Fasolka szparagowa tyczna

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

estel7 pisze:A ja mam nietypowy problem.
Tzn chcę posadzić fasolkę na siatce ogrodzeniowej, ale przeczytałam, że tyczna ma po 3-4 metry, a karłowa 40 cm.
I teraz nie wiem co wybrać, bo siatka ma 1,5 metra.
Czy jest jakaś odmiana rosnąca między 1-2 metry?
Między karłowatymi i tycznymi istnieją jeszcze fasole biczykowe/biczykowate, które forumowicz wymienił w wątku "fasola szparagowa":
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5#p3124222
pozdrawiam, Gunnar
baron
100p
100p
Posty: 124
Od: 25 maja 2011, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Kochani,napiszcie jak długo trzymać fasolkę na tyczce,aby przygotować na nasionka.Czy strąk ma być zupełnie suchy i dopiero zerwać?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Można trzymać na tyczce do zasuszenia strąków ale niekoniecznie. Jeżeli nasiona dadzą się przesuwać wewnątrz strąków można je zerwać i pozostawić w pomieszczeniu do doschnięcia . Z późnymi odmianami wręcz tak trzeba postąpić bo pierwszy przymrozek może zniszczyć strąki wraz z nasionami.
ewamaria
100p
100p
Posty: 129
Od: 9 sie 2012, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

A moja teściowa wyrywa całe krzaki, jak żółkną, i tyczne i karłowe, i wiesza je pod dachem, w takiej wiacie, wiatr je przewiewa i dosusza, a dopiero potem odcina strąki, rozkłada je na strychu i ma zajęcie na zimowe wieczory z łuskaniem strąków. A potem rozdaje po rodzinie. Uwielbiam jej grochy, ma okrągłe, malutkie, średnie i większe podłużne, czerwoną fasolę, jakieś takie nakrapiane, grochy no i, oczywiście, jaśki. W sklepie takich się nie kupi.
baron
100p
100p
Posty: 124
Od: 25 maja 2011, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Bardzo dziękuję za rady,pierwszy raz posadziłam fasolkę tyczną,jest rewelacyjna.
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

A ja sie jednak nie doczekałam, bo albo coś ja podjadało, albo nie wzeszła itp., ale miejsce na przyszły rok gotowe więc w pierwszej turze wysieję. :oops:
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
mcleo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 kwie 2013, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tyczki do fasoli.

Post »

Witam. Przeglądam tematy oraz książki, ale nie potrafię znaleźć jakiejś konkretnej podpowiedzi.
Mam na ogródku taką skrzynkę/podwyższoną grządkę 120x280 cm, dłuższym bokiem na południe. W zeszłym roku rosła tam niska fasola i OK. W tym roku chciałbym posadzić pnącą, no ale... Mam problem z podporami. Nie mówię tu o materiale, ale raczej konstrukcji i też związanym z tym sposobem siania. Mówiąc krótko:
Obrazek

a) Siać wzdłuż czy w poprzek? Niską siałem w poprzek.
b) ile podpór realnie potrzebuje fasola? Chcę ją puścić na sznurkach. Czy wystarczy im takie coś jak po prawej (ewentualnie jeszcze linku na środku), czy musi mięć podporę/rządek?

Pewnie pytanie banalne, ale wolą zapytać, niż zrobić np. jakąś kosmiczną pajęczynę. Z drugiej strony nie chcę "za mało".
Awatar użytkownika
edysqa
200p
200p
Posty: 331
Od: 18 lut 2013, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś w woj. łódzkim
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

mcleo a jak będziesz pózniej tą fasolę zrywać? Z drabiny? Przecież tyczna rośnie wysoka więc jak ją na podwyższonej grzadce zasadzisz to możesz mieć problem pózniej.
Ja mam zamiar tyczną poprowadzić na kukurydzy, nawzajem się uzupełniają więc myśle ze będzie ok. A na dole będzie dynia. Stary indiański sposób uprawy tych trzech warzyw :-)
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Jak tu cicho ....każdy patrzy na listę nasion i nikt nic nie pisze ....nikt fasoli tycznej w tym roku nie siał?????
Bożena
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Ja siałam żółtą szerokostrąkową, niestety nie znam nazwy, bo nasiona dostałam od sąsiadki. Smak raczej mierny, jakaś taka po ugotowaniu 'ciapowata".
Szukam dobrej odmiany zielonej o szerokich strąkach,bez łyka.
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
KASIA
200p
200p
Posty: 210
Od: 4 cze 2005, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź, Polska
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Właśnie mój mądry ojciec zerwał mi strąki na etapie zielonym. Czy można jakoś spowodować żeby dojrzała ?
Primum non nocere
panol11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 cze 2009, o 14:03

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Może ktoś wie jak to jest ze szpalerami do fasoli tycznej? Doczytalem sie, ze robi się je z bali ktore wbija się w ziemię co 9m, rzędy co 2.4m, linka na wysokości 3m....a jak ta fasoła ma dojść do tej linki na takiej wysokości....jak nie ma tyczek....Może jest ktoś mądry kto widział taką profesjonalną plantację fasoli wielokwiatowej? Wielkie dzięki....
Leszek
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Do tej poziomej linki trzeba przywiązać sznurki i spuścić w dół. Potem wystarczy pomóc fasolom znaleźć te sznurki, a dalej już sobie poradzą :D.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”