Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
Mary P
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 sty 2024, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Cześć. Potrzebuje oświetlenia (4 listwy led) do mojego regału z roślinkami. Jakie listwy led polecacie?

Obrazek

Ja zastanawiam się nad kupnem z tych dwóch modeli:
https://mr-light.pl/index.php/produkt/l ... lin-6500k/
https://happet.eu/led-lampa-aqualed-hap ... 38,pl.html

niestety model świetlenia LED RETRO FIT SUNNY 16W 6500K AQUAEL już nie jest dostępny

Dziękuję za polecenia może jakiś innych lub powiedzenia która z tych dwóch modeli które wymieniłam jest lepszy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Chcesz popalić rośliny?

Odległość tych lamp od górnych części roślin powinna wynosić minimum około pół metra. Więc obie odpadają i każda inna podobna lampa jeśli chcesz zamontować nad każdą półką.

W tym konkretnym przypadku to tylko z dwie trzy regulowane lampy, np. Ikea Tertial plus żarówki LED, dobra będzie Verticana ale swoje kosztuje.

Możesz spróbować ze zwykłymi żarówkami LED, byle miały minimum mocy około 20W.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mary P
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 sty 2024, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

norbert dziękuję za twoją odpowiedź :) Pierwsze co to wzięłam pod uwagę szyny Verticana i zawiesić ją na suficie by oświetlała regał i inne miejsca w moim pokoju w którym mam rośliny, lecz potem zaczęłam mieć obawy co to szyny bo jednak listwy ledowe oświetlą z góry roślinki, które są na regale bezpośrednio, bo światło z szyny będzie padać pod kątem nachylenia, no nie oświetlą mi bezpośrednio roślinki na regale ...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

A światło w naturze to pada tylko z góry?

Doświetlanie z boku - niektórzy stosują nawet pionowe lampy stojące, pod kątem jak najbardziej może być.

Zresztą w Twoim wypadku nie ma możliwości innego rozwiązania. Tylko albo lampa typu Tertial albo szyna podwieszana pod sufitem, ale wtedy musisz dobrać żarówki Verticana z odpowiednimi soczewkami (optymalna odległość od lampy do roślin) - info na stronie producenta. Pamiętaj że jedna żarówka doświetli efektywnie obszar około metra kwadratowego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mary P
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 sty 2024, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

norbert, to według ciebie lepiej w moim przypadku kupić np. taki zestaw szynowy od Verticana: https://verticana.com/product-pol-6535- ... ka-45.html i dopasować różne soczewki?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Jak napisałem wcześniej, chociaż uważam że taniej o wiele byłoby kupić z powiedzmy dwie, trzy lampy typu Ikea Tertial i tylko same żarówki Verticana te z soczewkami 80 stopni. Taką lampę możesz spokojnie zamontować do półek.
Jedna lampa doświetli z dwie półki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mary P
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 sty 2024, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

norbert okay tylko, że ja mam jeszcze roślinki porozmieszczane na podłodze i po drugiej stronie pokoju stąd moje zainteresowanie szyną Verticana, aby oświetlenie było jedne i soczewki rozmieszone były na różne strony w pokoju, dodatkowo mieszkanie mam na parterze i okna mam na północny-wschód więc i tak mało światła wpada przez okna, więc także myślę aby szynę potraktować jako oświetlenie pokoju, takie 2w1 :)

tutaj https://www.youtube.com/shorts/YJl1oeg7cBQ krótki filmik jak na razie mam rozmieszczone roślinki w mieszkaniu :)
MichalSz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sty 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Mary P pisze: 12 sty 2024, o 16:19 norbert okay tylko, że ja mam jeszcze roślinki porozmieszczane na podłodze i po drugiej stronie pokoju stąd moje zainteresowanie szyną Verticana, aby oświetlenie było jedne i soczewki rozmieszone były na różne strony w pokoju, dodatkowo mieszkanie mam na parterze i okna mam na północny-wschód więc i tak mało światła wpada przez okna, więc także myślę aby szynę potraktować jako oświetlenie pokoju, takie 2w1 :)

tutaj https://www.youtube.com/shorts/YJl1oeg7cBQ krótki filmik jak na razie mam rozmieszczone roślinki w mieszkaniu :)
Przede wszystkim szukasz w złym miejscu, tutaj usłyszysz że masz sobie zrobić żyrandol z żarówek z IKEI a w ogóle każde oświetlenie do roślin to wałek.

