Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
grz87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 lip 2022, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Przedwczoraj posadziłem w końcu graby.

Sadzonki wyglądały tak:
Obrazek

Sadziłem na długości około 30 metrów, co 20 cm w dwóch rzędach oddalonych od siebie o 30 cm, naprzemiennie.
Mam glebę lessową, w tym miejscu była jednak dowożona ziemia z wykopu, więc wybrałem ją na wysokość jednego szpadla i zastąpiłem humusem z niewielką domieszką ziemi popieczarkowej. Nie zdążyłem jej jednak dobrze ubić, a dzień przed sadzeniem mocno padał deszcz. Działkę mam nieco poniżej sąsiadki, więc ten pasek ziemi stał się naturalnym magazynem wody. W konsekwencji, graby sadziłem partiami w całkiem płynnym błocie. Następnego dnia po posadzeniu było słonecznie i ziemia była tam już (przynajmniej z zewnątrz) tylko nieco wilgotna. Zastanawiam się czy takie podtopienie sadzonek już na samym starcie nie mogło im zaszkodzić? Następnego dnia i tak wszystko podlewałem, tylko w ilościach proporcjonalnych do suchości gleby w danym miejscu.

Wygląda to teraz tak:
Obrazek

Pytania:
- Czy dać im cały rok na ukorzenienie się i dopiero brać się za cięcie, czy ciachać już w tym roku?
- Czy od razu wysypywać korę/zrębki, czy zostawić na razie tak jak jest?
- Czy zakładając, że będę ściółkował, jest sens dawać też tekturę pod spód?
- Co ile podlewać?
- Czy trzeba im jeszcze jakichś zabiegów?
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4555
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Wydaje mi się że można przyciąć nad miejscem rozgałęzienia, ale nie za mocno, nad pąkiem liściowym. Tektury bym nie kładła korzenie i ziemia muszą oddychać.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
anna_g5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 maja 2023, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Witam forumowiczów :wink:
Bardzo podobają mi się żywopłoty z grabu i zamierzam taki u siebie założyć.
Czy jeśli posadzę żywopłot grabowy jesienią na przełomie października i listopada to należy przyciąć żywopłot od razu po sadzeniu? Czy lepiej poczekać z cięciem do wczesnej wiosny (około marca, czy dopiero czerwiec? widziałam różne opinie) aby dać szansę grabom na przyjęcie się w gruncie przed zimą? Nie chciałabym im na wstępie zaszkodzić, tym bardziej że potrzebuję obsadzić duży obszar. Planuję kupić sadzonki z gołym korzeniem około 60-80cm i z tego co czytałam najlepiej je przyciąć na wysokość ok. 30 cm aby się zagęszczał od samego dołu. Glebę mam dość ciężką, wilgotną i raczej gliniastą ale zamierzam przed sadzeniem lekko wymieszać z kompostem oraz ziemią ogrodową typu czarnoziem.

Drugie pytanie dla potwierdzenia, czy lepiej posadzić grab w jednym czy dwóch rzędach? Tutaj też widziałam różne opinie. Zamierzam go mocno ciąć co najmniej 2 razy do roku aby się ładnie rozkrzewił i zagęścił, natomiast zależy mi na szczelnej osłonie od ulicy/sąsiada i zastanawiam się czy jednorzędowy nie będzie prześwitywać. Może macie już takie doświadczenia i porady. Z góry dziękuję za informację!
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Anno sugeruję Ci przeczytać te kilkadziesiąt stron. Zrobiłem to sam nie tak dawno. Otrzymasz odpowiedzi na Twoje pytania.
anna_g5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 maja 2023, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Przeczytałam cały wątek, posty były bardzo pomocne. Myślę że z racji ograniczonego miejsca i przykładów waszych pięknych żywopłotów jednorzędowych na taki się zdecyduję.

