na chlorozę, producent nie jest tutaj istotny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Horbi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 wrz 2013, o 03:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Ok kupiłem dzisiaj florovit na chloroze. Poczekam aż przeschnie jej trochę ziemia, bo tak jak pisałem ostatnio przez deszcz miała za mokro i będę informował jak zareagowała. Jeszcze raz dzięki za pomoc :D
Sharon_4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 mar 2018, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Cześć wszystkim, jestem tu nowa :) przywiozlam plumerie z wakacji z Madery, zasadzilam i bardzo szybko puściła korzenie i listki - to było we wrześniu 2017. Potem zaczęły te listki czernieć i opadać, na chwilę obecną próbuje wypuszczać nowe listki ale też czernieją , jeden liść zżółkł, dwa duże mają takie kremowe kropki jak krostki... Co to jest?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Mnie się wydaje,że roślina ma wełnowca,sprawdź czy te "kropki" to nie szkodnik.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Te białe kropki to pewnie zaschnięte grudki soku. Wełnowce zostawiają po sobie słodką rosę i liściu były by widoczne świecące kropki. Czemu na pierwszej fotce łodyga na dole jest taka czarna ? Czy jest żywa?
Sharon_4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 mar 2018, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Łodyga jest żywa ciemnozielona, na zdjęciu aparat źle oddał barwę. Kropki są jak zaschnieta kreda, mogę je zdrapac ale one są jakby w głębi liścia i pozostaje taka kropka, tyle co z wierzchu da się zdrapac . Wczoraj podlalam pierwszy raz odżywka. Ten żółty liść to może chloroza??
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Wg mnie ten żółty liść to nie jest objaw chlorozy, gdyż pozostałe również byłyby żółte, ale proces żółknięcia wygląda trochę inaczej, od środka blaszki liściowej. W tym wypadku to albo normalny proces starzenia liści (plumeria z czasem traci dolne liście), albo objaw że coś niedobrego dzieje się z korzeniami. Spróbuj delikatnie wyciągnąć roślinę z doniczki i zobaczyć czy nie są pogniłe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sharon_4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 mar 2018, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Możliwe że liść jest już stary i opada. Pytanie dlaczego młode listki zamiast rosnąć, to czernieją? Dzisiaj sprawdzę korzenie i dam znać co i jak . A te kropki to normalne? Nie ma żadnych mokrych kropelek soku...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Nowe przyrosty mogą czernieć wskutek przelania podłoża i być może uszkodzenia korzeni. Może też być za niska temperatura w otoczeniu rośliny. W okresie jesienno-zimowym plumerię powinno się podlewać oszczędnie w przeciwieństwie do okresu wzrostu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sharon_4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 mar 2018, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Udało mi się trochę wyciągnąć z doniczki i widziałam białe korzonki i parę czarnych... Chyba ma za mokro. Nie wiedziałam wcześniej o tym okresie spoczynku i cała zimę ja podlewalam normalnie. W pokoju jest srednio 22 ?. A plumeria lubi być przesuszana czy ciągle mieć wilgotno? Jak podlewacie swoje?
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Na okres zimy i nawet już w październiku ja swoją plumerię odstawiam na parapet na korytarzu, gdzie jest max 16 stopni i nie podlewam. Musi mieć jasne miejsce. Wtedy wszystkie liście opadają i zostaje sam pień. Nie podlewa się jej w okresie spoczynku w chłodnym miejscu by nie zgniły korzenie. Idzie wiosna,więc radzę wyciągnąć plumerię z donicy, pozbyć się zgniłych korzeni i przesadzić do świeżej ziemi. Obserwować, czy pień przy ziemi nie miękknie, bo to oznaczałby, że roślina gnije.
norbert76 to specjalista. On z pewnością doradzi fachowo.
Marzena
Asesina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 7 mar 2018, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Szkodniki na plumerii (frangipani)

Post »

Witam wszystkich,
Drodzy Forumowicze, bardzo proszę o pomoc w identyfikacji szkodnika, który zaatakował jedną z moich plumerii. Co ciekawe, obok tej niszczonej stoją dwie inne, które wydają się być zdrowe. Zależy mi na uratowaniu tej roślinki, ponieważ wyhodowałam ją z nasionka 4 lata temu i w tym roku mi zakwitła! :tan
Kwitła w lipcu. Od tamtej pory na liściach pojawiły się tak jakby wyjedzone miejsca, a po jakimś czasie pokrywające się mnóstwem małych czarnych kropeczek. Liść odpada zwiędnięty, gdy pojawią się jeszcze białe plamki. Oglądając tego kwiatka pod słońce zauważyłam że na rękę skoczył mi biało-czarny długi robaczek, wielkości jakichś dwóch milimetrów i podskakując zwiał.
Mam podejrzenia, że żerujące na tym kwiatku dziady to skoczogonki, ale nigdy nie miałam z czymś takim do czynienia i nie mam pojęcia czym to świństwo wytępić :( pryskałam Mospilanem i trzymałam doniczkę z plumerią w wiaderku z wodą przez cały dzień, ale nie pomogło. O ciągłej walce z przędziorkami i mączlikami nawet nie chce mi się wspominać.
Czy ktoś z Was wie co to jest i jak się pozbyć tych szkodników?

Poniżej zdjęcia.
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”