Świerk kłujący nierośnie,nie kłuje itd

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Belfedor
200p
200p
Posty: 409
Od: 10 maja 2013, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Świerk srebrny wolno rośnie

Post »

Świerki zazwyczaj rosną na początku wolno :roll: potem jak się rozpędzi to ci garaz przestawi ;:306
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Świerk srebrny wolno rośnie

Post »

Wszystko zależy od odmiany. Np. tego typu "Glauca Globosa" osiąga wysokość około 3 m po 30 latach. Obrazek. Pozdrawiam i życzę cierpliwości.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk srebrny wolno rośnie

Post »

Cierpliwości.
Nigdzie go tam nie przesadzaj.
Po latach mniejszy, ale ladniejszy, bo gęsty a nie taka szczotka na kiju
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Layila
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 27 sie 2010, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: świerk kłujący

Post »

Mam do Was pytanie odnośnie świerka kłującego.

Wiem, że jest to roślina wysoce światłolubna, ale czy on rzeczywiście nie ma szans w cieniu? Zostały mi dwa małe świerki z którymi nie mam co zrobić - jedyne miejsce jakie ewentualnie dla nich mam, to miejsce w cieniu domu sąsiadów - dom jest położony ok. 2 m od południowej strony mojej działki. Światło słoneczne dociera tam maksymalnie do godziny 12. W tej chwili rosną tam dwie stare, mocno przerzedzone wiśnie. Czy sadzenie tych świerków w takim miejscu ma jakiś sens? Nie liczę na kompletnie na wysrebrzone igły - zależałoby mi tylko na tym, żeby dawały sobie tam jakoś radę - czyli rosły w górę ;)
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: świerk kłujący

Post »

Urośnie , mam tak samo w wielu miejscach jest cień.Ewentualnie półcień.
Rosną obok siebie dwa jeden ma więcej słońca to praktycznie jest biały a nie to co srebrny :lol: a drugi no cóż...........ale rośnie. ale też nie brzydki :;230
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: świerk kłujący

Post »

Urosną i w cieniu, ale w młodości igły mogą być słabo wybarwione, dopiero jak urosną wyżej to lepiej.Barwa jednak zależy od konkretnego egzemplarza, jedne są bardziej srebrne, inne bardziej zielone.Odradzam jednak, posadź lepiej serbski.Mam na swojej działce kilka ponad 20- letnich.Są bardzo podatne na choroby i szkodniki, 2 już uschły jako duże okazy :?
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: świerk kłujący

Post »

Srebrne chyba najlepiej rosną na piaszczystych glebach.Bardzo dobry drenaż to najważniejszy czynnik
prawidłowego rozwoju w przypadku tej odmiany świerka.Na glebach zbyt ciężkich i wilgotnych jest podatny na gnicie korzeni i wiele różnych chorób i szkodników.Tam gdzie mam działkę są wszechobecne i często dobrze rosną prawie w samym piachu.Na gliny zdecydowanie lepsze są serbskie.U mnie żaden nie rośnie bo mam ich dość wszędzie wokół a po za tym serbskie dużo bardziej mnie się podobają :) .
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: świerk kłujący

Post »

Racja, na glinach lepiej ich nie sadzić, z początku mogą nawet rosnąć w miarę dobrze, ale potem poziom wód gruntowych je załatwi.Nie mają też zbyt ładnego pokroju, ani wybarwienia na takich glebach.
Layila
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 27 sie 2010, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: świerk kłujący

Post »

U mnie nie ma żadnej gliny - czysty piach, gleby chyba najgorszej kategorii, bo jedyne co w sumie fajnie rośnie to sosna i chwasty ;)

Mam 4 małe świerki. Dwa to 5-letnie kaibaby, które mają może ze 40 cm - posadzone w lepszej glebie, w pełnym słońcu cały dzień, podlewane, troszkę nawożone i nie bardzo chcą rosnąc. No i te dwa srebrne, o kórych napisałam - albo je posadzę w cieniu, albo całkowicie sie żegnamy, bo nigdzie indziej nie mam dla nich miejsca. Jak dla mnie, to moga być i zielone, byle tylko chciały rosnąć.

Serbskie już mam - chodzi o to, że nie chcę tych 2 srebrnych wyrzucać, a północna ściana to jedyne miejsce jakie jeszcze mam.
Awatar użytkownika
Mandragora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4046
Od: 25 maja 2008, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Świerk srebrny, świerk kłujący ( Picea pungens )

Post »

Patryk, znalazłam zdjęcie naszej jodły - rok po posadzeniu (latem 2012)

Obrazek
Obrazek

Przyjrzałam jej się dzisiaj - ma na pewno już ok. 190-200 cm. Mam jakieś (kiepskie) aktualne zdjęcie, tylko muszę zrzucić...
Pozdrawiam - Milena
Kolejny sezon różany
Patryk1990
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 lis 2014, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jodła to czy coś innego?

Post »

Ładny okaz Mandragora ale zadziwiająco duże przyrosty ma :) Zasilany jakoś specjalnie ? Bo jak na ten gatunek to wyjątkowo duża jest Mandragora :)
Awatar użytkownika
Mandragora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4046
Od: 25 maja 2008, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Jodła Szlachetna ,, Glauca ,,

Post »

Hmm czy zasilana specjalnie... Nie sądzę, choć może Mama jakieś papu czasem jej poda :wink: Kupowana była na pewno jako jodła szlachetna "Glauca", ale czy nią jest? Na odmianach iglakach znam się, mówiąc delikatnie - średnio...
Zdjęcia sprzed kilku dni:
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam - Milena
Kolejny sezon różany
Patryk1990
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 lis 2014, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jodła Szlachetna ,, Glauca ,,

Post »

Szczerze Mandragora to pytanie do ekspertów czy to na pewno Abies Procera ,, Glauca ,, .Bo troszkę do świerka srebrnego jest podobna .Czekamy na jakieś opinie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”