Papryka w tunelu- odmiany, uprawa.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Papryka w tunelu- odmiany, uprawa.

Post »

No i ja to usuwam, wszystkie wilki, ale nie wszystkie liście tylko te najniższe. Liście są potrzebne roślinie i do transpiracji nadmiaru wody i do przejadania nadwyżek pokarmu. Jeśli tak dokładnie książkowo ogołocisz dół papryki będziesz nie będziesz mógł pozwolić sobie na najmniejszy błąd w nawożeniu lub podlewaniu, a co zrobić jeśli papryka rośnie w gruncie i padają 3 tygodniowe deszcze ( ja tak miałam w pierwszym roku uprawy).
Druga sprawa o której przekonałam się na własnej skórze to aby nie sadzić papryki głębiej niż rosła w doniczce - a w niektórych mądrych opisach czytałam, że można. Zawsze to wpływało źle na kondycję rośliny i opóźniało plonowanie.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
palians
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 lip 2010, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubogoszcz
Kontakt:

Re: Papryka w tunelu- odmiany, uprawa.

Post »

Z sadzeniem to też czytałam, że tak jak rosła, nic a nic głębiej :)
Mario1974
50p
50p
Posty: 50
Od: 27 maja 2015, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryka w tunelu- odmiany, uprawa.

Post »

Hej .Może coś poradzicie .Kilka papryk Cayenne mi się przewróciło :( .Nie wzmacniałem ich podpórką bo dopiero zaczęły owocować i teraz kiedy zaczęły się przewracać zrobiłem to. Wyglądają na słabe i generalnie rano kiedy otwieram namiot wyglądają trochę lepiej , natomiast wieczorem są już powiędłe.Co może być przyczyną i czy jeszcze można jej jakoś wzmocnić?

z góry dziękuje za podpowiedzi

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Mariusz

Powodzenie jest dobrym nauczycielem ,niepowodzenie jeszcze lepszym
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Papryka w tunelu- odmiany, uprawa.

Post »

Pewnie mają uszkodzone korzenie, a to dlatego, że mogły się uszkodzić gdy roślina się przewróciła, gdy je prostowałeś, lub pewnie gdy wbiłeś podpórkę co jest najbardziej prawdopodobne. Ja zawsze mam wbity mały palik pod paprykę przed jej posadzeniem, wiele miejsca nie zajmuje, a przywiązuje w zależności czy roślina tego potrzebuje lub nie.
Co do tego jak je teraz wzmocnić to Ci nic nie doradzę może ktoś bardziej doświadczony ode mnie.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Mario1974
50p
50p
Posty: 50
Od: 27 maja 2015, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryka w tunelu- odmiany, uprawa.

Post »

Dzięki za odpowiedz. Podpórkę wbiłem później , ale starałem się bardzo ostrożnie i delikatnie, wcześniej podwiesiłem paprykę sznurkiem od góry do ramy namiotu.
Po przewróceniu papryka ma takie jakby zagięcie zaraz za korzeniem jak zaczyna się łodyga.Na razie to miejsce zakryłem ziemią i cały czas delikatnie zwilżam może to troszku pomoże bo jednak te krzaki rankiem wyglądają znacznie lepiej.
Tylko czy można zrobić coś jeszcze? Proszę o info bardziej doświadczonych.
Pozdrawiam
Mariusz

Powodzenie jest dobrym nauczycielem ,niepowodzenie jeszcze lepszym
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Papryka w tunelu- odmiany, uprawa.

Post »

Papryki więdną w dzień nie dlatego że uszkodziły im się korzenie, tylko bo mają za gorąco ;:oj . Dlatego po nocy wyglądają lepiej ;:131 . Ja szklarnię jak w nocy jest temperatura powyżej 10 st. mam cały czas otwartą. A paliki wbijam jak już krzaki są duże i wymagają podwiązania i nie widzę, żeby z tego powodu więdły ;:224 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
kored
100p
100p
Posty: 138
Od: 31 maja 2013, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryka w tunelu- odmiany, uprawa.