Jeśli chodzi o szynoprzewód to odległość od lampy do rośliny będzie zbyt dużą, będziesz musiała dać bardzo mocne żarówki żeby cokolwiek to dało.
Ściągnij sobie apkę do pomiaru światłą np. Photone czy Lux i zobacz jak zmienia się ilość światła w zależności od odległości. Tego typu lampy muszą być bardzo blisko roślin.
Dobrze się zastanów i policz ile będzie kosztować Cię doświetlanie roślin. Druga sprawa to większość tych żarówek ma bardzo chłodną barwę i dużą moc.
O ile montaż ich w biurze jest ok to w mieszkaniu z czasem może to denerwować. Ja doświetlam 12h i latem zupełnie mi to nie przeszkadza, natomiast zimą jestem zmęczony barwą i intensywnością światła.
Na tą półkę pakowałbym taśmy led (szukaj czegoś na diodach samsung lm301h), reszta na E27. Pamiętaj, że musisz jeszcze ogarnąć jakiś sterownik no chyba sama chcesz włączać światło.

Tutaj masz rozpisane ile światła potrzebują poszczególne rośliny
https://www.houseplantjournal.com/brigh ... -by-plant/

Robiłem mały rekonesans i znalazłem:

https://soltech.com/collections/all
Na filmach wygląda bardzo przyzwoicie.

https://www.sansiled.com/collections/led-grow-lights
Ja kupiłem te żarówki, dopiero później odkryłem Soltech. Są dostępne na Amazonie, cena jest niska, w necie jest mnóstwo pozytywnych opinii, wyglądają tandetnie ale działają.

Co do Verticany to wygląda to strasznie tandetnie i nawet nie leżało obok markowych szynoprzewodów. Cena odjechała od jakości.


Jak coś to uderzaj na PW
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Znalazł się znawca... Tak się składa, że doświetlam rośliny od kilkunastu lat i mam wystarczającą wiedzę w temacie.
Co do Verticany to wygląda to strasznie tandetnie i nawet nie leżało obok markowych szynoprzewodów. Cena odjechała od jakości.
Akurat używam m. in. Verticana i są bardzo bardzo dobrze wykonane, polecane zresztą przez innych ogrodników.
Tandetne? Może zanim zaczniesz robić za eksperta to wpierw kup taką żarówkę, przetestuj, a potem może się wypowiadaj.

Z drugiej strony piszesz sprzeczności:
Ja kupiłem te żarówki, dopiero później odkryłem Soltech. Są dostępne na Amazonie, cena jest niska, w necie jest mnóstwo pozytywnych opinii, wyglądają tandetnie ale działają.
Ciekawe, tutaj tandeta już nie przeszkadza? 😏
Przede wszystkim szukasz w złym miejscu, tutaj usłyszysz że masz sobie zrobić żyrandol z żarówek z IKEI
Żyrandol z Tertial? 😂😂😂 Mówiłem o dwóch, trzech lampach przymocowanych do półek...🤦

Tego typu lampy muszą być bardzo blisko roślin.
Blisko? Tutaj radzisz, żeby ktoś popalił swoje rośliny? :roll: Już nawet zwykłe żarówki albo świetlówki LED o mocy około 20W (takie stosuję również) i z bliskiej odległości mogą powodować rozjaśnienia liści, a co dopiero taka Verticana, która może nawet popalić liście, gdy dasz ją za blisko rośliny.
Jeśli chodzi o szynoprzewód to odległość od lampy do rośliny będzie zbyt dużą, będziesz musiała dać bardzo mocne żarówki żeby cokolwiek to dało.

