Rozsada - temperatury, doświetlanie, ziemia do wysiewu

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

GRANIA pisze:forumowicz a nie "przedobrzy" się z tym superfosfatem" ,jeśli jesienią lub wiosną daje się obornik
Nie przedobrzysz. W artykule do którego podałem link pisze wyraźnie
Ponadto fosfor jest mało ruchliwy w glebie i niezmiernie istotne jest, aby jego jony były jak najbliżej strefy włośnikowej (najlepiej 1-2 mm) od miejsca kiełkowania i wschodów.
Przykopanie obornika zabezpiecza rosliny w fosfor ale wtedy, gdy korzenie go sięgną. Tutaj chodzi o to, by małe jeszcze korzonki siewek miały natychmiastowy dostęp do fosforu . Nie ma obawy przenawożenia fosforem. Czasami gleby nawozi się wyższymi dawkami fosforu niż by to wynikało z analizy gleby, niejako na zapas

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
GRANIA
500p
500p
Posty: 909
Od: 3 lut 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

A jest on może w ogrodniczym i w mniejszych ilosciach niz 5 kg.To do kubeczka z nasionkiem pomidora tez mozna dać kilka granulek.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Akurat do rozsad parapetowych nie jest to wskazane by rosły za szybko, tym bardziej , jeżeli są wysiewane za wcześnie i to w podłoże kupne, które- należy przyjąć- jest zaopatrzone w nawozy jak być powinno.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Hekate
200p
200p
Posty: 373
Od: 23 lip 2009, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lędziny k. Tychów (śląsk)
Kontakt:

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

W necie natknełam się na superfosforat potrójny granulowany borowany, pisze ze można go również używać pod pomidory. Będzie lepszy czy lepiej nie kombinować bo się przedobrzy? Wiadomo nadgorliwość .... :lol:
Ania
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

konrad008d pisze:Ola selerów się nie przykrywa ziemią , więc jak ci nie wzejdą to się nie zdziw i posiej jeszcze raz. Tylko nie przykrywaj nasion ziemią. :wink:
To ja dołożę trzy grosze bo siałam mikroskopijne nasiona rododendronów i one też muszą być nieprzykryte.
Warto mieć na boku trochę suchej 'ziemi' do siewu. Jak już liścienie się rozłożą to tę ziemię trzeba wysypać na drobne sitko i delikatnie posypać siewki. Wtedy się nie pokładają. I podlewać nie można po siewkach.
Siałam te mikroskopijne nasiona w różnych podłożach i okazało się że najlepszym podłożem jest torf sphagnum. Jest genialny do wysiewu takiej drobnicy, poza tym różnica w jakości siewek jest też ogromna na korzyść sphagnum, czy można go używać do wysiewu warzyw nie wiem
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Hekate pisze:superfosforat potrójny granulowany borowany, [.....] Będzie lepszy czy lepiej nie kombinować bo się przedobrzy?
Nie ma znaczenia. Nie ma obawy przenawożenia borem. W naszych glebach nie jest go za bogato a rośliny go potrzebują.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Troszkę się pogubiłam. Czyli wysadzając rozsadę podlewa go się roztworem saletrzaku lub fosforanu amonu a wysiewając nasiona w dołek daje się granulowany superfosfat potrójny? Dobrze zrozumiałam?
Pozdrawiam
Asia
Awatar użytkownika
gieru96
200p
200p
Posty: 496
Od: 26 mar 2011, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

na początku lutego posiałem dwie odmiany cebuli, zwykłej sochaczewskeij i czerwonej karmen, zwykła w miarę ładnie wykiełkowała, a czerwona tylko jedna :( jaka jest tego przyczyna? nasiona sa ważne do 2013, były przykryte folią i wietrzone
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

gieru96 byłeś na lekcjach u przemka1136? http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 31972&hili
Awatar użytkownika
gieru96
200p
200p
Posty: 496
Od: 26 mar 2011, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

tak, w zeszłym roku byłem na bieżąco, lecz nie siałem, a w tym roku spróbowałem wysiać i coś nie bardzo :/
poczekam kilka dni i następną wysieję, tym razem spróbuję na gazę/watę :)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

aska73 pisze:wysiewając nasiona w dołek daje się granulowany superfosfat potrójny? Dobrze zrozumiałam?
Jakie nasiona ?. Jeżeli wysiewasz rozsadę do oryginalnej ziemi kupnej- nie trzeba nic kombinować przy wysiewie. Podłoża do wysiewu są zaopatrzone w nawozy i dobrze wymieszane. Jeżeli chcesz siać rozsadę do ziemi ze swojej działki dobrze by było dać

Pozdrawiam
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

forumowicz czy możesz mi pomóc rozszyfrować czy to jest dobry saletrzak? http://www.sklepdaglezja.pl/nawoz-am-2kg-saletrzak.html na opakowaniu nie występuje wapień :? .. opisany na innej stronie jest tak, że niby ma wapień http://www.anwil.pl/canvil_z_magnezem__ ... anwilu.php

Dopytuję bo 'sklepdaglezja' to chyba jedyny sklep internetowy, który ma wszystko z tych wymienianych nawozów
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Moniko

Możesz go użyć. Magnez na pewno nie zaszkodzi pomidorom a wręcz przeciwnie.

Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”