Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
imosama
50p
50p
Posty: 81
Od: 15 sie 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Dzięki kombinowaniu świat brnie do przodu :wink: . Dla niektórych możliwość ustawiania widma może być pożądana, a gotowe LEDy (jak te Verticany) jakie im ustawią w fabryce z takim zostaną do śmierci albo zużycia luminofora. Łódzka firma Bilberry z tego co kojarzę robi(ła) oświetlenie przemysłowe ze sterownikami. Także zapotrzebowanie na takie rzeczy jest.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Lampy dedykowane bezpośrednio pod rośliny mają ustawione widmo pod wzrost roślin, więc jaki jest cel o którym piszesz? Kombinowanie może być tylko kombinowaniem bez osiągnięcia realnych rezultatów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
imosama
50p
50p
Posty: 81
Od: 15 sie 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Wg źródeł niektóre rośliny preferują inne widmo światła w zależności od stadium rozwoju (w badaniach robili testy jeśli dobrze kojarzę na papryce, sałacie i ziemniakach). Na przykład stan oraz grubość liści papryki są zależne od ilości światła w widmie niebieskim. Zaś dla roślin w okresie kwitnienia potrzebne jest duże natężenie światła w widmie czerwonym.
Cel w regulacji światła jest. Może nie w domowej hodowli (chyba, że ktoś lubi eksperymentować, dlaczego nie! :wink: ). W tych badaniach jest dużo ciekawych wniosków, np. niedostatek światła niebieskiego powoduje wyciąganie się roślin.
Tytuł artykułu i sam artykuł w jęz. angielskim polecam lekturę :wink: : G. D. Massa, H.-H. Kim, R. M. Wheeler, and C. A. Mitchell, “Plant Productivity in Response to LED Lighting”
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

No w końcu właśnie takiej odpowiedzi się doczekałem. :wink: Z punktu widzenia zwykłego doświetlania, wystarczą spokojnie lampy dedykowane do roślin. Wszystko inne, to albo kombinowanie dla sztuki, albo jak ktoś chce się bawić w bardziej profesjonalną uprawę. To o czym piszesz, to gdzieś mi się rzuciło w oczy jak kiedyś szukałem czegoś w temacie, ale powtórzę z punktu widzenia amatora, jest to całkowicie zbędne bo lampy ze standardowym widmem sprawdzają się na każdym etapie wzrostu rośliny. :wink: Jedynie w przypadku roślin kwitnących można pokusić się o widmo z przewagą barwy czerwonej, ale i to nie jest koniecznością.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
imosama
50p
50p
Posty: 81
Od: 15 sie 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Po przeczytaniu paru prac pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że na przezimowanie wystarczyłyby ledy emitujące niebieskie światło i potem w sezonie na słońcu jak ma warunki oczywiście takie.
Krzysiek999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 sie 2023, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Dziwna sprawa, odrzucili mi post, bo reklama produktu :D kiedy tutaj normalnie ludzie piszą numery aukcji bez linków, nazwy sprzedawców, nazwy produktów, pokazują zdjęcia z aukcji :D
To jeszcze raz. Na jakiej minimalnej wysokości nad rośliną (raczej sukulenty) może być LAMPA LED GROW DO WZROSTU UV IR 30CM 10W (13651088811) od (pojawił się tutaj) Mr_light? W szafie mam niestety tylko 6 cm nad roślinami, i nie wiem czy to nie za nisko.

I czy absolutnie musi być od góry, czy może być pionowo z boku szafki
eldirfar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 cze 2023, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Jako, że zbliża się okres jesienny chciałbym powoli zaopatrzyć się w jakieś doświetlenie dla mojej palmy. kokosowej
Mam ją już 6 miesięcy i wypuściła w tym czasie 2 liście więc jest jakaś szansa, że jej jest dobrze i pożyje dłużej :D

Macie jakieś tipy czym i jak ją doświetlać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Masz wszystko w wątku - poczytaj....


Krzysiek999, zdecydowanie za nisko. Powinno być minimum około 20 cm.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krzysiek999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 sie 2023, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Dzięki, a mogłaby być 20 cm ale z boku roślin?
A na jakiej wysokości powinna być (nad sukulentami/aloesami) taka żarówka? 11949122613, była wyżej tutaj w wątku
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Z boku całkowicie bez sensu. Przecież rośliny będą rosły do góry...

Sukulenty w ogóle nie ma żadnego sensu doświetlać, bo raz w okresie jesienno-zimowym muszą przejść okres spoczynku i to najlepiej w niższej temperaturze.
A dwa, w lecie to tylko naturalne słońce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krzysiek999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 sie 2023, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Mam mało słońca, więc trzeba będzie doświetlać.

A do innych roślin też by bylo te 20 cm minimum?
I pozostaje kwestia tej żarówki, ile cm w jej przypadku?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Żadna lampa nie zastąpi słońca, które normalnie oświetla sukulenty. Wystarczy uwzględnić fakt, że słońce w lecie daje około 100 tys. luksów, czyli również mniej więcej tyle, ile w naturze tych roślin, a lampa od kilku do góra kilkunastu tysięcy... w przypadku tych lepszych.

Doświetlanie roślin używa się przede wszystkim w przypadku roślin tropikalnych rosnących zwykle albo w lasach tropikalnych albo takich, które nie rosną w ostrym słońcu. Celem jest albo całkowite zastąpienie naturalnego światła albo uzupełnienie niedoborów w okresie jesienno-zimowym.
Ale o doświetlaniu sukulentów, takich jak Aloes możesz zapomnieć, co najwyżej będzie to tylko oświetlanie...

Odległość to minimum jakie podałem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krzysiek999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 sie 2023, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Taka sama odległość w kwestii żarówki?
To mam pytanie dlaczego? skoro jest to bardzo słabe oświetlenie, to dlaczego min 20cm?

Jest Pan bardzo nastawiony negatywnie na doświetlanie, przy czym w kilku komentarzach bez problemu było przez Pana polecane to czy inne "światło", przy byle pytaniach o żarówki i w odpowiedzi "będzie dobra".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”