Muszą być tylko silne żarówki? Ile W wg Ciebie?
Wspomniane żarówki Verticana przy 35W mają nie tylko właściwą ilość lumenów, ale również mają różne soczewki, dzięki którym można efektywnie doświetlać z różnej odległości. Poczytaj wpierw dane techniczne, a potem się wypowiadaj... 🤦

Już pomijam o problemach z odbiorem światła na poziomie 6500, jakieś mity... 🤦


Tak więc, zamiast pobieżnej lektury z neta i widzę zbyt krótkiego doświadczenia w doświetlaniu, to radzę trochę więcej wiedzy, doświadczenia, a potem zacznij udzielać rad, a nie wprowadzasz innych w błąd.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MichalSz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sty 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

No to lecimy Panie Elektroda ;:oj

Verticana
To nic innego jak chińczyk. Żaden porządny producent (Labra, Chors, AqForm) nie ma ofercie opraw do szynoprzewodów z E27. Często jest tak, że zamawiasz oprawę, którą koniugujesz pod siebie (barwę światła, moc, sterowanie).
Szynoprzewody, które są najpopularniejsze w Polsce i mają odpowiednią jakość to UniPro i GLOBAL Trac Pro. Ze względu na cenę i dostępność, najłatwiej kupić szynoprzewody Globala.
Jest jeszcze Erco, ale jest cholernie drogi, zamawiasz u przedstawiciela w PL, żaden sklep tego nie sprzedaje. Zakup tylko na firmę i NIP EU, a zamówienie składane jest dla Ciebie w fabryce.
https://unipro.fi/
https://nordicaluminium.fi/track-lighting/
https://www.erco.com/en/
Cała reszta Azzardo, Lux-coś tam, marketówki i inne noname to chińczyki. Jest bardzo prosty sposób aby odróżnić chińskie produkty od markowych - wystarczy, że ofercie są szyny DALI.
Ja nie twierdzę, że Verticana nie działa bo pewnie działa. Uważam, że oprawy i szynoprzewody, które sprzedają to tandeta, gdzie jakość odjeżdża cenie.
Na plus możliwość wyboru kąta świecenia, ale cenowo wypada jak Vita, która tez ma różne kąty i wygląda o niebo lepiej.
Tak, kupiłem Sansi, żeby sprawdzić czy to działa. Dziś mogę powiedzieć, że działa i żarówka wygląda równie tandetnie co Verticana tyle, że kosztuje 1/3.

Taśma LED
Wystarczy dać ściemniacz lub wybrać odpowiednią taśmę. W necie jest pełno filmów jak zrobić growboxa, który cieszy oko i wszędzie leci taśma led. Bardzo popularna jest witryna Ikea milsbo. Chyba musisz tych ludzi uświadomić, że źle robią.
https://i.etsystatic.com/26365478/r/il/ ... 0_886c.jpg
https://i.etsystatic.com/26365478/r/il/ ... 0_28a2.jpg
https://preview.redd.it/finished-my-mil ... f240c1f904

Co do odległości i czytania danych technicznych to żenada. Przy wyborze światła nie patrzymy na lumeny tylko na PPFD / PAR
Na przykładzie Twojej Verticany,
https://verticana.com/product-pol-4198- ... 0-35W.html
Odległość 1m - 61 umol/s
Odległość 2m - 12 umol/s -80%
Odległość 3m - 6 umol/s - 90%
Czyli do metra mamy największy spadek. No to co, najlepiej będzie założyć szynoprzewód i 2m roślin? Brawo geniuszu :;230

Co do barwy 6500K to idealnie nadaje się do salonu czy sypialni :;230

Najzabawniejsze jest, że gdy tutaj pytałem o światło to wydaje mi sie, że nawet od Ciebie usłyszałem, że po Ci to? Zwykła żarówka o zimnej barwie z Castoramy to jest to samo, wyrzucanie kasy w błoto, itp. A dzisiaj jednak bronisz Verticany :;230
Polecam chwilę refleksji nad swoimi postami, nie tylko w tym temacie.
Zdjęcie nie w temacie katapultowałam. ;:224
bab...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

No dobra, wypełniłeś zadanie domowe i trochę poczytałeś, rzuciłeś kilkoma linkami, tylko co z tego wynika?
Jest jeszcze Erco, ale jest cholernie drogi, zamawiasz u przedstawiciela w PL, żaden sklep tego nie sprzedaje. Zakup tylko na firmę i NIP EU, a zamówienie składane jest dla Ciebie w fabryce.