Post »

Ha, bo papryki to lubią wilgotną ziemie. Nie może przesychać bardzo, szczególnie w czasie upałów. Ja podlewam codziennie po ok litr wody i więcej na krzak (teraz mniej bo zachmurzenie i chłodniej wiec pół litra) a i tak jak przyjezdżałem na działke po południu to troche były klapnięte. Po podlaniu po parunastu minutach odżywały.
Najlepiej zapoznać się z dokumentem:

http://piorin.gov.pl/download/gfx/piori ... apryka.pdf

i tabelą nawadniania na stronie 10.

jeśli mają wilgotno a więdną to jedynie korzenie, pewnie się naruszyły po przewróceniu a jeśli mają dodatkowo zagięcia na łodydze to pewnie wiazki przewodzące wodę się pokiereszowały. Kiepsko to widze. Ja bym na razie zostawił i podlewał więcej (tylko nie zrób bagna), może dojdą do siebie.
anqaw
200p
200p
Posty: 224
Od: 7 maja 2015, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Papryka w tunelu- odmiany, uprawa.

Post »

U mnie też na wieczór podwiędnięte, pomidory podobnie a rano śliczne, wyprostowane.
Naturalny objaw - reakcja rośliny na upał, ciekawe co z moją typu python, którą kret wyniósł kopcem w górę już drugi raz...
Bart85
50p
50p
Posty: 53
Od: 1 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Papryka w tunelu- odmiany, uprawa.

Post »

Uprawia ktoś paprykę zorza? Chodzi mi o kolor jaki ma mieć dojrzała papryka bo od malutkiego owoce u mnie są żółte i nie wygląda na to żeby miały się zabarwić na czerwono a z tego co pamiętam na opakowaniu miała być czerwona.
Dybd33r
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 19 lip 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Papryka w tunelu- odmiany, uprawa.

Post »

Daj im czas. Trochę potrwa zanim owoc się wybarwi, a jak zmieni kolor na czerwony, będzie to sygnał, że jest w pełni dojrzały.
Jestem zielony :)
Mario1974
50p
50p
Posty: 50
Od: 27 maja 2015, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryka w tunelu- odmiany, uprawa.

Post »

Dzień dobry,

Drodzy Forumowicze .Dziękuje za wcześniejsze podpowiedzi.Ponawiam jednak do Was prośbę. Odnośnie mojego wcześniejszego posta/postów .

Mam niestety kolejna przysychająca papryczkę:(.Wyglądem zaczyna przypominać te ze zdjęć.

Tym razem "Peperoni" która już zaczęła pięknie owocować nagle zaczęła przysychać ;:202 : ;:145 .Nie mam pojęcia co może być nie tak! :cry:
Papryczka nie przewróciła się i od początku jest podwiązana, nic kompletnie się z nią złego nie działo.Nie ma tez żadnych zmian na liściach ani szkodników.

Tunel w którym hoduje papryczki jest regularnie codziennie wietrzony, papryczki są co kilka dni w zależności od temperatur regularnie podlewane i nawożone w ilości i czasie wg zaleceń "Piorin" ( zawsze pod wieczór), co 2-3 tygodnie "dokarmiane", w razie potrzeby również dolistnie.

Temperatura średnia w dzień wynosi około 22- 25 °C.Czasami w upalne dni może skoczyć do 30 °C ale wtedy zacieniam tunel aby obniżyć temperaturę. Ostatnie dni nie należały jednak do upalnych, w tunelu w dzień było 25 °C. w nocy około 15 °C.

Myślałem że może coś podgryza , więc w celu sprawdzenia poświeciłem jedną z papryk widoczną na zdjęciach , która już zupełnie uschła i wyrwałem ją aby obejrzeć korzeń.

Korzeń był porządku -mocny, musiałem użyć trochę siły aby go wyrwać ,był dobrze rozwinięty i bez widocznych zmian chorobotwórczych ,oraz bez widocznych śladów szkodników(nie był podgryzany).

Więc w czym może być problem? co można zrobić ?

Z góry dziękuje za podpowiedzi
Pozdrawiam
Mariusz

Powodzenie jest dobrym nauczycielem ,niepowodzenie jeszcze lepszym
Bury86
50p
50p
Posty: 61
Od: 16 maja 2012, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Śląskie

Re: Papryka w tunelu- odmiany, uprawa.

Post »

Hej,
mam pytanie moje papryki zaczynają żółknąć i po pewnym czasie odpadają z krzaka co może być tego przyczyną?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Papryka w tunelu- odmiany, uprawa.

Post »

Ja przy tych opałach paprykę w tunelu podlewam codziennie po 1 - 2 litry wody.
Przeczytaj na stronie https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=int ... i+w+tunelu temat INTEGROWANEJ PRODUKCJI PAPRYKI - Inspekcja ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”