ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Marzenka_73
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sie 2013, o 08:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Są moje wyniki ;:138 ;:138 ;:138

Próbka pobrana z ziemi z tunelu, gdzie było nawiezione obornikiem bodajże 2 sezony temu, rosły przez 2 sezony pomidory. W tunelu w tym roku co do zasady będą papryki, pomidory, może ze 2-3 ogórki sałatkowe.
W pozostałym warzywniaku pewnie głód i nędza, bo nie nawożone niczym od dawna i jak wspominałam mam bliskie towarzystwo świerków i modrzewia. Wieczorem postaram się wrzucić zdjęcia.
W warzywniaku tradycyjnie, warzywka wszelkiej maści o różnych wymaganiach.

Będę Wam wdzięczna za pomoc w ustaleniu nawożenia (myślę o końskim oborniku, bo do tego mam dostęp, o ile jeszcze jest - ostatnio pogody zniechęcały do przywiezienia).


Obrazek
Trudne poszukiwania właściwej ścieżki.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Proponowałbym kupić nawóz mineralny Nawóz Yara Mila Complex 25kg hydrocomplex, taka ilość się przyda do różnych roślin, które będziesz uprawiała w czasie całego sezonu. Będzie jeszcze brakowało wapnia i jaką ilość, to warto zakupić kredę nawozową 30 kg za około nieco powyżej 10 zł. Także, ale nie koniecznie przydałaby się saletra magnezowa.
Najlepiej możliwie jak najszybciej nawozić obornikiem, jeśli dobrze przerobiony, to nawet do 5 kg/ 1 m2. a jeśli świeży , to o połowę mniej. Kredę tydzień wcześniej lub później można dać kredę, a nawet lepiej dolomit w ilości 300 g na 1 m2.
Dwa tygodnie przed sadzeniem, bądź sianiem zasilić hydrocomplexem, około 30 g/ 1m2, zależnie od ilości danego obornika.
Dalsze dokładniejsze wskazówki nawożenia w trakcie uprawy i rodzaju warzyw.
Marzenka_73
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sie 2013, o 08:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

ecoprom, bardzo dziękuję ;:196 ;:215 . Czy dobrze rozumiem, że odnosi się to do obu lokalizacji? Tunelu i ogródka?

Zasilić też drzewka owocowe w ten sam sposób? Mam wsadzane jesienią i jedną starszą jabłonkę. Jeszcze mam winogrono, aktinidię, borówki (tu dałam sporo torfu) i jagody kamczackie.

Jeszcze daję obiecane zdjęcie ogródka ze świerkami i modrzewiem.

Obrazek
Trudne poszukiwania właściwej ścieżki.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Borówkę trzeba zasilić nawozami kwaśnymi, aby nie podnosić pH,a wręcz obniżać, dlatego wapń odpada. Wczesną wiosną zasilić siarczanem potasu i potem jak już ruszy wegetacja dać siarczan amonu, a resztę informacji możesz zasięgnąć w wątkach o borówkach.
Byłbym ostrożny z zasilaniem świeżo posadzonego drzewka, Dopiero jak już zacznie rosnąć nowe pędy, to można kila razy podlać roztworem 1 łyżka chydrocomplexu na 10l wody w odstępie miesięcznym, ale po wyraźnym wzroście. Stare drzewa, to posypać 50 g na 1m2.
Marzenka_73
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sie 2013, o 08:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Nieustająco dziękuję ;:173 .

Ponieważ staram sobie przyswoić informacje z forum spróbowałam sobie przeliczyć zawartość czystych składników w 30 g Yara Mila Complex 12:11:18. Zrobiłam to proporcjami i w odwrotną niż zazwyczaj jest podawane stronę. Wyszedł mi:
N 18 mg/l
P 7,17 mg/l
K 22,5 mg/l

Czy mi się udało określić prawidłowo określić ilość składników?
Trudne poszukiwania właściwej ścieżki.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Twoja gleba jest uboga we wszystkie składniki, plusem to niskie zasolenie, więc można śmiało je uzupełnić. Masz zamiar użyć obornika o nieznanym i w przybliżonym składzie, więc podałem nieco mniej, aby nie przedobrzyć. Warto założyć, żeby maksymalne jednorazowe zasilenie nie przekraczało 50 g na 1 m2. Stężenie jakie wyliczyłaś, to zależy na jaką głębokość wymieszałaś nawozy z glebą, bo w praktyce różnie bywa, może to być 5 cm i wtedy jest większe. Także ważne jest w jakiej fazie jest roślina, bo im starsza, to można zwiększyć zasolenie. Nie warto sobie utrudniać na początku uprawy wyliczanie, bo jeśli bym jeszcze chciał zachować proporcje między danymi pierwiastkami, w jakiej formie podany jest azot i szereg innych zdarzeń, to mogłabyś się zniechęcić. Na początku w jak najprostszy sposób zacząć uprawę. A potem można jak z krową, dodawać coraz więcej paszy, aż do momentu, gdy już nie zwiększa wydajności w udoju mleka.
Marzenka_73
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sie 2013, o 08:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Zamierzam co do joty stosować się do Twoich rad ;:108. Zrobiłam sobie tylko taką wprawkę obliczeniową :oops:. Ze względu na ubogość gleby mam lecieć tak samo pod wszystko? Pod marchewkę też? Chciałabym też ściółkować (słoma bo mam), bo ziemia mi szybko wysycha. Teraz zamawiam nawozy i czekam na odwilż.
Trudne poszukiwania właściwej ścieżki.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