Zacznijmy od tego, że mówimy o doświetlaniu w warunkach domowych, łatwo dostępnym, przestępnym cenowo, efektywnym, etc.
Ty podajesz coś jak wyżej, gdzie przeciętny ogrodnik amator nie będzie się bawił w jakiejś ściąganie z zagranicy i to jeszcze kombinując.

Co do Verticana, dalej nic nie napisałeś że kiedykolwiek uzytkowałeś te lampy i w ogóle miałeś w ręku, tylko piszesz jakieś opinie nie wiadomo skąd wzięte.

Być może diody są chińskie, jak... w większości lamp dostępnych na rynku, pomijając np. Samsunga. Plus jest taki, że jest to polska firma.
Oczywiście producentów, które można polecić jest więcej, np. Secret Jardin, Bilberry, Mars Hydro, etc. Można za lampy dać i kilka tysięcy, tylko..., po co jeśli ktoś chce doświetlać w warunkach domowych, a nie bawić się w produkcję.
Nie zgodzę się z tym, że Verticana ma złe parametry, ma jedne z lepszych w podobnym przedziale cenowym.
Bronię tych żarówek, bo ich używam od jakiegoś czasu i przynajmniej od Ciebie miałem je w ręku.
Czy same szyny są tandetne, tych akurat nie używam, bo używam żarówek w połączeniu z Tertial, więc tutaj nie mam zdania. Jednak oglądałem na YT filmiki, gdzie autor pokazywał te szyny i nie narzekał na ich jakość wykonania. Nie był to film sponsorowany, jak by co.
Jedyne co jest dużym minusem, o czym wspomniałem wcześniej to cena szyn i holderów, która jest mocno przesadzona. Tutaj bym poszukał tańszego rozwiązania.
Tak, kupiłem Sansi, żeby sprawdzić czy to działa. Dziś mogę powiedzieć, że działa i żarówka wygląda równie tandetnie co Verticana tyle, że kosztuje 1/3.
Porównujesz działanie Sansi, ale jak możesz porównywać do Verticana, której nie używałeś?
To się w głowie nie mieści...

Przy wyborze światła nie patrzymy na lumeny tylko na PPFD / PAR
Oczywiście, że patrzymy również na te parametry, ale... wielu (w tym ja) używa zwykłych LED, gdzie oczywiście nie masz szans żeby wiedzieć jakie dają spektrum, ale jednak działają. Rośliny rosną, wypuszczają coraz większe liście. Oczywiście nigdy nie będą to profesjonalne ani półprofesjonalne lampy, jednak do uprawy amatorskiej całkowicie się nadają. Patrząc na spektrum, a ono jest również dość istotne, o czym szkoda że pominąłeś jest w porządku w przypadku Verticana.

Osobiście przechodzę stopniowo na Verticana, bo czytałem trochę dobrych opinii i przekonało mnie wybór różnych soczewek, dzięki czemu można je umieścić w różnej odległości od roślin.
Jeśli chodzi o efektywność doświetlania, z własnego doświadczenia i obserwacji mogę po kilku miesiącach stwierdzić, że dają lepsze rezultaty niż zwykłe żarówki LED.


