Śniedek (Ornithogalum dubium) i (Ornithogalum thyrsoides)

Rośliny doniczkowe
Madeleinerosa1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 lut 2020, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śniedek (Ornithogalum dubium) i (Ornithogalum thyrsoides)

Post »

Dostałam kwiat na dzień kobiet, niestety już całkiem przekwitł. Powiedzcie co zrobić z takim kwiatem, czy łodygę trzeba przyciąć?
Obrazek
Neiveth
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 mar 2020, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śniedek (Ornithogalum dubium) i (Ornithogalum thyrsoides)

Post »

Ostatnia łodyga już przekwitła... Ale co dalej? Co teraz z rośliną? Zakwitnie jeszcze kiedyś? Jakie warunki jej teraz zapewnić? Jej liście stają się wiotkie w kontakcie ze słońcem, więc przeniosłam ją na szafkę. Co zrobić? Jak o nią zadbać i czy jest jeszcze o co dbać?

Poniżej zamieszczam zdjęcia rośliny

Obrazek
Madeleinerosa1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 lut 2020, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śniedek (Ornithogalum dubium) i (Ornithogalum thyrsoides)

Post »

Mój też tak wygląda. Doradźcie proszę mi i poprzednikowi co z nim zrobić.
Neiveth
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 mar 2020, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śniedek (Ornithogalum dubium) i (Ornithogalum thyrsoides)

Post »

Sprawdź za jakiś czas dokładnie swoją roślinę. Wczoraj robiłam to samo i... chyba znalazłam kandydata na przyszłą łodygę! Niewielkiego, ale aż serce rośnie, gdy się na to patrzy. Też postanowiłam, że zmienię mu stanowisko ze słonecznego na cieniste - nie chcę, aby w liście prażyło go zbyt intensywne słońce, i zaczęłam go zraszać, bo nie podobają mi się suche końce liści.
Madeleinerosa1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 lut 2020, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śniedek (Ornithogalum dubium) i (Ornithogalum thyrsoides)

Post »

Mój wygląda już coraz gorzej, kolejne liście stają się całe żółte. Jak go uratować?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Śniedek (Ornithogalum dubium) i (Ornithogalum thyrsoides)

Post »

On jest posadzony do doniczki bez odpływu, czy doniczka wsadzona do osłonki? Był przesadzany po otrzymaniu czy nie?
Stanowisko na pewno nie może być szafka z daleka od okna. Są co prawda tolerancyjne na gorsze warunki świetlne, ale lepiej dać na jaśniejsze stanowisko.

Jeśli chodzi o żółknięcie liści, o ile roślina nie została przelana, jest to naturalny proces po kwitnieniu. Śniedek po prostu wchodzi w stan spoczynku. Jak liście zżółkną całkowicie, odcinasz je przy nasadzie.
Jeśli nie przesadzałaś, dobrze jest to zrobić teraz. Wyciągnij z doniczki i dokładnie sprawdź stan cebuli oraz korzeni. Jeśli są w porządku, kup najlepiej ziemię do sukulentów wymieszaj ją ze żwirkiem tak 2:1 i w to posadź. Resztę znajdziesz tutaj:

https://www.vip-colors.com/2018/03/orni ... y.html?m=1


Jeśli żółknięcie liści to nie z powodu przelania, to u Ciebie okres wejścia w stan spoczynku, najwyraźniej trochę przesunął w czasie, powinno być nieco później.

Neiveth, akurat śniedek może bez problemu rosnąć w pełnym słońcu. Zraszanie liści nie daje nic oprócz zmycia kurzu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Neiveth
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 mar 2020, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śniedek (Ornithogalum dubium) i (Ornithogalum thyrsoides)

Post »

Dziękuję bardzo za porady! Cóż... Roślina faktycznie dość szybko zakończyła swoje kwitnienie, ale może to z tego powodu, że zakupiona została w markecie w lutym, była w pełni zakwitnięta, aby kusiła klienta oko... Teraz za to mam inne pytanie, roślinę zgodnie z poradą ścięłam u spodu, pojawiło się 10 niewielkich liści już w maju i tyle. Nic poza tym, nawet znacznie nie odbiły. Stąd też moje pytanie, jak długo trwa okres spoczynku u tych roślin? Mam się czegoś obawiać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Śniedek (Ornithogalum dubium) i (Ornithogalum thyrsoides)

Post »

Po to podałem link do strony, żebyś go przeczytała. Masz tam wszystko podane.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Neiveth
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 mar 2020, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śniedek (Ornithogalum dubium) i (Ornithogalum thyrsoides)

Post »

Już prawie rok za mną i śniedkiem, wciąż uczymy się siebie nawzajem. Roślina osiągnęła długie liście, lecz ku mojemu zdziwieniu, zaczęły jej one wiotczeć. Stwierdziłam, że poradzę się vademecum na temat tych roślin - brak informacji. Przypadek wiotczejących liści jest tam rozpatrywany, ale w kontekście przekwitania, a nie wzrostu po stanie spoczynku. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Z góry serdecznie dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Śniedek (Ornithogalum dubium) i (Ornithogalum thyrsoides)

Post »

Wiotczenie liści w przypadku każdej rośliny oznacza dwie rzeczy, pierwsza niedostateczne podlewanie, druga uszkodzenie korzeni wskutek przelania, również w przypadku nieprawdłowego zbyt zbitego podłoża.
Zawsze w takiej sytuacji zaczynamy od sprawdzenia korzeni. Jeśli korzenie są w porządku to pozostaje kwestia podlewania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”