I tu może być niebezpieczeństwo od strony słomy, jeśli w zbożu były stosowane herbicydy ( środki chwastobójcze), to ich pozostałości w słomie mogą skutecznie zakłócić rozwój roślin jak ogórki, kapusta itp.
Możesz pod wszystkie warzywa dać te do 50 g na 1m2 hydrokomplexu, a obornika nie pod marchew, pietruszkę, cebulę i rzodkiewkę, do obornik wabi szkodniki. Także istnieje niebezpieczeństwo nawożenia obornikiem roślin kapustnych, bo można zaprosić śmietkę. Na tym zakończymy temat nie związany z analizą, proszę o dokładniejsze porady pisać w dziale warzywniczym.
Marzenka_73
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sie 2013, o 08:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

ekopromie, Mam już 50 kg szczęścia. Mała, choć ciężka rzecz, a cieszy. Dolomit+Kristalon. Na razie jeszcze nie mam obornika, ale na 90% będzie. Jestem szczęśliwa :tan .

Udanych plonów i zdrowia! Baaardzo dziękuję!
Trudne poszukiwania właściwej ścieżki.
cariewna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 mar 2021, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Dzień dobry!
Rok temu zaczęłam tworzyć ogród (wschodnie Podlasie) - około 1000m^2, w starym sadzie. Ziemia była nieuprawiana przez ok. 30 lat, rosło na niej bardzo dużo chwastów wieloletnich i krótkotrwałych (trochę perzu, dużą ilość wierzbownic, sałaty kompasowe, ostrożenie, niewiele skrzypów, podagrycznik, gwiazdnica i żółtlica). Taki ugór z chwastami większymi, niż człowiek. Czasami, jak byłemu właścicielowi się przypomniało, to sąsiad przejechał kultywatorem na wiosnę i tyle.
Przekopałam widłami amerykańskimi cały ogród i wyciągnęłam kłącza, zasiałam i zasadziłam chyba wszystkie typy warzyw. Niestety plony w stosunku do ilości roślin i włożonej w to pracy miałam słabe. Zdecydowałam się na badanie gleby i wyniki mnie trochę zaskoczyły:

Obrazek
|EDIT: nie wskoczył obrazek, podaję adres: https://www.fotosik.pl/zdjecie/4a68b7d2a33d5b84
1. Wychodzi na to, że mam zbyt zasadową glebę (czy jest jakaś szybka opcja zakwaszenia gleby oprócz dosypania torfu?)
2. Muszę dodać azotu i potasu. Rozważam, jak to sensownie ugryźć, bo z tego, co czytam saletra potasowa zwiększa pH gleby (co w tym przypadku chyba jest trochę słabe). Dodatkowo jeśli chodzi o uzupełnienie azotu to rozważam obornik (mam dostęp do różnych oborników - krowiego, końskiego, owczego i kurzo-kozio-króliczego - który wybrać? Jak go stosować? To oborniki zbierane przez cały rok, więc jest już trochę przekompostowany. Czy mogę go przeorać z ziemią i sadzić wszystkie warzywa?).
Czy są jakieś zasady nawożenia? Tzn. jeśli daję potas to muszę odczekać X dni, żeby dać azot?
Jaka powinna być kolejność nawożenia?
Pomocy :)
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Właściwie to masz bardzo fajne wyniki badania gleby. Odczynem się nie przejmuj i nic nie zakwaszaj na siłę, proponuje zastosować nawożenie azotem i potasem przedsiewnie w postaci nawozów mineralnych. Nawożenie organiczne w postaci obornika najlepiej przeprowadzić jesienią. Gdyby wystąpiły jakieś braki makro lub mikro elementów w trakcie wegetacji można je uzupełnić albo w formie oprysków lub fertygacji.

jeszcze jedno, saletra potasowa jest dosyć droga, można uzupełnić potas sola potasową a azot np saletrą, tylko trzeba uważać na dawkę soli gdyż zawiera szkodliwe chlorki.
Pozdrawiam Piotr
cariewna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 mar 2021, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Dzięki za odpowiedź!
Mam szansę zdobycia tu saletry potasowej (prawdopodobnie wyjdzie podobnie cenowo do siarczanu potasu z wysyłką na mój kraniec świata), do tego mam zamiar kupić saletrę amonową.
Czy mogę to rozrzucić za jednym zamachem ok. tygodnia przed pierwszymi wysiewami? Czy powinnam robić to w jakichś turach? Na pierwszy rzut pewnie pójdzie groszek, bób, pietruszka i marchewka, rzodkiew.
Czy taki przekompostowany trochę obornik powinnam dać pod warzywa, które potrzebują więcej azotu typu pomidory, papryki, dynie albo kapustne? Czy olać temat i zostawić go na jesienny wrzut?
Sorki, ze tak dopytuję, ale jestem zielona w temacie :)
cariewna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 mar 2021, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Mam jeszcze pytanie - mam na ziemi studnię artezyjską. To prawdopodobnie to samo złoże, z którego pobierana jest woda Krynka (bogata w wapń i magnez) (nie robiłam jeszcze badań wody ze studni, chcielibyśmy najpierw ją oczyścić z osadów).
Tą wodą podlewam warzywa w ogrodzie (u góry można zobaczyć, że podczas badania gleby wyszedł mi b. wysoki poziom wapnia i magnezu, niedobór azotu i potasu).
Czy jeśli nadal będę podlewała ogród Krynką to nie będę szkodziła roślinom?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”