Co do cięcia, doczytałam że sadząc graby późną jesienią lepiej się wstrzymać z pierwszym przycięciem do wiosny. No właśnie, czyli mówiąc bardziej precyzyjnie do kiedy czekać? Marzec, kwiecień, maj czy jeszcze później? Ta informacja mi umknęła 🙂 czy ewentualne mrozy będą miały negatywny wpływ na przycięte graby?
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Swoje buki mam zamiar ciąć czerwiec -lipiec, ale buk później rusza od grabu to i z grabem mierzylbym w czerwiec. Mam podejście żeby wstrzelić się w termin kiedy liście już się wykształca ale nie później niz tak żeby rany po cięciu przed jesienną pogoda zdążyły się ładnie zagoić.
ana23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 lut 2023, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

grz87
Pewnie już rozwiązałeś swoje dylematy:) a jeśli nie, to moja rada: przycinaj od razu, kartonów nie trzeba bo nie ma teraz czego wygłuszać, zrębki koniecznie od razu i podlewać. Podlewanie przez zrebki jest dość uciążliwe, ja jakieś czas rozgarniałam ręką przy każdym drzewku, bo zrębki miałam grubą warstwę. Można wypracować sobie technikę i idzie sprawnie. Chodzi też o to, żeby podlać więcej a nie tylko po wierzchu. Ale zrębki fantastycznie trzymają wilgoć i w czasie upałów sa po prostu nie do przecenienia. Plew na bieżąco, bo po jakimś czasie i tak chwasty będą przebijać, jak się to robi choć raz w miesiącu to można fajnie utrzmać w ryzach. I pamiętaj o szkodnikach!
Andrzejbaran
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 maja 2023, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Aby żywopłot z grabu był gęsty od samego dołu należy go przyciąć po posadzeniu na 20cm i mocno ciąć przez pierwsze 3 lata aby się rozkrzewił.
masera
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 cze 2023, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żywopłot z grabów w połączeniu z płotem panelowym

Post »

Mam mieć ogrodzenie na równo z chodnikiem biegnącym wzdłuż granicy działki. Zanim żywopłot wyrośnie oraz żeby go nie podeptano chciałbym zamontować równolegle do niego ogrodzenie panelowe. Na żywopłot wybrałem grab i mam względem niego kilka pytań:
- ile od granicy cofnąć ogrodzenie panelowe żeby docelowo żywopłot go przerósł i zasłonił?
- jaką "grubość" żywopłotu założyć, żeby nie prześwitywał?
- czy liście po zimie trzeba wygrabić? (Zakładając, że nie będę mógł od jednej strony)
anna_g5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 maja 2023, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Rozglądam się w okolicznych nadleśnictwach za sadzonkami grabu ale niestety jest problem z dostępnością. Jedynie mają w jednym miejscu sadzonki roczne o wysokości 20-40cm. Zastanawiam się czy warto kupować takie maleństwa czy lepiej zamówić sadzonki dwuletnie około 50-60cm? Jakie macie doświadczenia?
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Myślę, że im mniejsze tym lepsze. Szybciej się zaaklimatyzują. Pomijając aspekt ceny która jest pewnie trzykrotnie niższa porównując roczne i dwuletnie.

Druga sprawa że nadleśnictwa raczej dopiero zaczną sprzedaż.

Ja tez muszę dokupić jakieś 80 sadzonek buka i na razie nie ma nawet ceny za jaką będą sprzedawane. Fakt faktem w ubiegłym roku nie było graba w ogóle w szkółce nadleśnictwa którą odwiedziłem.
anna_g5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 maja 2023, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

To prawda że nadleśnictwa dopiero zaczynają sprzedaż jesienną sadzonek. Jedyne w okolicy które będzie miało graby jeszcze nie ma zatwierdzonej ceny, ale pani ze szkółki powiedziała mi przez telefon że prawdopodobnie będzie to 0,8zl za sadzonkę grabu jednorocznego 20-40cm. Zastanawiam się czy jest sens takie kupić czy lepiej zamówić starsze i wyższe na internecie, widziałam sadzonki grabu dwuletnie 50-60cm a nawet lekko wyższe za około 1-1,5zl. Ale wchodzi też kwestia jakości sadzonek kupionych na odległość i czy przeżyją transport.. doradzicie?
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Myślę, że przeżyją transport spokojnie, delikatniejsze rośliny przeżywają. Pytanie jednak jak ma wyglądać ten żywopłot? Jeśli typowy gęsty od spodu to i tak musisz ściąć te wysokie sadzonki na 20 cm. Czasu nie przeskoczysz. Musisz zzerować roślinę żeby rozkrzewiła się od spodu bo ona chce zawsze wypuszczać jak najwyżej poza konkurencję do światła. Zwłaszcza że graby czy buki to wysokie drzewa - jej cel jest wysoko a kupując wysokie sadzonki uławiasz jej osiągnięcie tego celu więc przy ziemi sie nie będzie rozkrzewiała.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”