Podsumowując główne kwestie. Na forum staram się polecać to co sprawdzi się w uprawie amatorskiej i nie będzie kosztować nie wiadomo ile. W przeciwieństwie do ciebie nie zamierzam krytykować lamp producentów, których podałeś bo ich nie testowałem.
Oczywiście pomijając suche parametry można poszukać opinii użytkowników każdej lampy z powyższych producentów, etc. Tylko też ilu ogrodników tyle opinii. Jeden użytkując wyrób jednego producenta będzie go chwalił, inny innego.

Tylko powtórzę, tutaj chodzi o polecenie lamp, które będą łatwo dostępne, przestępne cenowo i sprawdzą się u większości amatorów.
A koniec końców, jak ktoś chce iść dalej w lampy to i tak będzie szukał i testował innych producentów.
Czy będą większe czy mniejsze różnice między nimi? Pewnie zawsze jakieś będą. Czy istotne? No tutaj to już kwestia dyskusyjna, bo nie zawsze to muszą być wyraźne różnice.


Na koniec proponuję obejrzeć taki filmik na YT, nie ma informacji, że jest sponsorowany, ale autor zawodowo zajmuje się projektowaniem oświetlenia, więc jakąś wiedzę ma.
Pewnie będziesz kpił, ale może innym się przydadzą te informacje.

https://youtu.be/zkeibNEuRUA?si=thho-G1HDklqvIbr
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MichalSz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sty 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Jak to leciało?
norbert76 pisze: 3 mar 2022, o 12:04 Oczywiście nie ma potrzeby przepłacać. Od lat stosuję lampy, które można albo kupić w markecie budowlanym albo kupuję przez internet i nie są to jakieś markowe albo z nazwą "grow". Spełniają swoje zadanie.
Trzeba tylko patrzeć na parametry, o których podał Zibi_41 oraz wielkość rośliny. Jeśli masz dużą roślinę to możesz poszukać jednej większej lampy, dostępnej pod nazwą belka oświetleniowa LED.
;:306
norbert76 pisze: 13 sty 2024, o 14:44
Jest jeszcze Erco, ale jest cholernie drogi, zamawiasz u przedstawiciela w PL, żaden sklep tego nie sprzedaje. Zakup tylko na firmę i NIP EU, a zamówienie składane jest dla Ciebie w fabryce.
Zacznijmy od tego, że mówimy o doświetlaniu w warunkach domowych, łatwo dostępnym, przestępnym cenowo, efektywnym, etc.
Ty podajesz coś jak wyżej, gdzie przeciętny ogrodnik amator nie będzie się bawił w jakiejś ściąganie z zagranicy i to jeszcze kombinując.
Naświetliłem Ci temat szynoprzewodów dostępnych w Polsce ale Ty wyjąłeś to co pasuje pod Twoją teorię ;:333 Tak jak pisałem Global jest dostępny w każdym większym mieście, bez problemu przeciętny amator może też zamówić na Allegro.
Verticana sprzedaje 2m chiński szynoprzewód za 270zł.
Global 2m kosztuje 160zł w pierwszym z brzegu sklepie.
Global jak każdy porządny producent oferuje mnóstwo akcesoriów, dzięki którym ogarniesz oświetlenie w całym pokoju. Zobacz co ma Verticana w ofercie.
Nie marudziłbym gdyby zamiast chinczyka sprzedawali szynoprzewody znanych producentów tak jak np. robi to AQForm. Polski producent zapinają swoje oprawy na adapter Globala i mamy świetnej jakości produkt.

