Awokado - uprawa z pestki

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Ok, już myślałam, że napisalam nieswiadomie jakieś głupstwo i nawet o tym nie wiem.
Roztwór drożdży się powinno chyba rozcuenczyc jeszcze 10 krotnie jak pamiętam. Ogólnie drożdże z cukrem to świetna odżywka,ale w ogrodzie. Ale co kto lubi.

A że wzrostem różnie to bywa ;)
rakumr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 wrz 2020, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Witam. Nie chciałem zakładać nowego postu skoro w tym tak wiele napisano o awokado.
Czy ktoś z Was moze mi podpowiedzieć co dolega mojemu awokado?
Roślina ładnie rosła i nagle liście zaczęły wyglądać jak sparzone ...
Będę wdzięczny za podpowiedź

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Podejrzewam podobne błędy uprawowe jak w przypadku Mango.
Opisz warunki uprawy, wystawa, podlewanie, czy doniczka ma odpływ, nawożenie, twardość wody do podlewania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rakumr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 wrz 2020, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Drzewko z pestki, ma ok 5 msc-y, wystawa południowa, osłonka z drobną warstwą keramzytu na dnie, zraszanie co kilka dni , woda o sredniej twardości, podlewanie w niewielkich ilościach co 2 dni, ziemia zwykla ogrodowa ( nie robilem mieszanki)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

No to cóż, rośliny doniczkowe wymagają podlewania wyłącznie miękką wodą. W przypadku średnio twardej wody, musisz filtrować jeśli masz tylko zwykły filtr do dzbanka albo używaj przegotowanej, to mieszaj pół na pół z wodą destylowaną.
Druga sprawa, rośliny doniczkowe wymagają sadzenia do mieszanki ziemi i rozluźniacza, nigdy nie sadzimy do samej ziemi. Przesadź do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 3 :1.
Trzecia sprawa, osłonka do wywalenia, doniczka ma stać na podstawce - do korzeni musi docierać powietrze.
Czwarta, spryskiwanie liści nic daje oprócz zmycia kurzu. Mało tego, rośliny trzymane w suchym powietrzu dostają w ten sposób terapię szokową.
Jeśli chcesz chociaż trochę podnieść wilgotność powietrza to bierzesz dużą tackę, wsypujesz keramzyt, zalewasz wodą, tak żeby go tylko przykryć, na to stawiasz podstawkę i doniczkę. Pilnujesz żeby keramzyt był cały czas umiarkowanie wilgotny. No i oczywiście w okresie jesienno-zimowym ostrożnie z grzejnikiem, najlepiej żeby chodził na minimalnym poziomie, chociaż ostatnie zimy są tak ciepłe, że grzanie nie ma większego sensu.

W okresie jesienno-zimowym, raz w miesiącu daj trochę mineralnego nawozu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rakumr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 wrz 2020, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Super. Tak tez zrobię:). Dziękuję za pomoc i porady.
viraaze
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 lut 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Cześć, jakiś czas temu na ziemi w awokado zauważyłam żółty nalot, który miejscami jest bardziej "puszysty" i wygląda jak pleśń, a miejscami bardziej przypomina żółtą, twardą skorupę. Awokado było przesadzane na początku maja, bardzo źle to zniosło, nie byłam pewna czy się podniesie, ale na szczęście odżyło. Co to może być? Czy wystarczy zgarnąć ten żółty nalot i dosypać nowej ziemi?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Zbyt zbite podłoże. Nie sadzimy roślin do samej ziemi, a do mieszanki ziemi i żwirku.
Doniczka musi mieć odpływ.
Trzeba też zapewnić jasne stanowisko na parapecie i w miarę możliwości cyrkulację powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
viraaze
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 lut 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Ale co to jest? I co z tym zrobić, zebrać z wierzchu? Roślina jest posadzona w mieszance ziemi uniwersalnej, perlitu i ziemi do palm; stoi przy południowym oknie, które często jest uchylone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Pleśń. Najwidoczniej jest zbyt mało perlitu. Powinno być go około 1/3 w stosunku do ziemi.
Doniczka ma odpływ?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
viraaze
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 lut 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Pleśń może być żółta??
Doniczka ma jedną dziurę na spodzie. Generalnie, ziemia jest wysuszona niż zbyt mokra, bardzo szybko schnie i trzeba podlewać roślinkę codziennie/ co dwa dni. No i ponawiam pytanie co zrobić w tej sytuacji, bo nie wiem czy to się może rozprzestrzeniać jakoś, czy mogę po prostu zdjąć wierzchnią warstwę i dosypać nową. Może ktoś się spotkał z czymś takim?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

No to mamy wstępne wyjaśnienie pojawienia się pleśni oprócz tego co napisałem wcześniej.
Nieprawidłowe podlewanie. Podlewasz większą ilością wody i rzadziej, a nie pewnie małą i często. Podejrzewam również, że ze względu na na zbyt małą ilość rozluźniacza w podłożu i zbyt częstym podlewaniu, podłoże w głębi bryły korzeniowej może być jeszcze zbyt wilgotne, pomimo tego że jego wierzchnia warstwa wydaje się być sucha.

Wymień podłoże, zrób mieszankę jaką napisałem oraz zacznij prawidłowo podlewać i tyle.
Kolor pleśni może być od podlewania zbyt twardą wodą. Więc musisz zacząć podlewać miękką.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
viraaze
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 lut 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Tylko tak jak napisałam wcześniej, awokado bardzo źle zniosło przesadzanie, więc czy to jest konieczne? A może mogę po prostu dosypać keramzytu na spód i zebrać ziemię z wierzchu i też będzie dobrze?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”