Pokażesz mi gdzie napisałem, że Verticana robi złe żarówki? Ja twierdzę, że sprzedają chińskie szynoprzewody w cenie markowych produktów oraz popłynęli z ceną żarówek. Gdyby te żarówki miały metalowy radiator jak Vita czy GE to ok a tak mamy poziom wykonania Sansi w cenie Vita.
Sansi, GE czy Vita mają nieporównywalnie więcej opinii, na samym Amazonie jest kilka tysięcy pozytywnych opinii, tutaj mamy stosunkowo nową markę, która moim zdaniem jest zbyt droga do tego co oferuje.
Zgadzam się, że różnice pewnie będą marginalne, ja wieszam żarówki bezpośrednio nad rośliną (30-40cm żeby spaliło ;:oj ) bez klosza i doceniłbym metalowy radiator zamiast plastikowej obudowy.
Do tego Vita ma cywilizowaną barwę 3000K, ale podobno są tacy którzy się relaksują przy 6500K.
Co do dostępności to nie wiem czym się różni zamówienie na jednej czy drugiej stronie, na Sansi jak do nich napisałem to dali kod -20% a wysyłka jest tam darmowa. Podejrzewam, że inni oferują to samo, więc nie wiem gdzie jest problem z dostępnością?
norbert76 pisze: 13 sty 2024, o 14:44 W przeciwieństwie do ciebie nie zamierzam krytykować lamp producentów, których podałeś bo ich nie testowałem.
Poświęciłem sporo czasu na rozegnanie się w temacie i nie mam problemu żeby podzielić się wnioskami.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Znowu dużo napisałeś, ale dalej niewiele pomoże amatorowi, który chce zacząć doświetlać pierwszym oświetleniem.
Poświęciłem sporo czasu na rozegnanie się w temacie i nie mam problemu żeby podzielić się wnioskami.
😂

Ale poważnie, nie masz problemu żeby podzielić się tym, oprócz jakichś z dwóch producentów żarówek które (podobno) przetestowałeś, a reszta to sucha teoria przeczytana z neta.


Na początku ostatniego swojego posta przytoczyłeś jedną z moich wcześniejszych wypowiedzi.

Niestety pogorszę Ci tutaj dobry humor. Po pierwsze nigdy nie wypierałem się z tych słów. W przeciwieństwie do ciebie nie opieram się tylko na suchych liczbach znalezionych w necie i szukaniu wyłącznie żarówek dedykowanych wyłącznie do doświetlania roślin, zacząłem dawno temu eksperymentować ze zwykłymi żarówkami. Widzisz, czasami zamiast przepłacać nie wiadomo ile, w amatorskiej uprawie na doświetlanie na początek można wydać niewiele kasy.
Od kilkunastu lat te lampy u mnie się sprawdzały i sprawdzają. A to, że nie wiadomo jakie de facto mają spektrum? Że dli, par, etc odbiega pewnie od takich dedykowanych? Istotne chyba jest to, czy i jak rośliny rosną pod takimi lampami. A to, że rosną to można znaleźć informacje u ogrodników na grupach roślinnych na FB.

Cóż, dla Ciebie najwidoczniej chyba ciężko to zrozumieć, że takie zwykłe lampy mogą coś dać, bo zamknąłeś się na jedyne dedykowane produkty typu grow, porównujesz między nimi liczby, etc.
Oczywiście uprawa roślin to również rozwój i szukanie czegoś co może wpłynąć na lepszy wzrost, dlatego sięgnąłem po Verticana. Czy cena samych żarówek jest za wysoka? Nie sądzę.

Do czego zmierzam? Powtórzę, to co w większości dotychczas napisałeś w dużej mierze nie przyda się początkującemu amatorowi, bo tacy przede wszystkim szukają na forum prostych informacji. Dlatego ze swoimi specjalistycznymi wypocinami kopiuj wklej idź się lepiej pochwalić np. na Elektrodę. 😏

A jeśli chodzi o mnie to zawsze będę radzić zarówno zwykłe lampy, jak i dedykowane czy to na podstawie swojego doświadczenia czy innych ogrodników, a nie tylko na podstawie suchych liczb, jak w Twoim przypadku. Bo Twoim problemem jest, to że nie potrafisz zrozumieć że takiego amatora nie interesuje te dli, par, tylko proste polecenie kilku lamp przetestowanych przez siebie albo innych ogrodników i tyle.
Podobnie wyśmiewasz się, że polecam lampy Tertial. Polecam, bo znowu w przeciwieństwie do Ciebie je przetestowałem i u mnie to działa. Te lampy dają duże pole manewru, są estetyczne.

Dlatego dalsza dyskusja jest całkowicie bez sensu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”